stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie z trzema różnymi performerkami, w różny sposób związanymi z Gdańskiem. Tym razem po raz pierwszy w takim składzie Julia Kurek, Anna Kalwajtys i Angelika Fojtuch opowiedzą o swoich działaniach i pokażą zapisy video wybranych performance'ów. Gospodarzem spotkania będzie Grzegorz Klaman.

gru 30

poniedziałek, g. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Julia Kurek - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom na wydziale Rzeźby specjalność Intermedia. Studia w Istambule Marmara Universitesi 2008-2009. Obecnie doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Ważniejsze wystawy i festiwale: BWA Lublin "Opowieści dziwnej treści" 2010, Galeria E66 "Zen" Gdańsk2010, Najlepsze Dyplomy 2009 Akademii Sztuk Pięknych" Gdańsk 2009,Festiwal Performance pt: "Granice Wnętrza" Poznań 2009, Instytut Sztuki Wyspa "Fikcja i Fikcja" Gdańsk 2009, Festiwal "Sztuka i Dokumentacja" Galeria Wschodnia 2009 Łódź. FESTIWAL Perfidia Perfearance II w Warszawie, wystawie "e.cité" we Francji i "Drawing conections" we Włoszech.

Anna Kalwajtys - artystka performans. Absolwentka Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wydziału Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Odbyła staż na Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu na Wydziale Filmu i Animacji. Artystka brała udział w wielu festiwalach sztuki performans w Polsce i za granicą. Jej twórczość nakierowana jest przede wszystkim na sztukę efemeryczną. Ponadto zajmuje się performance, video-performance, jak również tworzy w obszarze obiektu-instalacji. Jednocześnie Kalwajtys pracuje nad projektami interdyscyplinarnymi oraz kuratorskimi w obrębie zjawisk performatywnych. Uczestniczyła miedzy innymi w projektach takich jak: Antropo-performance w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej w Łodzi oraz w Międzynarodowej Konferencji Urban Transitions na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu w Katedrze Socjologii i Filozofii. Performans tworzone przez Kalwajtys kładą nacisk na proces twórczy. W swoich działaniach przełamuje tradycyjne relacje miedzy widzem a obiektem sztuki, artystą a jego dziełem. Tworzy sytuacje, w których powstaje przede wszystkim relacja pomiędzy podmiotem i przedmiotem, oglądającym i oglądanym, widzem i przedstawiającym, materialnością oraz znaczeniem poszczególnych elementów. Interesuje ją zmiana świadomości widza.

Angelika Fojtuch - studiowała na UMK w Toruniu, ASP w Krakowie, ASP w Poznaniu i ASP w Gdańsku. Dyplom w 2005 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2006 roku założyła PORT PERFORMANCE - Międzynarodowe Forum Sztuki Performance. Od 2012 roku pracuje w Katedrze Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Brała udział w wystawach i festiwalach w różnych częściach świata, m.in.: OPEN Festiwal w Centrum Sztuki Współczesnej 798 Art Zone w Pekinie, Biennale Performance DEFORMES w Santiago de Chile, NIPAF w Tokio i Osace, 7a11d Festiwal w Fado Center w Toronto Biennale w Narodowym Muzeum Sztuki w Tessalonice, EPAF w Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Przerwane połączenia i Inne miasto, inne życie w Zachęcie w Warszawie, Moscow Biennale, VIENNA FAIR, NADA Art Fair w Miami, SUPERMARKET Art Fair w Sztokholmie. Nagrodzona Stypendium Miasta Gdyni i Nagrodą Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury w 2003 roku. W 2011 roku jej twórczość znalazła się w Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Sztuki w Łodzi.