stat
Impreza już się odbyła

Parada i Święto Niepodległości Sopot 2024

Paradą zabytkowych pojazdów: strażackich i osobowych, przejazdem rowerowym, zatańczonym na monciaku "Polonezem Niepodległości" i tradycyjnym Biegiem Niepodlegości - świętować będziemy w Sopocie 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W poniedziałek 11 listopada warto zarezerwować sobie czas na patriotyczne, aktywne i rodzinne świętowanie niepodległości.

Parada, zabytkowych samochodów i rowerów, wyruszy o godzinie 11. i przejedzie spod siedziby PSP na ul. Armii Krajowej w Sopocie

Bieg Niepodległości, przejazd rowerowy i parada zabytkowych pojazdów, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i uroczystości pod pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu - tak Sopot uczci 106 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Sopocki Bieg Niepodległości

11 listopada 2024 r. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza do sportowej rywalizacji i manifestacji patriotyzmu podczas Biegu Niepodległości. Bieg na dystansie 5 km wystartuje z molo o godzinie 9.00. Przed startem uczestnicy biegu wspólnie odśpiewają hymn narodowy.

Sopocki Bieg Niepodległości ma wieloletnią tradycję. Każdego roku uczestnicy licznie manifestują przynależność do wspólnoty i eksponując barwy narodowe wspólnie świętują kolejne rocznice odzyskania przez Polskę Niepodległości. W biegu startują dorośli, dzieci i młodzież. 11 listopada 2024 r. do pokonania będzie dystans 5 km w okolicznościowych białych oraz czerwonych koszulkach. Trasa będzie poprowadzona alejkami parku Północnego, a następnie plażą i przez skwer Kuracyjny. Start i meta na molo. Start poprzedzi wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, a na mecie na uczestników biegu czekać będą pamiątkowe medale, owoce oraz gorąca herbata.

Zapisy online do 7 listopada 2024 r., do godz. 23.59. Zapisy będą możliwe również w dniu biegu, w Biurze Zawodów w godz. 7.30-8.45.

X Strażacki Przejazd Samochodów Zabytkowych i Rowerzystów

Podobnie jak w poprzednich latach, 11 listopada 2024 r. rowerzyści wyposażeni w biało-czerwone elementy garderoby, przyłączą się do widowiskowego przejazdu samochodów zabytkowych i aut strażackich. Przejazd rozpocznie się punktualnie o godz. 11.00 na placu przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Armii Krajowej 105, następnie przejedzie ulicami Armii Krajowej, Sikorskiego, Podjazd i ul. Boh. Monte Cassino, by po kilkunastu minutach dotrzeć do muszli koncertowej na molo.

O godz. 11.30 w muszli koncertowej uczestnicy gry rowerowej "Wkręć się w Sopot" odbiorą nagrody za udział w rywalizacji. O godzinie 12.00 wszyscy zgromadzeni wspólne odśpiewają hymn narodowy, a następnie odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu Stowarzyszenia Młodzi Artyści z MDK Sopot. Na scenie zaprezentują się Muszelki, Encanto, a także młodzież z pracowni teatralnej oraz pracowni wokalnej i śpiewu Młodzieżowego Domu Kultury w Sopocie. W trakcie koncertu patriotycznego rozdawane będą kotyliony oraz biało-czerwone chorągiewki. Odbędą się również prezentacje pojazdów zabytkowych i pokazy sprzętu strażackiego. Na wszystkich czekać będzie gorąca grochówka. Piknik potrwa do godz. 13.30.

Organizatorzy: Ochotnicza Straż Pożarna Sopot, Komenda Miejska PSP w Sopocie, Classic Moto Story Sopot, Młodzieżowy Dom Kultury w Sopocie przy wsparciu Urzędu Miasta Sopotu oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie.

Msza św. i uroczystości pod pomnikiem

O godzinie 18.00, w kościele św. Jerzego, odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Następnie, o godz. 19.00, uczestnicy przejdą pod pomnik Martyrologii Mieszkańców Sopotu przy ul. Kościuszki, gdzie odbędzie się apel i złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów. W uroczystościach weźmie udział asysta honorowa gdyńskiego garnizonu Marynarki Wojennej.

W czasie trwania uroczystości pod pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu, w godzinach 19.00-20.00 zamknięta dla ruchu będzie ulica Kościuszki, na odcinku od wjazdu do Urzędu Miast do ul. Chopina.

Koncert i kąpiel w morzu

Na wspólną kąpiel i celebrację wolności o wschodzie słońca (godz. 7.08, wejście na plażę nr 28), a potem specjalny koncert pod nazwą Statkitura o godzinie 9.00 w Dworku Sierakowskich zapraszają Fundacja Źródło Tworzenia, Morze Aniołów, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Dworek Cafe Bar.

Statkitura to autorski projekt artystów Tomasza Szwelnika oraz Pera Oscara Dahlberga - wyjątkowe połączenie muzyki inspirowanej rysunkami statków na morzu żeglujących wzdłuż sopockiego wybrzeża. Na fortepianie zagra Tomasz Szwelnik, rysunki stworzył mieszkający w Sopocie od lat szwedzki artysta Per Oscar Dahlberg. Rysunki to partytura (Statkitura) dla muzyki, bodziec do improwizacji, eksploracji linii melodycznych tworzonych na żywo. Na koncert w Dworku Sierakowskich obowiązuje rezerwacja ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (e-mail: zrodlo.tworzenia@gmail.com).

"Polka Niepodległa - historia w spódnicy". Spektakl 8 listopada

W piątek, 8 listopada, w Teatrze Atelier o godzinie 12.00 i 18.00 będzie można zobaczyć spektakl pt. "Polka Niepodległa - historia w spódnicy" Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis. Przedstawienie powstało na podstawie książki pt. "Damy, dziewuchy, dziewczyny" Anny Dziewit-Meller z wykorzystaniem ilustracji autorstwa Joanny Rusinek.

Sztuka podejmuje próbę przybliżenia sylwetek kobiecych bohaterek, które w wyjątkowy sposób wpisały się w historię Polski i polskiego społeczeństwa. W trakcie przedstawienia poznamy losy Marii Skłodowskiej-Curie, Zofii Stryjeńskiej, Jadwigi Komornickiej, Krystyny Krahelskiej, Ireny Sendlerowej, Marii Komornickiej, Stefanii Wilczyńskiej, Krystyny Skarbek Simony Kossak i Wandy Rutkiewicz.