stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

7 - 29 stycznia 2025, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
PAMIĘĆ I UCZESTNICTWO. WYSTAWA NA JUBILEUSZ SIERPNIA’80 I SOLIDARNOŚCI Artystyczny komentarz polskiej rzeczywistości lat 1980 – 2005.

Wystawa o charakterze interdyscyplinarnym, ogólnopolska, której celem jest
zilustrowanie poprzez dzieła sztuki 25 lat życia narodu polskiego, ukazanego w przełomowym momencie swoich dziejów, to jest oddalenia ustroju totalitarnego i rodzenia się demokracji. Drugim równie ważnym celem wystawy jest refleksja nad kondycją kultury plastycznej w okresie 1980-2005 Językiem relacji są tu dzieła sztuki zaangażowane w proces przemian, stanowiące swoisty komentarz do zachodzących w kraju przeobrażeń: politycznych, społecznych, światopoglądowych, kulturalnych, mentalnych i etycznych.

W latach 80. nastąpił w sztuce polskiej nawrót do sztuki figuratywnej, przedstawiającej najistotniejsze problemy egzystencjalne i społeczne, którym żyło społeczeństwo. Wielu wybitnych artystów polskich traktowało swoją twórczość jako misję, dokumentując dla potomności rozgrywające się wydarzenia, pomagając
przetrwać okres stanu wojennego i dając nadzieję na zwycięstwo w oparciu o wiarę i doświadczenia historii, propagowali nową moralność społeczną budowaną na prawdzie, uczciwości, solidaryzmie społecznym i wartościach duchowych.

Istotną częścią wystawy będzie sekwencja dotycząca sztuki najnowszej, prezentująca obraz społeczeństwa polskiego po transformacji ustrojowej, ukazująca zmiany jakie zaszły w nas samych i w naszym otoczeniu. Jest ona niejako lustrem w którym możemy przyjrzeć się naszemu aktualnemu obliczu.
Wśród uczestników wystawy znajdują się artyści zajmujący najwyższe pozycje na listach rankingowych m. in. M. Bieniasz, J. Bereś, J. Dobkowski, S. Gierowski, Ł. Korolkiewicz. J. Kalina, Z. Libera, H. MIzeracka, H. Musiałowicz, Z. Nitka, R. Oramus, S. Rodziński, L. Sobocki, W. Szamborski, J. Sienicki, J.Sempoliński, J. Tchórzewski J. Staniszewski, P. Susid, J. Waltoś i dziesiątki innych- wszystkich nie sposób wymienić.

Jako uzupełnienie wyeksponowane zostaną karykatury czołowych polskich karykaturzystów, powstałe na przestrzeni lat 1980-2005. Śmiech i żart towarzyszyły narodowi w najtragiczniejszych momentach jego dziejów, pozwalały oswajać smutną rzeczywistość. Obecnie wprowadzają w ekspozycję akcent lekkości i oddechu, pozwolą z optymizmem spojrzeć w przyszłość.

Przeczytaj także