KRZYSZTOF PENDERECKI I SINFONIETTA CRACOVIA W FILHARMONII NA OŁOWIANCE!
XV Światowy Kongres Carillonowy
KONCERT FINAŁOWY
KRZYSZTOF PENDERECKI dyrygent
Sinfonietta Cracoviaprogram :
FRANZ SCHUBERT V Symfonia B-dur
KRZYSZTOF PENDERECKI Chaconne Pamięci Jana Pawła II z "Requiem Polskie"
LUDWIG VAN BEETHOVEN IV Symfonia B-dur op.60
Muzeum Historyczne Miasta Gdańsk jest organizatorem tegorocznego XV Światowego Kongresu Carillonowego, który po raz pierwszy w swej historii będzie odbywał się w Gdańsku w dniach od 16 do 20 lipca. Będzie to znaczące wydarzenie muzyczne dla Gdańska, który posiada dwa zespoły dzwonów carillonowych: w wieży Ratusza Główego i drugi szczęśliwie ocalały z pożaru w kościele św. Katarzyny. Te dwa odbudowane instrumenty powinny powrócić do światowego nurtu kultury miast mogących poszczycić się muzyką dzwonów.
Kongres jest dla świata muzyki carillonowej zawsze wyjątkowym wydarzeniem, a tegoroczna edycja jest niepowtarzalną okazją do promowania kultury Gdańska i Polski w świecie.
Kongres będzie miał formułę otwartą – poza spotkaniami i wykładami w prawdziwie światowym gronie uczestników w Gdańsku odbędą się liczne koncerty na carillonach mobilnych w różnych częściach miasta oraz na zakończenie kongresu koncert nadzwyczajny w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, w którym weźmie udział „Sinfonietta Cracovia” pod batutą Maestro Krzysztofa Pendereckiego.
Na scenie koncertowej spotkają się dwie artystyczne osobowości - za pulpitem dyrygenckim, jak również w roli kompozytora twórca, który przez ostatnie pół wieku znacząco wpłynął na sztukę świata. Swoją twórczością wpłynął i nadal wpływa na wiele pokoleń kompozytorów. Od 1972 roku występuje również w roli dyrygenta - obok własnych utworów, dyryguje dziełami symfonicznymi twórców z różnych epok. Krzysztof Penderecki jest laureatem niezliczonych nagród artystycznych oraz doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów.
Maestro Krzysztof Penderecki poprowadzi znakomity krakowski zespół „Sinfonietta Cracovia”, który znany jest szeroko w Europie z perfekcyjnych i pełnych młodości i dynamizmu wykonań. Istniejący od 14 lat zespół pod kierownictwem znakomitego skrzypka Roberta Kabary zachwycał swoją grą w największych salach koncertowych Europy : Filharmonii Berlińskiej, Konzerthaus w Berlinie, Herkules Saal w Monachium, Sala Casino w Bazylei, Teatr Mogador w Paryżu, Konserwatorium Muzycznego i Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu, Auditorio Nacional w Madrycie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Tonnhalle w Zurichu.
Podczas koncertu wykonane zostaną dwie symfonie : Franza Schuberta „V Symfonia B-dur” i Ludwiga van Beethovena „IV Symfonia B-dur” op.60 oraz jedną z najnowszych kompozycji Krzysztofa Pendereckiego - Chaconne z "Requiem Polskie" napisaną po śmierci Papieża Jana Pawła II.
Organizator : Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Współorganizator: Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku