stat
Wydarzenie już się odbyło

PC Drama: Skrzywienie kręgosłupa

Klub Żak zaprasza na kolejną odsłonę performatywnych czytań z cyklu "PC Darma". Tym przeczytany zostanie tekst "Skrzywienie kręgosłupa" Ingrid Lausund.

Autor: Ingrid Lausund | Tłumaczenie: Paweł Adamski

Tekst udostępniony dzięki uprzejmości Agencji Dramatu i Teatru ADiT.

Groteska Ingrid Lausund to histeria zależności, histeria rywalizacji, histeria niespełnienia. Pięcioro wyraziście nakreślonych bohaterów jak psy łańcuchowe uwiązanych pod drzwiami szefa.

Warczą na siebie, ujadają, obwąchują się i kopulują. Ludzkie byty wyspecjalizowane w robieniu kariery - z nożami w plecach i z tasakami w czaszkach w wiecznej poczekalni u sukcesu bram. "Skrzywienie kręgosłupa" to do bólu szczery, choć przezabawny obraz mechanizmów zawodowych zależności i rywalizacji, którym - chcemy czy nie - wszyscy podlegamy. A które lada dzień zaostrzy, nieuchronnie sunący na nasze ojczyste ziemie, walec paneuropejskiego kryzysu. Ale tekst niemieckiej dramatopisarki wydaje się nie być jedynie kolejną barwną próbą opisu współczesnego "wyścigu szczurów". To wizerunek na tyle nośny, by mieścić w sobie potencjał metafory naszej egzystencji, którą, przy odrobinie złej woli, nazwać możemy zaiste żałosną. / Andrzej Majczak

Reżyseria: Andrzej Majczak
Komentarz naukowy: dr Barbara Świąder-Puchowska
Muzyka: Dominik Bukowski

Tekst przeczytają: Magda Grąziowska, Ewelina Starejki, Sebastian Oberc, Krzysztof Piątkowski, Dariusz Starczewski

-----

DOMINIK BUKOWSKI
- wibrafonista jazzowy, kompozytor, urodzony 4.10.1977 roku w Gdańsku.. Ukończył Liceum Muzyczne w Elblągu w 1996 roku, a następnie zaczął studia w Gdańskiej Akademii Muzycznej na wydziale instrumentalnym. W 1998 roku przeniósł się na wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, zaś w 2002 roku został jej absolwentem. W 1999r. otrzymał wyróżnienie indywidualne oraz wyróżnienie dla swojego zespołu Blue Mind Quartet w II Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. W styczniu 2002 roku zespół ten zajął pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej w Bielsku-Białej oraz otrzymał statuetkę Aniołka Jazzowego 2002. Nagrodą konkursu było również wydanie debiutanckiej płyty zespołu. Od 2003 - co roku zajmuje drugie miejsce w ankiecie Jazz Top w kategorii Wibrafon Rok. Był nominowany do nagrody Grand Prix Jazz Melomani 2003 w kategorii Nadzieja Melomanów Roku 2003 oraz Sztorm Roku 2005 przez trójmiejskie wydanie Gazety Wyborczej. Został również nominowany przez Dziennik Bałtycki w plebiscycie Człowiek Roku 2005. Jego płyta Projektor znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika "Jazz Forum". Gra i nagrywa z takimi muzykami jak Tim Hagans (USA), Ulf Adaker (Szwecja), Brian Melvin (USA), Gus Dahlberg (Szwecja), Raivo Tafenau (Estonia), Goran Larsen (Szwecja). Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Zbigniew Namysłowski, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Emil Kowalski, Piotr Wojtasik, Leszek Kułakowski, Krystyna Stańko, Jacek Kochan, Wojciech Staroniewicz, Przemek Dyakowski. Koncertował na wielu polskich festiwalach jazzowych, a także za granicą (w Izraelu, Grecji, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Belgii, Niemczech, Łotwie, Estonii, Rumuni i Mołdawii). Jest kompozytorem muzyki do kilku przedstawień teatralnych i choreograficznych.

MAGDALENA GRĄZIOWSKA - rocznik 1985, absolwentka PWST w Krakowie (2008), aktorka Teatru Bagatela w Krakowie. Podczas nauki w PWST pracowała z Krystianem Lupą i Pawłem Miśkiewiczem. Jej dyplom to Zatopiona katedra Gert Jonke w reżyserii Anny Augustynowicz - rola Matki (premiera 2008), współpracuje z Teatrem Nowym w Krakowie. Zagrała tam w sztukach Wschód słońca u Voldiego w reżyserii Laumy Balode - rola Alise oraz Amok moja dziecinada Thomasa Freyera w reżyserii Iwo Vedrala rola E. Jej role telewizyjne to Magda - serial Londyńczycy 2 i Lilka z serialu Majka.

ANDRZEJ MAJCZAK - urodzony w 1972, reżyser, pedagog. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jest autorem inscenizacji przede wszystkim dramaturgii współczesnej. Zrealizował prapremierę norway.today Igora Bauersimy (Teatr Polski we Wrocławiu), czy nagrodzone Polaroidy Marka Ravenhilla (Teatr imienia Jaracza w Łodzi). Od kilku lat współpracuje ze scenami krakowskimi - z Teatrem Bagatela, w którym wyreżyserował Psa, kobietę, mężczyznę Sybille Berg, Seks nocy letniej Woody'ego Allena oraz z prywatnym Teatrem Współczesnym (Bombshells. Wieczór panieński Joanny Murray-Smith). Od 2000 roku zajmuje się przygotowaniem publicznych czytań najnowszej dramaturgii polskiej i światowej. Opracował reżysersko teksty tak różnorodnych twórców, jak Heiner Müller, Werner Schwab, Roland Schimmelpfennig, Eric-Emanuel Schmidt czy Conor McPherson. Pracę reżyserską łączy także z nauczaniem techniki aktorskiej. Od roku 2007 jest pedagogiem Lart Studio w Krakowie.

SEBASTIAN OBERC - rocznik 1976, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny; absolwent PWST w Krakowie (wydział aktorski). Kierownik produkcji Fenomen reżyserii Paradowicza. Zagrał główne role w: Katastrofy górnicze - Cicha Akcja, reżyseria Dunaszewski i Wielkie Ucieczki - Lot 747, reżyseria Dunaszewski. Wystąpił w Ekipie, reżyseria Holland. Współpracuje ze studentami wydziału reżyserii Szkoły Filmowej w Katowicach. Jego ważniejsze role w teatrze to: Mistrz i Małgorzata, reżyseria Lupa (Mateusz Lewita, Kanawkin), Żeby Cię lepiej zjeść, reżyseria Waligórski (Bambus), Cukier w normie, reżyseria Waligórski (Mirek Tańcula), From Poland with love, reżyseria Waligórski (On), Letnicy, reżyseria Lupa (Włas), Lis Filozof, reżyseria Waligórski (Lis), Seks nocy letniej, reżyseria Majczak (Andrew Hobbs), Kaleka z Inishman, reżyseria Grabowski (Billy Kaleka), Tango, reżyseria Waligórski (Edek).

KRZYSZTOF PIĄTKOWSKI - rocznik 1984, aktor teatralny i filmowy, absolwent krakowskiej PWST, aktor Teatru imienia Słowackiego w Krakowie, gdzie zagrał w spektaklach: Kraina kłamczuchów Macieja Wojtyszki, Pułapka na myszy Christie (reżyseria Olga Lipińska), Galgenberg według de Ghelderode (reżyseria Agata Duda-Gracz), Wesele Wyspiańskiego (reżyseria Bodolay), Frank V. Komedia bankierska Dürrenmatta (reżyseria Krzysztof Babicki), Dracula Stokera (reżyseria Artur Tyszkiewicz), Beatrix Cenci Slowackiego (reżyseria Maciej Sobociński).

DARIUSZ STARCZEWSKI - za rolę Aristracha w dyplomowym przedstawieniu Samobójcy (reżyseria Trela ), które zdobyło Grand Prix na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (1998), otrzymał wyróżnienie. Zanim się związał na stałe z Teatrem Bagatela (2001), występował (i do dzisiaj występuje) z Grupą Rafała Kmity. W Bagateli debiutował rolą Kaługina w Trzech siostrach (reżyseria. Domalik), grał także Chlestakowa w Rewizorze (reżyseria Sobociński). Dzisiaj można go oglądać między innymi w spektaklach: Othello (reżyseria Sobociński), Seks nocy letniej (reżyseria Majczak), Żeby cię lepiej zjeść (reżyseria Waligórski). Występował w Teatrze Bucklaina (Myszkin w Idiocie), grał w Teatrze Łaźnia i Łaźnia Nowa oraz w Teatrze STU (Horacy w Hamlecie). Ponadto zagrał między innymi w filmach: Nie ma takiego numeru (reżyseria Brzeskot), uhonorowanym Grand Prix na Barejadzie (rola Hiszpana), Jak żyć? (reżyseria Jakubowski), Nędza (reżyseria Rudnicki). W 2004 roku zadebiutował jako reżyser teatralny, realizując: Szklaną menażerię (Scena na Sarego), Kto otworzy drzwi? (spektakl dyplomowy Łódź), Hedda Gabler (Scena na Sarego), Rosyjska ruletka (Teatr imienia Żeromskiego, Kielce), Tramwaj zwany pożądaniem (Teatr Bagatela).

EWELINA STAREJKI - absolwentka krakowskiej PWST (2002); w przedstawieniu dyplomowym zagrała Księżnę Irinę w Szewcach w reżyserii Jerzego Jarockiego. W Teatrze Bagatela, z którym jest związana od ukończenia studiów, grała Mańkę w Ślubie (reżyseria Śmigasiewicz), Zutę w Hulajgębie (reżyseria Śmigasiewicz), Nataszę w Trzech siostrach (reżyseria Domalik), Pies, kobieta, mężczyzna (reżyseria Majczak).

DR BARBARA ŚWIĄDER-PUCHOWSKA - teatrolog, organizator życia kulturalnego, dziennikarka, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, autorka sesji zdjęciowych i klipu dla zespołu Von Zeit. Była redaktorem i szefem działu kultury Gazety Wyborczej "Trójmiasto" oraz kierownikiem Sceny Teatralnej Klubu Żak w Gdańsku, gdzie zrealizowała kilkadziesiąt autorskich projektów teatralnych. Jest współtwórcą Alternatywnej Szkoły Teatralnej Żak. Autorka książki W metafizycznej dziurze. Teatr Witkacego w Zakopanem. Laureatka Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury za rok 2003 oraz nagrody Yach za debiutancki filmik Halucynacje Hrabiego von Zeit na XVI Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2007.