Perform(ing) Poland 2024 to przegląd sztuki performansu rozpoczęty przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu i łączący kilkanaście instytucji kultury z całej Polski. Performanse grane są równolegle Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Warszawie.
W ramach przeglądu zobaczymy kilkadziesiąt różnych performansów i wydarzeń tworzonych przez artystki i aktywistki działające na pograniczu lub łączące rożne dziedziny sztuki: teatr, sztuki wizualne, aktywizm miejski.
Tylko w najbliższy weekend w Instytucie Kultury Miejskiej na Targu Rakowym 11 w Gdańsku zaplanowano 7 wydarzeń w ramach przeglądu:
29 listopada 2024
100 toastów | Solo performans Anity Wach / Via Negativa (Słowenia)
30 listopada 2024
Narodziny Wenus | Performans Marii Bitki,
Spore Fantasy (sf) | Seans intermedialny Katarzyny Pastuszak/Nat Chylińskiej
T H E B O R D E R / G R A N I C A | Performans Studia WACHOWICZ/FRET
1 grudnia 2024
Bielsza niż Jajo | Performans Rity Jankowskiej i Mai Miro
Czytanie | Performans Aleksandry Kubiak
Szeol /שאול | Seans teatralny Studia WACHOWICZ/FRET
Przegląd jest rezultatem rozwijanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego od 2021 roku projektu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych, który rozwinął się i rozrósł na tyle, by móc zaproponować publiczności ogólnopolski przegląd. W Perform[ing] Poland bierze udział 18 polskich artystek młodego i średniego pokolenia wywodzących się z teatru, przekształcających narzędzia aktorskie, taneczne i wokalne w hybrydowe formy performansu. Zaprezentowanych zostanie blisko 30 jednostkowych wydarzeń: performansów, spektakli, instalacji performatywnych, spotkań w 10 instytucjach kultury w 5 miastach.
Zaproszone artystki: Maria Bitka, Alina Bachara, Nat Chylińska, Weronika Fibich, Magdalena Gil, Joanna Grabowiecka-Świerszcz, Rita Jankowska, Aleksandra Kubiak, Aurora Lubos, Zuzanna Łapka, Maja Miro, Katarzyna Pastuszak, Anna Steller, Patrycja Terciak, Anita Wach, Monika Wachowicz, Karolina Wosz, Marta Zielonka.
Projekt zainicjowany i organizowany przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.