stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Parada św. Patryka w Sopocie

lip 19

piątek, g. 20:15

bilety 50 zł
ulgowy 35 zł
Zeszłoroczna parada w dzień św. Patryka odbyła się na Trakcie Królewskim w Gdańsku. Więcej zdjęć ()

Zeszłoroczna parada w dzień św. Patryka odbyła się na Trakcie Królewskim w Gdańsku.

Zeszłoroczna parada w dzień św. Patryka odbyła się na Trakcie Królewskim w Gdańsku.

Parada św. Patryka Sopot – 2006 – program

17:00 - 17:10 Powitanie w trzech językach
17:10 - 17:20 Irlandzki hymn narodowy
17:20 - 17:45 Parada
17:50 - 18:10 Orkiestra i Tambumajorki
18:10 - 18:30 Pokaz walki celtyckich wojów - Animus Saltandi
18:30 - 18:40 Irlandzki hymn narodowy i podziękowanie


Już od kilku lat z rzędu z inicjatywy grupy Irlandczyków zamieszkujących Trójmiasto oraz ich polskich przyjaciół organizujemy Paradę św. Patryka. To narodowe święto Irlandczyków połączone z tradycyjnymi paradami obchodzone jest hucznie w wielu miejscach na świecie w tym dzięki naszej inicjatywie również i w Polsce. Dotychczas od sześciu lat imprezę tę robiliśmy w Gdańsku, w tym roku zaś po raz pierwszy organizujemy ją w Sopocie. Tym samym, Sopot dołączył do listy miast organizujących St. Patrick’s Parade, wśród których są takie jak począwszy od Dublina, poprzez Nowy Jork, także Londyn, Barcelona, Rzym, Sydney, Seul, Tokio i inne.
Pragniemy poinformować, iż nasza działalność jest bardzo pozytywnie odbierana przez władze Irlandii oraz Ambasadę Irlandii w Polsce czego dowodem patronat Ambasady Irlandii nad naszą imprezą, ale i docenienie naszych starań przez samą Prezydent Republiki Irlandii Mary McAleese czemu dała osobiście wraz podczas swojej ostatniej wizycie w Polsce.

Historia Św. Patryka

Święty Patryk znany jest powszechnie jako patron Irlandii. Pomimo faktu, iż nie był on Irlandczykiem, stał się integralną częścią kultury i dziedzictwa Zielonej Wyspy poprzez swoja działalność misyjną w V w.n.e. Patryk urodził się pod koniec IV w. w Szkocji albo w okupowanej przez Rzymian części Anglii. Zarówno co do daty jego urodzin jak i miejsca istnieją liczne rozbieżności a historycy toczą na ten temat spory.

Jego prawdziwe imię brzmiało Maevyn Succat. W wieku 16 lat został porwany ze swojej ojczystej Brytanii przez piratów i sprzedany do niewoli w Irlandii. Maevyn pracował ciężko pasąc zwierzęta. Religia dodawała mu otuchy. Po 6 długich latach niewoli udało mu się wreszcie uciec. Zbiegł do Galii, gdzie podjął studia w klasztorze w okolicach St. Germain. Spędził tam 12 lat. Z tego właśnie okresu pochodzi jego imię Patryk, które miało już brzmienie chrześcijańskie. Tam też doznał on oświecenia. Patryk słyszał głosy dobiegające z Irlandii. Głosy potępionych, pogańskich dusz. Wtedy, przyszedł do niego Bóg, który wskazał mu drogę do odkupienia ludzi z Zielonej Wyspy.

Kiedy Patryk miał około 60 lat, powrócił na wyspę swojej niewoli aby głosić tam słowo boże. Wiele legend, związanych ze Św. Patrykiem, wiąże się właśnie z tym okresem jego życia. Miał on za pomocą koniczyny wytłumaczyć Irlandczykom pojęcie Św. Trójcy. Jedności składającej się z trzech części. Odtąd koniczyna stała się symbolem narodowym Irlandii.

Legenda opowiada również o wypędzeniu prze Św. Patryka węży z Wyspy, które potopiły się w morzu. Węże symbolizowały zło i pogaństwo. Dzięki Patrykowi Irlandia stała się chrześcijańska.

Misja w Irlandii trwała ponad 20 lat. Święty Patryk zmarł 17 marca 461 r. Ten dzień, co roku obchodzony jest jako St. Patrick's Day - Dzień Św. Patryka. Wszędzie tam gdzie są Irlandczycy odbywają się parady i festyny.

A jak wiadomo, tego dnia każdy jest Irlandczykiem...

Na paradę zapraszamy wszystkich, a zielone akcenty bardzo mile widziane.