stat

"Perform(ing) Poland" to przegląd sztuki performansu, organizowany przez kilkanaście instytucji kultury w Polsce. W wydarzeniu bierze udział 18 polskich artystek młodego i średniego pokolenia, które łączą techniki aktorskie, taneczne i wokalne w nowatorskie formy performansu. Zapraszamy do ECS na cztery realizacje.

"Perform[ing] Poland" program 2024



23/11/2024

16.00-16.40, sala wielofunkcyjna (parter)
Anna Steller | Wszystko robisz źle

19.00-19.45, hol główny (parter)
Studio WACHOWICZ/FRET | O K R U C H Y

24/11/2024

16.00-16.50, hol główny (parter)
Weronika Fibich, Patrycja Terciak | 13. klatka

17.00-17.40, hol główny (parter)
Studio WACHOWICZ/FRET | La Fin

Projekt jest rozwinięciem inicjatywy "Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych", realizowanej przez Instytut Grotowskiego od 2021 roku. Na program składa się ok. 30 wydarzeń, w tym performansy, spektakle i instalacje, które odbywają się w pięciu miastach: Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie i Warszawie.

artystki | Maria Bitka, Alina Bachara, Nat Chylińska, Weronika Fibich, Magdalena Gil, Joanna Grabowiecka-Świerszcz, Rita Jankowska, Aleksandra Kubiak, Aurora Lubos, Zuzanna Łapka, Maja Miro, Katarzyna Pastuszak, Anna Steller, Patrycja Terciak, Anita Wach, Monika Wachowicz, Karolina Wosz, Marta Zielonka

Perform(ing) Poland był już prezentowany w Budapeszcie podczas Olimpiady Teatralnej oraz na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part w Katowicach.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Instytut im. Jerzego Grotowskiego.
informacje | https://grotowski-institute.pl/projekty/performing-poland/

Anna Steller | Wszystko robisz źle
/ instalacja performatywna
/ 40 minut
/ dla widzów powyżej 18 roku życia (zawiera sceny nagości)
Instalacja to konfrontacja z obrazem kobiety narzuconym przez matkę, pełnym stereotypów i generacyjnych oczekiwań. Artystka celebruje życie i akceptację siebie, przeciwstawiając je stereotypom o idealnej kobiecie, zaczerpniętym z poradników i magazynów. W namiocie wypełnionym dziecięcymi zabawkami, pamiętnikami i rodzinnymi zdjęciami zaprasza widzów do intymnego kontaktu z tą przestrzenią.

Anna Steller (ur. 1979 roku, Gdańsk) | Znana performerka i laureatka licznych nagród, w tym głównej nagrody 7. Gdańskiego Biennale Sztuki oraz Dance Web na ImPulsTanz w Wiedniu. Jej prace były prezentowane na międzynarodowych festiwalach, a ona sama dwukrotnie otrzymała stypendium ministra kultury.

Studio WACHOWICZ/FRET | O K R U C H Y
/ performans/instalacja
/ 45 minut
/ dla widzów powyżej 18 roku życia (zawiera sceny nagości)
To intymny performans inspirowany spotkaniem z osadzonymi kobietami oraz protestami Strajku Kobiet, który opowiada o życiu i walce kobiety. W przestrzeni kręgu ziemi, artystka tworzy instalację pełną osobistych przedmiotów związanych z pamięcią, stratą i narodzinami. W białej sukni i czerwonych butach prezentuje metaforyczne obiekty, które wyrażają różnorodne aspekty życia, jak: miłość, ewolucję, cierpienie czy walkę. Instalacja zawiera 14 obiektów powstałych z inspiracji bliskich, którzy definiowali życie w jednym słowie. Przez ciało i emocje performans wyraża doświadczenia kobiet, ich wewnętrzną siłę i niegasnący głos o wolność.

Studio WACHOWICZ/FRET | Duet twórczy, którego pierwszym projektem był "Sheol/ שְׁאוֹל" (grudzień 2021). Studio łączy teatr i performans, tworząc hybrydowe formy określane jako performatywne instalacje, seanse lub akcje. Wjego twórczości kluczową rolę odgrywa dźwięk, uwrażliwiający odbiorców na wibracje i sonoryczność każdego działania. Twórcy współpracują z artystami, którzy cenią muzyczną wrażliwość jako sposób wyrażania tego, co międzyludzkie. Prace duetu bazują na narzędziach teatralnych zakorzenionych w tradycji tragicznej, a nie dramatycznej.

Weronika Fibich, Patrycja Terciak | 13. klatka

/ performans
/ 50 minut
/ dla widzów powyżej 16 roku życia
To opowieść o spotkaniu ze zdjęciami, które przez dekady zapisywały codzienność ich autora, ukazując jego sposób postrzegania świata. Odkrywanie tych fotografii budowało domniemaną historię o szczegółach jego życia i uwiecznionych przez niego momentach. Projekt bada, jak "wyrzucone" wspomnienia mogą zostać "odnalezione" przez nowych odbiorców, zapraszając ich do własnych interpretacji. Widz śledzi obecność fotografa na zdjęciach, rozważając granice między pamięcią a projekcją. Choć autor pozostaje w centrum uwagi, czuć niewidzialną obecność innej osoby, która subtelnie kieruje narracją.

Weronika Fibich
| Artystka antydyscyplinarna, autorka performansów i projektów na granicy teatru, reportażu i dokumentu, związana z Ośrodkiem Teatralnym KANA w Szczecinie. Interesuje ją tematyka pogranicza, wykluczenia, pamięci i tożsamości, realizowana w przestrzeniach poza teatralnych. Od 2023 roku współprowadzi Lokatorne - miejsce działań antydyscyplinarnych.
Patrycja Terciak | Doktora sztuk plastycznych i konserwacji zabytków. Twórczyni związana z Teatrem Pinokio i Uniwersytetem Łódzkim. Jej zainteresowania obejmują liminalność, pamięć, dokumentację i sztukę trzeciej kultury.

Studio WACHOWICZ/FRET | La Fin
/ instalacja performatywna
/ 40 minut
Performans dotyczy głęboko rozumianej ekologii kultury czy też - mówiąc za Jerzym Grotowskim - ekologii międzyludzkiego. To nie tylko ekologia zachowań, mikro- i makrorytuałów, lecz przede wszystkim ekologia środowiska komunikacyjnego i prawa do wyrażania siebie wobec innych, co z jednej strony stanowi fundament kultury zachodniej, jakim jest personalizm, z drugiej - nakazuje pamiętać, iż stwarzamy się każdorazowo "w" i "dzięki" kontaktowi z drugim człowiekiem.
W performansie wykorzystanych jest ok. czterdziestu początkowych, kilkusekundowych fragmentów utworów stanowiących kanon kultury muzycznej Zachodu. Działania w trakcje performansu będą swoistym aktem ablucji.

Studio WACHOWICZ/FRET | Duet twórczy, którego pierwszym projektem był "Sheol/ שְׁאוֹל" (grudzień 2021). Studio łączy teatr i performans, tworząc hybrydowe formy określane jako performatywne instalacje, seanse lub akcje. W ich twórczości kluczową rolę odgrywa dźwięk, uwrażliwiający odbiorców na wibracje i sonoryczność każdego działania. Współpracują z artystami, którzy cenią muzyczną wrażliwość jako sposób wyrażania tego, co międzyludzkie. Prace duetu bazują na narzędziach teatralnych zakorzenionych w tradycji tragicznej, a nie dramatycznej.
___________________________________________________________
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
lis 30

sobota, g. 18:00

bilety 20 zł
ulgowy 15 zł
Kup bilet