stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

PC Drama

Ta jednoaktówka miała parę czytań i inscenizacji, wzbudziła spory oddźwięk. Bardzo pochlebnie pisał o niej m.in. Jacek Sieradzki. "Idea sztuki była taka: wziąć na warsztat proste, międzyludzkie zdarzenie i obejrzeć je pod lupą, przez mikroskop, ze wszystkich stron.- twierdzi autor. - Powstała pod wpływem spostrzeżenia, że teatr dzieje się jednocześnie w dwóch czasach - fikcyjnym (dziania się akcji) i rzeczywistym (czas trwania spektaklu)."

paź 7

poniedziałek, g. 17:30 - 19:00

Sopot,
Wstęp wolny
26.05.2014 / G.19:00 / SALA SUWNICOWA / WSTĘP: 5 ZŁ
SZTUKA MIĘSA

autor: Jacek Papis / reż.: Tomasz Tyndyk / tekst przeczytają: Dorota Papis, Jacek Papis, Agnieszka Roszkowska i Hanna Klepacka / tekst udostępniony dzięki uprzejmości ADiT.

"Trójka studentów - dwie dziewczyny i jeden chłopak - wynajmują wspólnie mieszkanie. Pewnego dnia pojawia się intruz - nowy partner jednej z dziewczyn. Jego obecność zakłóca dawny porządek. Atmosfera staje się duszna, między dotychczasowymi przyjaciółmi nakręca się spirala pretensji i agresji. Akcja sztuki to pełna czarnego humoru rekonstrukcja wydarzeń, które doprowadziły do rozłamu między nimi. Bohaterowie zaczynają prowadzić między sobą dwuznaczną grę i wciągają w nią widza. Jak w telewizyjnym show próbują przekonać widza do swojej wersji wydarzeń. Widzowie pełnią rolę arbitrów, muszą rozsądzić - kto kogo chce wykorzystać i dlaczego? Co się właściwie stało we współczesnym świecie, że nie potrafimy żyć ani razem, ani osobno? To sztuka o młodych ludziach, którzy próbują żyć razem, ale pod płaszczykiem uprzejmości i politycznej poprawności obrzucają się tytułowym mięsem. Czym skończy się ta konfrontacja?"

Opis pochodzi ze strony internetowej Teatru Dramatycznego, który jeszcze jako Laboratorium Dramatu wydał dramat w wersji poszerzonej (Sztuka mięsa 1 i 2). Znalazł się też w zbiorze Echa, repliki, fantazmaty. Antologia nowego dramatu polskiego (PangaPank, 2005). Ponadto ukazała się w antologiach we Włoszech, Niemczech i krajach byłej Jugosławii. Istnieje także w przekładzie na język angielski.

O artystach:

Hanna Klepacka
- umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony, stanowisko aktor. Wychodząc z tej roli, odnajduje się w innej. Popełnia opracowania muzyczne do spektakli teatralnych, komponuje, pisze teksty, reżyseruje, inicjuje, pracuje i opiekuje się chórami w przedstawieniach. W teatrze ceni spotkanie z Krystianem Lupą, Wojtkiem Ziemiańskim, Jackiem Papisem, Marcinem Liberem, Wojtkiem Klemmem, Magdą Fertacz, Małgorzatą Sikorską-Miszczuk, Łukaszem Chotkowskim, Natalią Korczakowską, Michałem Pabianem... Intuicyjnie dążyła do spotkania się w pracy z Dorotą Baranowską-Papis, Agnieszką Roszkowską, Jackiem Papisem i Tomkiem Tyndykiem. Spełnia się.

Dorota Papis - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (1998). W latach 1998-2000 związana była z wrocławskim Teatrem Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Występowała na scenach Warszawy (Teatr Wytwórnia, Stara Prochownia, Staromiejski), Krakowa (Łaźnia Nowa) i Radomia (Powszechny). W latach 2007-2008 przebywała w Londynie, gdzie brała udział w projektach teatralnych w renomowanym Royal Court Theatre. W sezonie 2008-2009 była aktorką Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Od 2011 roku prowadzi w Legionowie Klubokawiarnię Okruszek, w której realizuje własne projekty edukacyjne i artystyczne.

Jacek Papis - reżyser, dramatopisarz, dziennikarz. Absolwent wydziału Reżyserii na PWST w Krakowie (1999) oraz wydziału Wiedzy o Teatrze na AT w Warszawie (1995). Współtwórca Teatru Wytwórnia w Warszawie (2005) oraz grupy dramaturgicznej G8 (2003 - 2006). Wieloletni asystent Mai Komorowskiej i Krystiana Lupy. W latach 2007/2008 pracował w Londynie jako dziennikarz. W sezonie 2008/2009 był dyrektorem artystycznym Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Realizował spektakle w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Radomiu, Koszalinie, Legnicy i Szczecinie. Jego sztuki teatralne znalazły się w "Antologii Współczesnego Dramatu Polskiego" oraz w antologiach polskiego dramatu we Włoszech, Niemczech, Bośni, Serbii i Chorwacji.

Agnieszka Roszkowska - absolwentka krakowskiej PWST z 1999 roku. Od tego samego roku należy do zespołu Teatru Dramatycznego w Warszawie, na deskach którego zagrała między innymi: Amalię w "Ausloschung - Wymazywanie" (T. Bernhard, reż. K. Lupa), Alicję w "Alicji w krainie czarów" (L. Carroll, reż. T. Hynek), Saszę w "Płatonowie" (A. Czechow, reż. P. Miśkiewicz), Irenę w "Siostrach" (E. Per Olov, reż. P. Cieślak) oraz Hannah w "Lulu na moście" (P. Auster, reż. A. Glińska). Grała także na deskach między innymi: Teatru Stara ProchOFFnia w Warszawie (Cudzoziemca i Piekarza w "Polowaniu na Żmirłacza" J. Papisa w reż. autora), Teatru Rozmaitości w Warszawie (w "Tlenie" I. Wyrypajewa, reż. A. Konieczna), oraz warszawskiego Centrum Artystycznego M25 (Jolantę Pikułę w "Bombie" M. Kowalewskiego w reż. autora).

Tomasz Tyndyk - ukończył PWSFTViT w Łodzi. W latach 1999-2005 był związany z wrocławskim Teatrem Współczesnym, a od 2005 roku należy do zespołu TR Warszawa. W Teatrze Współczesnym we Wrocławiu zagrał m.in. w Sytuacjach rodzinnych w reżyserii Krystyny Meissner (2000), Historii Jakuba Piotra Cieplaka (2001), Romeo i Julii Rimasa Tuminasa (2001) i Zwycięstwie Heleny Kaut-Howson (2003). Występował w takich realizacjach dramaturgii współczesnej jak m.in. Shopping and Fucking (1999) i Ogień w głowie (1999) Pawła Łysaka oraz Oczyszczeni Krzysztofa Warlikowskiego. W swoim dorobku filmowym ma role w 0_1_0 Piotra Łazarkiewicza (2008), Świnkach Roberta Glińskiego (2009) oraz Sekrecie Przemysława Wojcieszka (2012).
Za rolę Davida w dyplomowym przedstawieniu pt. Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości (1998) otrzymał nagrodę w kategorii "najlepsza rola męska" na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych Spotkania '99 w Brnie oraz na XVII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Role w TR WARSZAWA: - Oczyszczeni, 2001, reż. Krzysztof Warlikowski 
- Dybuk, 2003, reż. Krzysztof Warlikowski 
- 2008: Macbeth, 2005, reż. Grzegorz Jarzyna 
- Cokolwiek się zdarzy, kocham cię, 2005, reż. Przemysław Wojcieszek 
- Giovanni, 2006, reż. Grzegorz Jarzyna 
- Anioły w Ameryce, 2007, reż. Krzysztof Warlikowski 
- Ragazzo dell'Europa, 2007, reż. René Pollesch 
- Lew w zimie, 2007, reż. Grzegorz Jarzyna (koprodukcja z Burgtheater Wiedeń) 
- Portret Doriana Graya, 2009, reż. Michał Borczuch 
- Metafizyka dwugłowego cielęcia, 2010, reż. Michał Borczuch 
- Jackson Pollesch, 2011, reż. René Pollesch
- Miasto Snu, 2012, reż. Krystian Lupa.