stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
sty 18

sobota, g. 21:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
sty 18

sobota, g. 18:00

bilety 80 zł
Kup bilet
Rozstanie
Mariusz Więcek i Jerzy Wójcicki

Jerzy Wójcicki: bohater sztuki buntuje się przeciwko temu, iż dziewczyna, z którą spędził upojną noc, nie ma zamiaru kontynuować tej przelotnej znajomości. Dla Sandry to był jednorazowy wyskok. Jednak Mateusz czuje się tym faktem dotknięty, ponieważ dla niego ta noc znaczyła dużo więcej. Z kolei Sandra uważa, iż ma prawo go zranić, bo jej na to pozwolił: przyjął reguły gry, którymi rządzi się romans. Sztuka zadaje pytanie o granicę między wolnością a odpowiedzialnością, jaka ustanawia się w relacji miłosnej. Granicę, której linia demarkacyjna staje się coraz bardziej rozmyta i niepewna.

Reżyseria: Jerzy Wójcicki
Tekst przeczytają: Magdalena Boć i Piotr Chys
Moderatorem rozmowy będzie profesor dr hab. Jan Ciechowicz.

---
MAGDALENA BOĆ - absolwentka PWST w Krakowie. Od 2001 roku aktorka Teatru Wybrzeże.

PIOTR CHYS - absolwent PWSTTviF w Łodzi. Od 2007 roku aktor Teatru Wybrzeże.

PROF. DR HAB. JAN CIECHOWICZ
Rocznik 1946, absolwent filologii polskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim; krytyk teatralny, publikował na łamach Tygodnika Powszechnego; na stałe związany z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego; kierownik Zakładu Dramatu, Teatru i Filmu; wykładowca w gdyńskim Studio Wokalno-Aktorskim. Dotychczas wydał 3 książki autorskie i 18 "pod redakcją"; opublikował blisko 200 artykułów. Specjalizuje się w zakresie historii dramatu i teatru polskiego XIX i XX wieku; interesuje się dziejami teatru gdańskiego; badawczo zajmuje się zarówno teatrem małych form, jak i teatrem monumentalnym. Najważniejsze książki (autorskie i "pod redakcją"): Sam na scenie. Teatr jednoosobowy w Polsce, Gdańsk teatralny. Historia i współczesność, Dom opowieści. Ze studiów nad Teatrem Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka, Od Shakespeare'a do Szekspira, Teatr pamięci Brunona Schulza, Zbigniew Cybulski - aktor XX wieku, Konkurs szekspirowski - wczoraj i dziś, Pół wieku Teatru Wybrzeże - przedstawienia, Gdańskie teatry osobne, W kręgu teatru monumentalnego, Myślenie teatrem, Dramat polski. Interpretacje, 200 lat teatru na Targu Węglowym w Gdańsku, Teatry Stanisława Hebanowskiego Teatr małych form - konwencje i zjawiska, Gdańsk jest teatrem, Współczesne formy teatru muzycznego, Teatr i naród. Przeciw Polsce zdziecinniałej.

Prezes gdańskiego oddziału Towarzystwa Literackiego imienia Adama Mickiewicza, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP), członek Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (GTN), Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, Towarzystwa Naukowego KUL (członek - korespondent), członek - współzałożyciel Fundacji Theatrum Gedanense. Członek Komitetu Nauk o Sztuce PAN. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wyróżniony nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za rozprawę Sam na scenie (1981), nagrodą Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) za "teatralną książkę roku 1992", czyli monografię Teatru Rapsodycznego Dom opowieści. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Artusa. Laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej w roku 2004 w dziedzinie teatru za redakcję polsko-niemieckiego tomu "200 lat teatru na Targu Węglowym w Gdańsku" (książka ta została także wyróżniona i nagrodzona w ogólnopolskim konkursie "na najlepszą książkę akademicką" - Atena 2004). Wielokrotnie wyróżniany nagrodą naukową Rektora UG. Dwukrotny laureat nagrody miasta Gdyni za prezydentury Cegielskiej (1994, 1997).

MARIUSZ WIĘCEK
Urodzony w 1983 roku - dramatopisarz, poeta. Laureat Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców (2006), wyróżniony w ogólnopolskim konkursie na współczesną polską komedię Komediopisanie III edycja 2010, Teatr Powszechny w Łodzi (za sztukę Jak uwodzili bogowie), twórca i trener projektów creative writing Planeta Twórczość (LO nr 3 w Gdyni 2007) i Słowa na wolności (UG 2009), zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu Złoty Środek Poezji Kutno 2006 za najlepszy poetycki debiut roku 2005. Współreżyser sztuki "Nie strzelajcie do pianistki" (Sopocka Scena Off de Bicz. Premiera 11 grudzień 2010). Wyróżnienie za "Nie strzelajcie do pianistki" na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie. Wydał tomy poezji "Dar języków i inne przejęzyczenia" (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 2005) oraz "Equilibrium" (Biblioteka Toposu 2009). Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim.

JERZY WÓJCICKI
Urodzony w 1983 roku - dramatopisarz, reżyser teatralny. Wyróżniony w ogólnopolskim konkursie na współczesną polską komedię Komediopisanie III edycja 2010, Teatr Powszechny w Łodzi (za sztukę "Jak uwodzili bogowie"). Debiut sceniczny na Sopockiej Scenie Off De Bicz - spektakl pod tytułem "Nie strzelajcie do pianistki" - premiera 11 grudnia 2010 (dramaturgia, adaptacja i reżyseria). Wyróżnienie za "Nie strzelajcie do pianistki" na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie. Półfinalista IV edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2011 za sztukę "Wyrok". Asystent Krzysztofa Globisza na Wydziale Aktorskim ("Lepsi" Jekatierina Narszi). Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej imienia Solskiego w Krakowie na Wydziale Reżyserii. Ostatnio przygotował, wraz ze studentami Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku, dyplom - "Wesele Figara" Mozarta. Doktorant Uniwersytetu Gdańskiego.