W 80. rocznicę podpisania przez Ribbentropa i Mołotowa paktu o agresji wobec państw Europy Środkowo-Wschodniej, Muzeum II Wojny Światowej organizuje dwudniową międzynarodową konferencję m.in. z udziałem historyków z państw, których dokument ten dotyczył.
W zamierzeniu inicjatora ma ona stać się naukową płaszczyzną spotkania i dyskusji o doświadczeniu dalekosiężnych skutków tajnego protokołu dla poszczególnych państw w perspektywie ich doświadczenia kataklizmem II wojny światowej. Ważnym elementem konferencji będzie również osobny panel z udziałem muzealników z kilku państw, którzy podzielą się swoim doświadczeniem w kreowaniu narracji muzealnej dotyczącej genezy II wojny światowej.
23 sierpnia 2019 r. przypada 80. rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, do którego dołączony został tajny protokół w którym Hitler i Stalin podzielili strefy wpływów III Rzeszy i Związku Sowieckiego w Europie Środkowo-Wschodniej. Waga tego dokumentu dla dyskusji o genezie wybuchu II wojny światowej jest nie do przecenienia. Zawarte w nocy z 23 na 24 sierpnia porozumienie pomiędzy obu dyktatorami zmieniło świat. Poza tym, że uzgodniono w nim dokonanie IV rozbioru Polski, zmówiono się także w sprawie Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy i Besarabii. Tzw. pakt o nieagresji faktycznie oznaczał finalizowanie agresywnych planów Stalina i Hitlera wobec niepodległych państw, które ustawili w roli przedmiotów podporządkowanych realizacji interesów Niemiec i ZSRS.