stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

PC Drama: Letni, Sierpniowy dzień

PC Drama: Letni, sierpniowy dzień na Scenie Teatralnej Żak. Zapraszamy 29 października.

autor: Jan Czapliński
reżyseria: Ewelina Marciniak
obsada: Konrad Beta, Piotr Biedroń, Grzegorz Dowgiałło, Magdalena Gorzelańczyk, Krzysztof Matuszewski, Marcin Miodek, Magdalena Wrani-Stachowska
prowadzenie dyskusji: Paulina Urbańczyk
w dyskusji udział weźmie autor sztuki

Choć wydarzenia i postaci przedstawione są fikcyjne, ich podobieństwo do konkretnej sytuacji i postaci realnych jest całkowicie zamierzone. Akcja dramatu rozgrywa się w nocy z 8 na 9 sierpnia 1969 roku w Hollywood, co odnosi nas do nocy, gdy grupa Charlesa Mansona dokonała krwawego mordu w domu słynnego reżysera Romana Polańskiego. Tekst obfituje także w liczne odwołania do kultury popularnej przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, między innymi do tekstów utworów Beatlesów, którzy rzekomo zainspirowali Mansona do masakry. W otwarciu sztuki Jan Czapliński zagadkowo zaznacza, że rzecz "jednocześnie dzieje się każdego dnia od tamtej chwili".

EWELINA MARCINIAK - etatowa reżyserka Teatru Wybrzeże. Ukończyła europeistykę i dramatologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Wyreżyserowała m.in. "Zbrodnię" Michała Buszewicza, za którą otrzymała nagrodę na 17. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i 11. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, "Nowe wyzwolenie" Stanisława Ignacego Witkiewicza za które zdobyła główną nagrodę na 2. edycji Koszalińskich Konfrontacji Młodych m-teatr oraz "Morfinę" Szczepana Twardocha, za którą otrzymała m.in. trzy Złote Maski (w tym za reżyserie i najlepszy spektakl). Ewelina Marciniak wyreżyserowała także kontrowersyjną i szeroko komentowaną "Śmierć i dziewczynę" wg Elfriede Jelinek oraz "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk. Marciniak jest również laureatką Talentu Trójki w kategorii Teatr. W Teatrze Wybrzeże Ewelina Marciniak wyreżyserowała szeroko komentowane i nagradzane "Amatorki" Elfriede Jelinek (m.in. Główna Nagroda dla najlepszego spektaklu na 48. edycji Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT), kontrowersyjny "Ciąg" Michała Buszewicza oraz znakomity "Portret damy" Henry'ego Jamesa za który została nominowana do prestiżowej nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz otrzymała Nagrodę publiczności oraz Nagrodę Dziennikarzy na 17. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Laureatka Paszportów Polityki.

JAN CZAPLIŃSKI (ur. 1987) - dramaturg, dramatopisarz, tłumacz, studiował na wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. W teatrze współpracował m.in. z Anetą Groszyńską ("Zapolska Superstar", "Głód", "Sienkiewicz Superstar"), Eweliną Marciniak ("Księgi Jakubowe", "Bzik. Ostatnia minuta", "Stańczyk"), Radosławem Rychcikiem ("Łysek z pokładu Idy", "Dwunastu gniewnych ludzi") i Piotrem Ratajczakiem ("Bohater roku", "Piszczyk"). Stypendysta MKiDN, laureat nagrody za najlepszy tekst w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

KONRAD BETA - absolwent PWST w Krakowie. Pracuje w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, gdzie pojawił się w tytułowej roli w spektaklu "Piotruś Pan" Michała Buszewicza w reżyserii Eweliny Marciniak. Gra w przedstawieniach: "Najlepsza wiosna" (reż. Natalia Korczakowska), "Bzik. Ostatnia minuta" (reż. Ewelina Marciniak), "Pustostan" (reż. Paweł Paszta), "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", (reż. Piotr Ratajczak), "Piotruś Pan", (reż. Ewelina Marciniak). Jest laureatem licznych nagród: Bursztynowy Pierścień 2015, Srebrna Ostroga za najlepszy debiut sceniczny w "Męczennikach" Mariusa von Mayenburga w reżyserii Anny Augustynowicz, nagroda na III Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt w Toruniu (24 maja 2015), nagroda na XIV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu (2014), nagroda za debiut w spektaklu "Męczennicy" Mariusa von Mayenburga w reżyserii Anny Augustynowicz (rola Benjamina Sudela).

PIOTR BIEDROŃ - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, absolwent PWST w Krakowie. Szerszej publiczności znany m.in. z ról filmowych i telewizyjnych ("Miasto 44" Jana Komasy; seriale: "Czas honoru", "Pierwsza miłość", "Majka"; spektakle telewizyjne: "Broniewski" Adama Orzechowskiego, "Ciała obce" Jakuba Kowalskiego - Piotr Biedroń pełnił tu także funkcję asystenta reżysera). Od 2011 roku występuje w Teatrze Wybrzeże, gdzie zagrał m.in. w następujących przedstawieniach: "Broniewski" (reż. Adam Orzechowski), "Portret damy" (reż. Ewelina Marciniak), "Mapa i terytorium" (reż. Ewelina Marciniak), "Kto się boi Virginii Woolf?" (reż. Grzegorz Wiśniewski), "Przedwiośnie" (reż. Natalia Korczakowska). 11 listopada odbędzie się prapremiera przedstawienia Adama Orzechowskiego "Ruscy" z jego udziałem.

GRZEGORZ DOWGIAŁŁO - laureat Festiwalu Zaczarowanej Piosenki z 2007 r. (podczas koncertu finałowego, na krakowskim Rynku Głównym, wystąpił w duecie z Katarzyną Nosowską). Od tamtego czasu koncertuje, komponuje, tworzy aranżacje, pokazuje to, co w muzyce jest najpiękniejsze - dzieli się z publicznością bogactwem swoich emocji. Poza śpiewem interesuje go gra na perkusji. Gra również w spektaklach teatralnych: Ewelina Marciniak trzykrotnie zaprosiła artystę do reżyserowanych przez siebie przedstawień. Jego role to: "On" w sztuce Gałgan J. Murawskiego (Wrocławski Teatr Współczesny), postać w spektaklu "Odys" M. Cecki (Teatr Polski w Poznaniu), Stańczyk w spektaklu "Stańczyk. Musical" J. Czaplińskiego (Teatr Rozrywki w Chorzowie). W ankiecie miesięcznika "Teatr" NAJLEPSZY, NAJLEPSZA, NAJLEPSI W SEZONIE 2017/2018 Grzegorz Dowgiałło otrzymał nominację w kategorii "najlepsza rola męska" za rolę Stańczyka w spektaklu "Stańczyk. Musical" (nominacje Michała Centkowskiego oraz Jacka Sieradzkiego).

MAGDALENA GORZELAŃCZYK - studiowała na Wydziale Aktorskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (filia we Wrocławiu). Jest aktorką Teatru Wybrzeże, gdzie grała w następujących przedstawieniach: "Fahrenheit 451" (reż. Marcin Liber), "Mary Page Marlowe" (reż. Adam Orzechowski), "Portret damy" (reż. Ewelina Marciniak), "Śmierć białej pończochy" (reż. Adam Orzechowski), "Święto Winkelrida. Rewia narodowa" (reż. Marcin Liber), "Trojanki" (reż. Jan Klata). 11 listopada odbędzie się prapremiera przedstawienia Adama Orzechowskiego "Ruscy" z jej udziałem.
KRZYSZTOF MATUSZEWSKI - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent PWST w Krakowie. Od 1983 roku aktor Teatru Wybrzeże. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Indywidualną Marszałka za kreacje aktorskie w "Farsie z Walworth" i "Orkiestrze Titanic". W tym samym roku odebrał Nagrodę Jubileuszową Miasta Gdańska. Zagrał m.in. w filmach "Wróżby kumaka" (reż. Robert Gliński), "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" (reż. Antoni Krauze) i "Kamerdyner" (reż. Filip Bajon). W Teatrze Wybrzeże w ostatnich latach grał m.in. w następujących przedstawieniach: "Czarownice z Salem" (reż. Adam Nalepa), "Mapa i terytorium" (reż. Ewelina Marciniak), "Portret damy" (reż. Ewelina Marciniak), "Trojanki" (reż. Jan Klata), "Śmierć białej pończochy" (reż. Adam Orzechowski), "Maria Stuart" (reż. Adam Nalepa). 11 listopada odbędzie się prapremiera przedstawienia Adama Orzechowskiego "Ruscy" z jego udziałem.

MARCIN MIODEK - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (gdzie zagrał w filmie dyplomowym "Śpiewający obrusik" w reżyserii Mariusza Grzegorzka). Laureat Głównej Nagrody Aktorskiej na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Henryka/Władzia w spektaklu "Ślub". Jest aktorem Teatru Wybrzeże. Grał m.in. w następujących przedstawieniach: "Śmierć białej pończochy" (reż. Adam Orzechowski), "Wesołe kumoszki z Windsoru" (reż. Paweł Aigner), "Zakochany Szekspir" (reż. Paweł Aigner), "Kreacja" (Jarosław Tumidajski), "Wiśniowy sad" (reż. Anna Augustynowicz).

MAGDALENA WRANI-STACHOWSKA - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (2012) i Szkoły Muzycznej I stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie (2001). Debiutowała w "Ślubach" Aleksandra Fredry w reż. Wojciecha Kościelniaka na scenie PWST w Krakowie. Jest aktorką Teatru Współczesnego w Szczecinie od stycznia 2014. Jej pierwszą rolą w tym teatrze była Hiszpanka w spektaklu Antoniny Grzegorzewskiej "Tauryda. Apartado 679".