stat
Impreza już się odbyła

Peja - Slums Attack

Polski zespół grający muzykę spod znaku rap. Powstał w Poznaniu w 1993 roku z inicjatywy Ryszarda Andrzejewskiego znanego jako Peja i Marcina Kostrzewskiego występującego pod pseudonimem Iceman. Przełomowym momentem dla formacji był udział w utworze "Anty" formacji Nagły Atak Spawacza. Kontrowersyjny tekst stał się hitem blokowisk.

hip-hop - koncerty w Trójmieście


W 1995 roku formacja wydała swoją pierwszą płytę "Całkiem nowe oblicze", z mocnymi, bezkompromisowymi teksami, a Peja wystąpił razem z Ice-T na festiwalu Malboro Rock in w Sopocie. W 1996 roku zespół wypuścił singiel "Mordercy".

Rok później ukazał się drugi longplay - "Zwykła Codzienność", wydany przez RRX. Mniej ostry, choć wciąż wyraźnie osadzony w realiach ulicy. Był kolejnym etapem rozwoju artystów, którzy zdążyli już wypracować swój własny, charakterystyczny styl. Peja zaczyna w tym czasie grać coraz bardziej zaangażowany rap. Iceman powoli odsuwa się od działań zespołu, aż w końcu zupełnie się z niego wycofuje. Tymczasem utwór " Czas przemija", promujący nową płytę został nominowany w tym samym roku do nagrody Fryderyka.



Iceman nie zawiesił do końca działalności muzycznej; umieszcza swój kawałek "Iceman atakuje" na składance "Robię Swoje", angażuje się w działalność słupskiej grupy ESFA oraz wydaje kolejny solowy utwór "Iceman Atakuje 2" na kompilacji Klanu. Zapowiada też wydanie solowego albumu.

W tym czasie Peja działał na rynku z pełnym rozmachem. Przygotowywał utwory na solową płytę, nawiązał współpracę z pismem Klan, poświęconym w całości kulturze hip-hopu.

W 1998 roku do składu formacji dołącza DJ Deck. Zespół zerwał współpracę z dotychczasowym wydawcą i przeszedł do Camey'a. Na wydanej przez niego składance "Robię swoje" pojawia się Peja z kawałkiem "Musisz Uwierzyć". Artysta bierze też udział w kompilacjach "Wspólna Scena" i "Znasz Zasady".

W rok później formacja wydała nowy longplay "Całkiem Nowe Oblicze", w klimacie eastcoastowy, z bardziej przemyślanymi niż poprzednio tekstami. Niedługo potem postaje projekt Lutawhuiklik z zaprzyjaźnionymi - Da Blazem, Fiflackiem (Senne Oko) oraz Mienthą.

W 2000 roku na rynku ukazało się kolejne wydawnictwo Slums Attack - "I nie zmienia się nic". Pod względem artystycznym na pewno jedna z najlepszych płyt gatunku w tamtym okresie, nie miała jednak dostateczniebrej promocji, nagrywana była też w niezbyt dobrej atmosferze coraz gorszych relacji Peji z Carneyem.

Zespół wydał niedługo potem limitowane winyle z instrumentami z płyt - "Całkiem nowe oblicze" oraz "Remixy 99". Przestają być w końcu określani undergroundem.

W 2001 roku wychodzi płyta "Na Legalu?", promowane przez pięć teledysków. Wydawnictwo odnosi wielki komercyjny sukces, pokrywając się platyną. W rok później ukazuje się reedycja krążka "Na Legalu plus". Na ogromnej popularności formacji skorzystali też właściciele wcześniejszych nagrań, publikując bez zgody formacji składankę "Uliczne Historie", nigdy nie dodaną przez Slums Attack do oficjalnej dyskografii.

W 2003 roku Peja zajął się pracą z Wiśnią i został uznany jednym z najlepiej zarabiających polskich artystów. Wsparł także kariery młodszych kolegów z branży - Meza i Owala oraz remika. W tym czasie Decks wziął udział w kilku projektach, między innymi w Cosmo City Crew. Na New Yorker Festiwal Slums Attack występuję jako największa gwiazda.

Dwa lata później, w walentynki na rynku ukazuje się płyta formacji - "Najlepszą Obroną Jest Atak", który promuje singiel "Życie Kurewskie", który bardzo szybko staje się wielkim przebojem.

W 2006 roku Peja wydaje solową płytę "Futrując", na której gościnnie zagrał między zespół Sweet Noise. W tym samym roku Slums Attack wydaje krążek "Szacunek Ludzi Ulicy", dopracowany stylistycznie i brzmieniowo. Peja staje się coraz bardziej osobą publiczną, bywa w telewizji.

W 2008 roku grupa wydała płytę "Piętnastak" oraz hucznie świętowała swoje piętnastolecie w poznańskiej Arenie.

Obecnie w składzie formacji grają - Peja, DJ Decks i Iceman, który nie udziela się w niej twórczo, ale wciąż pozostaje pełnoprawnym członkiem grupy.