Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Panna Julie (9 opinii)

kasy:
58 660-59-46
9.6
11 ocen
Oceniasz 5/10
AUGUST STRINDBERG

PANNA JULIE

TŁUMACZENIE: MARIUSZ KALINOWSKI
REŻYSERIA: PIOTR ŁAZARKIEWICZ
SCENOGRAFIA: KATARZYNA SOBAŃSKA
W ROLI GŁÓWNEJ: MARIA SEWERYN

Piękna wyzwolona kobieta, bezwzględny mężczyzna i „ta trzecia”. Co z tego wyniknie? Romans, mezalians, zbrodnia...

Fascynująca opowieść o destrukcyjnej sile namiętności. Historia Julie i Jeana brzmi sensacyjne i jest oparta na autentycznym zdarzeniu, które trafiło na pierwsze strony gazet. Oto w noc świętojańską córka hrabiego uwodzi służącego, a może jest zupełnie odwrotnie... Po tym wszystkim zaś..., ale nie uprzedzajmy faktów...

W roli tytułowej gwiazda serialu „Wiedźmy”, partnerująca Danielowi Olbrychskiemu w głośnym „Królu Lirze” Andrieja Konczałowskiego - wyjątkowa MARIA SEWERYN!

Tylko na scenie Teatru Miejskiego w Gdyni 23 i 24 lutego o g. 19.00


„Panna Julie” to najczęściej grywana sztuka Strindberga, obok Ibsena, jednego z najwybitniejszych dramaturgów skandynawskich. Historia oparta na autentycznym zdarzeniu, które trafiło na pierwsze strony gazet, brzmi sensacyjne: oto w noc świętojańską córka hrabiego uwodzi służącego (lub odwrotnie), po tym wszystkim zaś –odbiera sobie życie. Nie jest to jednak takie proste, bowiem: bogata jest dusza ludzka i występek ma drugie oblicze, które bardzo przypomina cnotę. Fascynująca i wnikliwa opowieść o tłumionych obsesjach, o nierozstrzygalnej walce płci, bezwzględnej i destrukcyjnej sile namiętności i miejscu kobiety we współczesnym świecie. Jeden z najgłośniejszych tekstów XX wieku uważany za wzór analizy psychologicznej. Ten skandalizujący niegdyś dramat na scenie naszego teatru, w świeżym i bardzo nowatorskim tłumaczeniu Mariusza Kalinowskiego, wyreżyserował uznany i wielokrotnie nagradzany Piotr Łazarkiewicz. W postać Panny Julie wcieliła się znakomita i bardzo popularna aktorka młodego pokolenia Maria Seweryn. Kilkanaście lat temu tę samą rolę u Andrzeja Wajdy zagrała jej matka- Krystyna Janda. Dramat Julie i Jeana również dziś mógłby się okazać dramatem każdego z nas. I właśnie dlatego „Panna Julie” jest wciąż tak aktualna i przejmująca.