PC Drama / Alkestis 2.0 Klub ŻAK Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

PC Drama / Alkestis 2.0 Opinie (1)

Klub ŻAK zaprasza 23 maja na ALKESTIS 2.0, współczesny polski dramat, półfinalista zeszłorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

ALKESTIS 2.0
autorka: Agata Olszewska | reżyser: Tomasz Kaczorowski | obsada: Mateusz Brodowski, Sara Lech, Hanka Łubieńska | prowadzenie spotkania: prof. Wojciech Owczarski

Tekst bezpośrednio odwołuje się do klasycznej tragikomedii Eurypidesa. W greckim oryginale król Admet otrzymuje obietnicę uniknięcia śmierci, gdy umrze za niego ktoś inny. Swoje życie poświęca jego ukochana żona Alkestis. Wzruszony tymi wydarzeniami Herakles wyrywa ją jednak z rąk śmierci i łączy z mężem. W sztuce Agaty Olszewskiej mitologiczna historia jest jedynie krótko i ironicznie streszczona; autorka opowiada o tym, jak wygląda życie rodziny po powrocie Alkestis z Hadesu. A mamy tu jak najbardziej współczesny rozpad małżeństwa, trwający wiele lat i obserwowany oczyma dzieci Perimele i Eumelosa. Dawna miłość królewskiej pary zmienia się stopniowo w nienawiść, kolejne dni wyznacza rytm pretensji, kłótni, złośliwości i przemocy psychicznej. Kolejnym pełnoprawnym bohaterem tej sztuki staje się sam język: błyskotliwie łączący frazy współczesne z antycznymi odwołaniami, momentami zaskakująco brutalny i wulgarny, pełen szyderczego humoru, skrzący się dziesiątkami literackich odwołań, m. in. do Biblii, dramatów Szekspira, tekstów współczesnych, piosenek, dowcipów i dziecięcych wyliczanek.

Alkestis 2.0 jest debiutancką sztuką Agaty Olszewskiej, trójmiejskiej dziennikarki i recenzentki specjalizującej się w tematyce kulturalnej, związanej m. in. z portalem gdansk.pl i Radiem Gdańsk; absolwentki Dramaturgii w Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych oraz Szkoły Mistrzów - studiów technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego na Uniwersytecie Warszawskim. Czytanie przygotuje dobrze znany publiczności Klubu Żak Tomasz Kaczorowski, reżyser i dramatopisarz, który zrealizował już w ramach PC Dramy Koci koci łapci Mariusza Babickiego i Pawła Niewiadomego (2015), Komedię na kredyt Mariusza Babickiego (2016), Smutek i melancholię Bonna Parka (2019) oraz Kocham cię Kristo Šagora (2021).

Zasady rezerwacji
Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty, spektakle, seanse filmowe należy odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert/przedstawienie/ seans filmowy.
Zarezerwowane bilety są sprzedawane w cenie obowiązującej w dniu faktycznego wykupienia zarezerwowanych biletów.

Kasa biletowa
Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00 lub 30 minut przed pierwszym seansem.
Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), kasa@klubzak.com.pl
Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, biuro@klubzak.com.pl

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20 - 25 zł
  • Bilet ulgowy
    15 zł
Bilety:
15 zł – ulgowe*
20 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury
25 zł – bez zniżek

Bilety ulgowe i zniżkowe są w sprzedaży wyłącznie w kasie Klubu Żak za okazaniem przed zakupem biletu ważnej legitymacji, Karty, Karnetu (1 bilet na 1 legitymację / 1 Kartę / 1 Karnet).

Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji.

Bilety bez zniżek na koncerty i przedstawienia można nabywać w sklepie internetowym Klubu Żak: tickets.klubzak.com.pl.
Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom.