PŁUCAautor: Duncan Macmillan | tłumaczenie: Anna Gujska | reżyseria: Anna Kerth | obsada: Zuzanna Grabowska, Sebastian Cybulski | licencja: ADiT | prowadzenie dyskusji: Tomasz Wiśniewski
Zdecydować się na dziecko? Czy nie? Wydać na świat potomka, który nie tylko zmieni życie tej pary, która się na to zdecyduje, ale całego świata?
Jakie będzie jego życie? Jaki świat na niego/na nią czeka? Kto ma dzieci, a kto je powinien mieć?
Czy rozmnażanie to przysłowiowa bułka z masłem? Ilu parom się to udaje?
Czy związek jest w stanie przetrwać stratę? I co do tego wszystkiego mają nasi rodzice i dziadkowie?
Te i inne pytania zadaje w tekście Macmillan, wsadzając je w usta swoich bohaterów.
Bohaterowie tekstu to dzisiejsi everymani .
Każdy przynajmniej raz był świadkiem bądź doświadczył osobiście choćby wycinka zdarzeń ze sztuki "Płuca", ale czy każdy aż tak bardzo zastanawiał się nad losem świata jak robią to K i M?
ANNA KERTH - aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, lektorka, life coach, autorka metody Warm Up; reżyseruje i produkuje projekty własnego pomysłu. Pierwsza polska aktorka nominowana do szkockiej nagrody BAFTA dla New Comers za rolę w filmie "Running in Traffic". W Polsce znana głównie z serialu "Na Wspólnej". Zagrała m.in. w "Jak głęboki jest ocean", "Na dystans", "Last Supper", "Ojcze masz", w serialach takich jak" Na dobre i na złe", "Układ Warszawski", "Prawo Agaty", "Sensacje XX wieku. Enigma". Ostatnio na dużym ekranie można było ją zobaczyć w filmie "Sługi Boże". Związana z PC Dramą od początków jej istnienia. Ostatnie czytanie w jej reżyserii odbyło się w grudniu 2015 roku. Była to "Zabójcza pewność" w wykonaniu Grzegorza Damięckiego i Moniki Kwiatkowskiej.
SEBASTIAN CYBULSKI - warszawiak, absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki. Zadebiutował w 2002 roku w warszawskim Teatrze Stara ProchOFFnia w
spektaklu autorstwa i reżyserii Radka Figury "Gry Adama" w trakcie studiowania w Szkole Aktorskiej Machulskich.
Współpracował z takimi reżyserami jak: Mikołaj Grabowski ("Wspomnienia polskie" W. Gombrowicza), Adam Sajnuk ("Zaklęte Rewiry" H. Worcella, "Kontrabanda" na podstawie tekstu "American Buffalo" D. Mameta), Robert Talarczyk ("Open Chopin"), Aleksandra Konieczna ("Pajęcza Sieć"). Współpracuje z Teatrem Kwadrat w Warszawie, gdzie gra w spektaklu "Berek, czyli upiór w moherze" M. Szczygielskiego.
Pracował z wybitnym rosyjskim reżyserem Grigorijem Lifanovem przy spektaklach "Bobok" F. Dostojewskiego, "Mistrz i Małgorzata" M. Bułhakowa (w brawurowej roli Korowiowa) czy w roli Raskolnikowa w "Zbrodni i karze" F. Dostojewskiego. Jako asystent reżysera wraz z Lifanovem pracował przy spektaklach dyplomowych "Gąska" N. Kolady oraz "Ożenek" M. Gogola w Teatrze Studyjnym PWSFTviT w Łodzi.
Laureat nagrody Feliks Publiczności za spektakl "Proca" N. Kolady z warszawskiego Teatru Scena Prezentacje. Za rolę Siemiona w przedstawieniu "Bobok" F. Dostojewskiego otrzymał nagrodę aktorską Biały Bez w Poznaniu.
Obecnie będzie go można zobaczyć w takich produkcjach, jak "Na Wspólnej" (serial TVN), w miniserialu kryminalnym "Kruk" dla Canal+ czy w programie satyrycznym "Drunk History. Czyli pół litra historii" na Comedy Central.
Szerszej publiczności dał się poznać rolą prawnika Ksawerego w serialu "Barwy Szczęścia", ale pojawił się również w serialach: "Komisarz Alex", "Ojciec Mateusz", "Lekarze na start", "Magda M."
Współpracuje ze Szkołą Aktorską Machulskich, Studiem Aktorskim STA w Poznaniu czy z Warsztatami Aktorskimi Sfilmowani. Czynnie działa na rzecz kultury, współtworząc Stowarzyszenie "The Art" w Poznaniu, "Reformaty" w Warszawie. Założyciel Fundacji "Kantyna Kulturalna", z którą tworzy i produkuje małe formy teatralne: "Pewniak" - monodram, w którym gra, "Rozkłady Jazdy" Petra Zelenki grany w Teatrze Kamienica w Warszawie czy "CASTING. Poczekalnia" na podstawie tekstu Macieja Kowalewskiego.
ZUZANNA GRABOWSKA jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie,
którą ukończyła w 2007 roku. Obecnie aktorka Teatru na Woli w Warszawie.
Zuzanna Grabowska debiutowała w 1994 roku w spektaklu telewizyjnym "Mały lord" Frances Hodgson Burnett, który został wyreżyserowany przez jej stryja, Mikołaja Grabowskiego. Następnie grała na deskach Akademii Teatralnej w Warszawie. Potem w kilku warszawskich teatrach występowała w różnych spektaklach m.in. "Pippi Pończoszanka", "Kubuś Fatalista i jego pan", " Pan Tadeusz i inne obce języki", a od 2012 roku jest aktorką Teatru na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie, gdzie do tej pory zagrała spektaklach: "Amazonia", "Koziołek Matołek", "Madame".
Zuzanna Grabowska debiutowała na małym ekranie w 1999 w serialu "Świat według Kiepskich", w którym główną rolę gra jej ojciec Andrzej Grabowski, później też występowała gościnnie w innych serialach. Pierwsza główna rola przypadła jej w 2006 roku, kiedy to zagrała Ankę w serialu "Królowie śródmieścia". Widzom bardziej znana stała się dzięki roli w serialu "Czas honoru". Natomiast na dużym ekranie zadebiutowała w 2004 roku u boku swojego ojca w filmie pt. "Atrakcyjny pozna panią ...". Ostatnio w Teatrze Dramatycznym stworzyła role w takich przedstawieniach jak: "Gry ekstremalne", "Eksterminator", "Niebezpieczna metoda". Na dużym ekranie można było ją zobaczyć niedawno w filmie "Pitbull. Niebezpieczne kobiety" , zaś na małym ekranie można ją oglądać w serialach " O mnie się nie martw" oraz "Lekarze na start".