stat
Impreza już się odbyła

Perła / premiera

Spektakl jest dedykowany kobietom, które doświadczyły cierpienia w wyniku gwałtów, prześladowań, handlu ludźmi, dyskryminacji czy wojen. Ich dramat zostanie sprowadzony do uniwersalnego przekazu na temat kondycji etycznej i społecznej rasy ludzkiej.

Klamrą spinającą, dialogującą i prowokującą jest konkretna tragedia, jaka miała miejsce w 2017 roku na Morzu Śródziemnym. W listopadzie tamtego roku wyłowiono 26 ciał dziewczynek i kobiet w wieku 14-18 lat, Nigeryjek, które były wielokrotnie gwałcone, a następnie zginęły w okrutny sposób. Stały się ofiarami handlu ludźmi, jaki do dzisiaj ma miejsce na niespotykaną skalę w Afryce i Europie. Symboliczny, ekumeniczny pogrzeb, jaki urządzono zmarłym we włoskim Salerno, był rodzajem skrajnej bezsilności wobec skali przemytu i bezwzględności handlarzy.

Spektakl pokazywany w ramach 6. sezonu Teatr na nowe czasy.
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego, w ramach stypendium kulturalnego.

Scenariusz i reżyseria: Magdalena Olszewska
Muzyka: Krzysztof Wojciechowski, Bach, Beethoven
Przygotowanie wokalne: Jagoda Kościk, Krzysztof Wojciechowski
Konsultacje: Katarzyna Matejczyk
Obsada: Małgorzata Talarczyk, Hanna Łubieńska, Zofia Kreft
Plakat: Jacek Staniszewski
Produkcja: Fundacja Pomyslodalnia

Wstęp wolny.
Obowiązują zapisy: pomyslodalnia@gmail.com
Po spektaklu odbędzie się moderowana rozmowa.

**********
Małgorzata Talarczyk - debiutowała w „Apetycie na czereśnie” Agnieszki Osieckiej 19 listopada 1970 roku w jeleniogórskim Teatrze Dolnośląskim. Od 1982 roku, z dwuletnią przerwą, jest aktorką Teatru Miejskiego w Gdyni. Scena łaskawa pozwoliła artystce kreować najróżniejsze postacie, od świętych i dziewic począwszy, poprzez kobiety bezwzględne, po troskliwe matki. Owa różnorodność, obok prawdy, jest dla Małgorzaty Talarczyk istotą aktorstwa. Zagrała m.in. Kasandrę w „Odprawie posłów greckich” Jana Kochanowskiego, Marię Magdalenę w „Historyi o chwalebnym zmartwychwstaniu pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka, Pudla w „Brytanie Brysiu” Aleksandra Fredry, Klaudestynę de Montreuil w „Bezimiennym dziele” Stanisława I. Witkiewicza, Nauczycielkę w „Konopielce” Edwarda Redlińskiego, Hermię i Tytanię w „Śnie nocy letniej” Williama Shakespeare’a, Księżną Himalaj w „Operetce” Witolda Gombrowicza, Iwonę i Królową Małgorzatę w „Iwonie, księżniczce Burgunda” Witolda Gombrowicza, Alę i Eugenię w „Tangu” Sławomira Mrożka, Matkę w „Balladynie” Juliusza Słowackiego, Gwinonę w „Lilii Wenedzie” Juliusza Słowackiego. Pracowała pod kierunkiem m.in.: Adama Hanuszkiewicza, Henryka Tomaszewskiego, Waldemara Śmigasiewicza, Jerzego Rakowieckiego. Jest laureatką Nagród Artystycznych Prezydenta Miasta Gdyni, nagród aktorskich na festiwalach teatralnych w Toruniu i Opolu oraz na Festiwalu Sztuk Współczesnych we Wrocławiu. Od 1983 roku, z kilkuletnią przerwą, pozostaje nauczycielką zadań aktorskich w Studium Wokalno – Aktorskim przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Pięćdziesięciu ośmiu dyplomantów osiągnęło dyplom aktorski pod jej ręką. Od 1996 roku przewodniczy gdańskiemu Oddziałowi Związku Artystów Scen Polskich. W 2004 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. W 2015 - Brązowy Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis, w 2016 - NAGRODĘ INDYWIDUALNĄ II STOPNIA ZA SZCZEGÓLNY WKŁAD W ROZWÓJ EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ W POLSCE (przyznaną przez dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej). /za: Teatrem Miejskim w Gdyni/

Hanna Łubieńska - Absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni, aktualnie aktorka teatru Czwarte Miasto. Występowała m.in. na scenach Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatru Animacji w Poznaniu, Teatru „Mój Teatr” w Poznaniu. Śpiewała w chórkach z wieloma polskimi i zagranicznymi wokalistami, m.in. w radiowej Trójce w studiu im. Agnieszki Osieckiej, WOŚP w TVP 2, podczas koncertów na Przystanku Woodstocku, Open’erze, festiwalu Wschód Piękna i na wielu festiwalach reggae. Otwierała 64. galę KSW. Nagrała płytę z zespołem Jafia Namuel. Posiada wieloletni staż w śpiewaniu muzyki gospel, występowała z chórem Klaster i Gospel Joy. Z powodzeniem realizuje się w różnych projektach muzycznych, teatralnych, a także okołofilmowych w Polsce i za granicą. Prowadzi warsztaty aktorskie, wokalne i taneczne na terenie Pomorza.
Teatr na nowe czasy to projekt Fundacji Pomysłodalnia, realizowany z partnerami instytucjonalnymi i pozainstytucjonalnymi z Pomorza. Sezon VI jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, współfinansowany ze środków Gminy Miasta Sopotu, dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Zofia Kreft - aktorka w Sopockim Teatrze Muzycznym Baabus Musicalis