Wylicytuj lunch z rektorem i wejdź na politechniczną wieżę. PG włącza się w 33. Finał WOŚP. Wejście na więżę zegarową i lunch z rektorem, warsztaty naukowe dla dzieci w Twoim przedszkolu, weekend w akademiku - to niektóre z aukcji, jakie Politechnika Gdańska na 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zagra 26 stycznia. Motywem przewodnim jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. Gramy razem dla onkologii i hematologii dziecięcej. Ponadto, w niedzielę, 26 stycznia, podczas 33. Finału, zapraszamy do Hotelu Eureka - Centrum Konferencyjno-Rehabilitacyjnego Politechniki Gdańskiej w Sopocie na ciepłą zupę i rozgrzewającą herbatę oraz inne atrakcje.
Na Politechnice Gdańskiej przygotowano specjalną skarbonkę i aukcje, z których dochód zasili konto WOŚP. Licytować będzie można wejście na więżę zegarową PG i lunch z rektorem prof. Krzysztofem Wildem, spacer po Młodym Mieście z architektem miasta Piotrem Lorensem, obiad z kolegium dziekańskim Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, warsztaty naukowe dla dzieci w Twoim przedszkolu, weekend w akademiku, dzień.... z wodorem, warsztaty "Odkryj niezwykły świat polimerów", zwiedzanie tajemniczych zakamarków uczelni, udział w eksperymencie naukowym oraz warsztaty z druku 3D. Zachęcamy do licytacji!
Nie może również zabraknąć elementu naukowego. Nasi naukowcy przygotowali krótkie, ciekawe wykłady z fizyką w tle, które zaprezentują w sali konferencyjnej Hotelu Eureka.
Wykłady z fizyką w tle:
1. "Woda - materiał o stu twarzach", godz. 12:00-12:20
Prowadzenie: prof. Maria Gazda
Woda to najprostszy związek chemiczny dwóch najbardziej rozpowszechnionych w świecie pierwiastków. Jest to jedyna substancja występująca w naturze we wszystkich stanach skupienia. Dzięki wodzie istniejemy a jej właściwości są tak ciekawe, że mówi się o kilkudziesięciu "anomalnych właściwościach" wody. Tak naprawdę wszystkie właściwości wody można zrozumieć, co więcej - można ją wykorzystać na wiele sposobów.
2. "O tasowaniu kart", godz. 12:30-12:50
Prowadzenie: dr Klaudiusz Czudek
W trakcie wykładu naukowiec omówi popularne sposoby tasowania kart i opowie, jak długo należy tasować talię każdym z tych sposobów, żeby talia była dobrze wymieszana.
3. "Oczami fizyczki: dlaczego Star Trek jest najlepszą sagą sci-fi?", godz. 13:00-13:20
Prowadzenie: prof. Aleksandra Mielewczyk-Gryń
Fizyczka przeanalizuje, jak "Star Trek" łączy naukową wiarygodność z wyobraźnią. Pokaże też, w jaki sposób serial inspiruje rzeczywiste technologie (np. druk 3D) oraz promuje optymistyczną wizję przyszłości, w której ludzkość pokonuje wyzwania i eksploruje kosmos. To połączenie nauki i humanizmu wyróżnia "Star Trek" na tle innych dzieł science fiction.
Gramy do końca świata i o jeden dzień dłużej! Siema!