Jak co roku 11 listopada, tym razem w poniedziałek, tradycyjnie na plaży w Sopocie (obok Restauracji & Pubu "Bulaj" (na wysokości Al. Franciszka Mamuszki nr 22), odbędzie się otwarty turniej łucznictwa tradycyjnego "Parada Łuczników Dnia Niepodległości ". Początek turnieju o godz. 11.11.
Organizator; Konfraternia Smorgońskiej Akademii przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie, Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Tradycyjnego, firma PM TARGET, sklep "strzały.pl", Łucznicy Ziemi Puckiej.
Impreza ma charakter rekreacyjny, tradycyjny, nie datowany. Turniej jest turniejem otwartym. Uczestników obowiązuje, zależnie od aury (nie dajmy się zwariować), strój tradycyjny swobodnie wybrany w przedziale od IX do XVII w. - zaleca się aby strój był dostosowany do używanego przez uczestnika sprzętu i wyposażenia.
Wymagania co do akcesoriów łuczniczych:ŁUKI: Dopuszcza się wszelkie łuki tradycyjne oraz łuki historyczne i rekonstrukcje łuków historycznych. Nie dopuszcza się łuków bloczkowych (typu compound), ani łuków wyczynowych. Naciągów łuków się nie limituje.
Niedozwolone są:
- jakiekolwiek celowniki nienaturalne oraz oprzyrządowania wystającego poza obrys majdanu i ramion łuku.
- strzelanie bez dotykania którymkolwiek z palców dłoni cięciwnej podczas naciągania i oddawania strzału (czyli string walking).
STRZAŁY: Promienie strzał mogą być wyłącznie drewniane, a lotki z materiałów naturalnych: piór, skóry, pergaminu, papieru. Dopuszcza się groty metalowe wszelkiego typu, również toczone,
a ponadto z kamienia lub rogu. Osady w promieniu lub z materiałów naturalnych.
Inny sprzęt może zostać dopuszczony decyzją sędziego, jednak wynik będzie podany poza klasyfikacją.
Nie zalicza się trafień strzałą, która nie pozostała w tarczy w momencie trafienia. W przypadku oddania większej liczby strzałów, aniżeli przewidziana dla danej konkurencji; uczestnikowi odejmuje się stosowną liczbę strzał według największej liczby punktów za dana strzałę. Nie wolno oddawać dodatkowych strzałów, jeśli po podejściu do tarczy okaże się, że uczestnik oddał mniejszą liczbę strzałów, aniżeli przewidziane dla danej konkurencji. W przypadku wątpliwości liczbę punktów za dane trafienie zalicza się zawsze na korzyść uczestnika, choćby strzała nawet w najmniejszym stopniu dotykała tarczy z większą liczbą punktów.
Obowiązuje fundamentalna zasada życzliwości wobec uczestników turnieju oraz interpretowania postanowień regulaminu wyłącznie na korzyść uczestnika.
Jednak decydujące zdanie ma Sędzia główny turnieju i od jego decyzji nie ma odwołania.
Ze względów bezpieczeństwa uczestnicy mogą być poddani wstępnym eliminacjom.
W trakcie Parady Łuczników Dnia Niepodległości zostanie rozegrany jeden turniej.
Plan ramowy Parady Łuczników:
10.00 Zapisy zawodników i przygotowanie miejsca
11.11 Rozpoczęcie turnieju
14.50 Zakończenie strzelania
15.15 Odczytane wyników strzelań
15.30 Zakończenie turnieju
Konkurencje:
Strzelanie proste 20m ; 8 strzał
Strzelanie partyjskie 35m ; 8 strzał
Strzelanie proste (ZEGAR) 25m; 6 strzał
Strzelanie proste 40m; 8 strzał
Strzelanie na czas: 20m, 30 sekund, nieograniczona ilość strzał.
Wybór koloru: zalicza się trafienie w wybrany kolor, 20m - 8 strzał
Strzelanie scytyjskie 20m - 8 strzał
Strzelanie proste 35m - 8 strzał
Królewskie cofanie: po jednej strzale z każdego z dystansów, począwszy od 20 metrów, odchodząc od tarczy co 5 metrów. Punktacja: według trafień (strzały punktowane w tarczy).
Organizatorzy przewidują ciepły posiłek i napoje, dlatego prosi się każdego uczestnika o przygotowanie 10-złotowego datku na rzecz rozwoju tej formy wsparcia łucznictwa tradycyjnego.