stat
Impreza już się odbyła

Żuławy to piękny region, obfity w różnego rodzaju drewniane zabudowania, które swój rozwój zapewniają osadnictwu holenderskiemu. Wybierając się na wycieczkę nadal można tu spotkać wiele pięknie rzeźbionych domów, a wśród nich domów podcieniowych, ceglanych kościołów i ich ruin oraz starych cmentarzy mennonickich. Architekturę uzupełniają także liczne zabytki hydrotechniczne. Podczas naszej całodziennej wyprawy uda nam się zobaczyć każde z osobna stąd też powyższy tytuł. Głównym celem zwiedzania będą jednak pochylnie Kanału Elbląskiego oraz śluzy i mosty, w tym także zwodzone. Trasa choć wydaje się długa, pokona każdy, wszak podążać będziemy głownie drogami asfaltowymi, pozbawionymi jakichkolwiek wzniesień. Różnica poziomów na tej trasie sięga raptem kilku metrów, a niekiedy obniża się nawet poniżej poziomu morza :)

lis 23

sobota, g. 09:30

Gdyńsk, przystanek Harfowa
Wstęp wolny
lis 25

poniedziałek, g. 18:30

Gdańsk Osowa, ul. Spacerowa 48, parking...
bilety 25-40 zł
Plan trasy i atrakcje:

1. Zabytki hydrotechniczne:

Głównym celem naszej rowerowej przygody będą Pochylnie Kanału Elbląskiego. Zobaczymy ich łącznie pięć: Całuny Nowe, Jelenie, Oleśnica, Kąty, Buczyniec. Prócz samych pochylni zobaczymy wiele innych zabytków hydrotechnicznych, które pokonuje na tej trasie kursujący statek. Z pewnością będzie okazja zobaczyć jak to wszystko funkcjonuje na żywo. Mówiąc o zabytkach hydrotechnicznych, na naszej trasie zobaczymy wiele mostów, wśród nich także zwodzone. Jednym z najciekawszych jest na naszej trasie jest obiekt we wsi Jezioro. Inne mniejsze znajdują się na licznych kanałach, przez które będziemy podążać.

>>>>Więcej informacji na temat zabytków hydrotechnicznych Żuław



2. Podcienie i żuławskie, rzeźbione domy drewniane:

Ziemie żuławskie zamieszkiwali niegdyś holenderscy osadnicy, którzy gustowali w domach o szkieletowych konstrukcjach z drewna, wypełnionych czerwoną cegłą lub otynkowaną, z charakterystycznym wielosłupowym podcieniem wysuniętym przed zasadniczą część budynku. Liczba słupów w podcieniu może być różna (ponoć, im było ich więcej tym bogatszy mieszkał w domu gospodarz), sam podcień może być częściowo zamknięty lub ustawiony z innej strony. Na naszej trasie będziemy mieli wiele okazji by zapoznać się z tego typu budownictwem, m.in. w miejscowościach: Węzina, Buczyniec.
>>>>Więcej informacji na temat domów podcieniowych

3. Stare cmentarze mannonockie i domy modlitewne:

Ludy zamieszkujące niegdyś żuławskie ziemie prócz schludnych chałup, stawiali cmentarze o specyficznych formach nagrobków, zwanych stelami. Cmentarzy mennonickich, o których mowa można odnaleźć wiele. My na naszej trasie zwiedzimy jeden z najmniejszych znajdujący się przy mennonickim Domie modlitewnym w miejscowości Jezioro.
>>>>Więcej informacji na temat Mennonitów

4. Kościoły gotyckie i ich ruiny:

Na Żuławach nie da się pominąć przepięknych kościołów gotyckich, bądź ruin. Ceglane budowle występują niemalże w każdej wsi, mają różnorodne formy i bryły: wśród nich duże, bogate trójnawowe świątynie, kościoły jednonawowe, a także rzadsze dwunawowe. Wyróżnia je bogactwo form wschodnich szczytów, portale uskokowe oraz charakterystyczne dla tego regionu drewniane górne partie wież. Na naszej trasie zobaczymy kościoły w : Kwietniewie, Świętym Gaju, Dzierzgonce .
>>>>Więcej informacji na temat kościołów gotyckich



Trasa i drogi:

Naszą rowerową przygodę dopełni oczywiście przecudny krajobraz. Rozległe po horyzont malownicze pola, bujne wierzby i to czego nie da się nie zauważyć, to brak jakichkolwiek wzniesień! Tu w przeciwieństwie do znanych nam rejonów trójmiasta, teren płaski jest jak stół. Na początku naszej trasy uda nam się nawet wpaść w depresję, ale spokojnie ;) ...to tylko jeden z punktów naszego programu: obniżony teren w stosunku do poziomu morza.

Trasa zaplanowana jest tak by nawet początkujący amator turystyki rowerowej dał sobie radę. Podczas naszej wyprawy będzie wiele postojów, które pozwolą zregenerować siły. Wycieczka przewidziana jest na cały dzień, dlatego też pozwolimy sobie na delektowanie się otaczająca nas przyrodą i atrakcjami.

Poruszać się będziemy głównie bocznymi drogami asfaltowymi, z dala od wzmożonego ruchu samochodowego. Stan dróg jest bardzo różny, na niektórych odcinkach wystąpi również bruk oraz utwardzone drogi gruntowe, dlatego do jazdy zalecamy amortyzowany rower trekkiongowy lub crossowy. Osoby na rowerach górskich też nie będą narzekać, w szczególności pokonując tzw. "kocie łby".

Dystans do pokonania: 85 km

Prędkość jazdy: 15-20 km/h

-Organizatorzy nie będą czekać na osoby nie radzące sobie z utrzymaniem podstawowej prędkości i tym samym ewidentnie opóźniające realizację programu rajdu. Wskazane powyżej widełki prędkości jazdy, to naprawdę spokojne turystyczne tempo wszak na szosie jedzie się znacznie inaczej niż w terenie.



Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wypadu:

Elbląg, parking przed dworcem PKP, godz. 9:45
-do Elbląga można dotrzeć pociągiem regionalnym, który odjeżdża z Gdyni o godz.8:05
-Z Elbląga do Gdyni pociąg regionalny odjeżdża o godz. 19:39.

-Wycieczka ułożona jest pod osoby, które zamierzają dotrzeć i wrócić pociągiem regionalnym,
jeśli jednak okaże się, że wszyscy uczestnicy przyjechali samochodami, pozwolimy sobie na przeciągnięcie nieco czasu programu, tak aby pozwolić sobie na swobodne zwiedzanie i odpoczynek.

-uwaga: przewóz rowerów na tej trasie jest płatny, zakup więc odpowiedni bilet.
-Zakończenie w późnych godzinach popołudniowych

Warunki udziału:

-20 zł / od osoby

-Wpisowe zbierane będzie na zbiórce, przed rozpoczęciem rajdu
-Transport oraz jego koszt do/z miejsca zbiórki uczestnik pokrywa we własnym zakresie

-Uwaga: ilość miejsc ograniczona / max. 30 osób
-Rajd przeznaczony jest dla osób dorosłych.

Świadczenia:

-Opieka na szlaku (prowadzący i zamykający grupę)
-Pomoc techniczna (drobne naprawy umożliwiające kontynuację wycieczki)

Każdy z uczestników wycieczki powinien zabrać ze sobą:

-Sprawny rower oraz na wypadek awarii odpowiednie narzędzia do jego naprawy,
-Zapasową dętkę nie łatki !
-Organizatorzy wycieczki nie są serwisantami, mogą ewentualnie pomóc w drobnej naprawie,
jednak nikt z prowadzących nie będzie przerywać wycieczki w razie poważniejszej awarii.
-Kaski nie są obowiązkowe,
-Każdy uczestnik jedzie na własną odpowiedzialność / ubezpiecza się we własnym zakresie

>>>>Zobacz wideo relację z wycieczki rowerowej po Żuławach Wiślanych


Chcesz wziąć udział?

Zgłoś się wysyłając organizatorowi mailem lub smsem swoje imię i nazwisko / lub listę uczestników

Każdy uczestnik jedzie na własną odpowiedzialność / ubezpiecza się we własnym zakresie

Warto pamiętać także o:

-Odpowiedniej odzieży adekwatnej do pogody,
-koleżance, koledze, żonie, mężu, rodzicach i innych nam bliskich i dalszych...
....ewentualnie nastawienie na poznanie kogoś nowego;)
-a przede wszystkim dobrym humorze, bo marud nie zabieramy!

PEŁEN REGULAMIN UCZESTNICTWA (kliknij i zapoznaj się)

ZAPRASZAMY !

Turystyczny Rajd Rowerowy prowadzi:

Krzysztof Kochanowicz
kontakt:
Mail: GR3miasto@gmail.com
Tel. +48 502 778 115