stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Proponujemy kulturalne podejście do świąt, na poziomie, na peronie, a dokładniej w podziemiu dworca Gdynia Główna Osobowa. Peron Kulturalny wydarzy się 15-16.12.2012, będzie kołem ratunkowym dla przytłoczonych świątecznym kiczem i poszukujących prezentów, oraz tych, którzy chcą olśnić gości czymś zrobionym samodzielnie.

w każdy wtorek (do 24.06.2025), g. 17:00

Gdańsk,
bilety 220 zł
Na Peronie Kulturalnym można będzie spróbować swoich sił w dziedzinie projektowania żywności.
Z masy marcepanowej tworzyć będziemy wspaniałe dzieła sztuki kulinarnej. Wyczarowywać będziemy wyjątkowy nastrój na warsztatach ozdób świątecznych o innych, niż typowe błyskotki dostępne w sklepach. Przez cały czas będziemy pakować prezenty tak, żeby już sam patrzenie na nie rozlewało uśmiech szczęścia na obdarowanym.

Zapraszamy z własnymi prezentami o pokażemy jak można je zapakować pięknie i nietypowo. Rozegramy nie jedną partię słodkich warcabów, w których gra toczyć się będzie o pionki. W przerwach odbędą się spektakle lalkowe Teatru Stacja Szamocin oraz pokazy filmów zrealizowanych w Studio Munka.

Te wszystkie atrakcje będą towarzyszyć zakupom w Super Sam Design o chwilowym, stylowym, zawsze innym, targowisku designerskich rzeczy. Do Super Sam Design zostali zaproszeni designerzy z całej Polski, którzy samodzielnie projektują i wytwarzają. Asortyment został dobrany tak, by zapewnić wybór stylowych prezentów świątecznych.

Zapraszamy! Udział w przedstawieniach i projekcjach bezpłatny.

Zapisy na bezpłatne warsztaty pod adresem warsztaty@pocoto.eu

PROGRAM:

15 grudnia

10:00 - start Peronu kulturalnego
10:00 - 18:00 - SUPERSAM DESIGN
WARSZTATY FOOD DESIGN o MARCEPANOWE CIASTO
godz. 10:00
godz. 13:00
godz. 16:00
godz. 12:00 - spektakl "Tancereczka i kominiarczyk"
godz. 14:00 - spektakl "ŚPIĄCA KRÓLEWNA"
godz. 18:00 o zamykamy Peron kulturalny

16 grudnia

10:00 - start Peronu kulturalnego
10:00 - 18:00 - SUPERSAM DESIGN
WARSZTATY PROJEKTOWANIE OZDOBY ŚWIĄTECZNE
godz. 10:00
godz. 13:00
godz. 16:00
godz. 12:00 - spektakl "ŚPIĄCA KRÓLEWNA"
godz. 18:30 Glasgow reż. Piotr Subbotko 30 min. Fabuła./Producent: Studio Munka
godz. 19:10 Hanoi Warszawa reż. Katarzyna Klimkiewicz 30 min./Producent: Telewizja Kino Polska przy udziale koprodukcyjnym Studia Munka
godz. 19:50 Ciemnego Pokoju nie trzeba się bać. reż. Jakub Czekaj 35 min./Producent: Studio Munka
godz. 20:20 o zamykamy Peron Kulturalny


Super Sam to cykliczne wydarzenie organizowane już dwukrotnie podczas festiwalu Gdynia Design Days, dedykowane mieszkańcom Gdyni, miłośnikom wyrobów współczesnych polskich rzemieślników. W ramach SS do Gdyni zawitali Projektanci, którzy prezentowali swoje najlepsze produkty, w pełni produkowane w ich najbliższym otoczeniu. SSD to market designu, targowisko sztuki użytkowej, miejsce sprzedaży nowych form codziennego użytku. Mieszkańcy jak i odwiedzający Gdynię turyści mogli kupić meble, ceramikę, szkło, produkty eko-designu, tkaniny oraz mnóstwo zaskakujących produktów. Spotkania z designem podczas Super Samu stwarzają szansę dla projektantów i twórców na bezpośrednią konfrontację z konsumentem oraz kształtowanie kultury materialnej naszego otoczenia.



Staramy się tworzyć przestrzeń do wspólnego doświadczania tego czym jest projektowanie, dla tych dla których tworzenie jest pracą jak i dla Tych, którzy o sztuce projektowania wiedzą niewiele. Celem targowiska jest oswoić zarówno młodszych jak i starszych z pojęciem designu.

Super Sam Design jest formą wsparcia szczególnie w zakresie promocji na rynku sztuki i designu w Polsce dla mikroprzedsiębiorczości, będącej jedną z podstawowych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.



Pierwsze otwarcie Supersamu odbyło się podczas Gdynia Design Days 2011 w Parku Projektowym PoCoTo, 18-19 czerwca 2011r. Udziału w Super Samie wzięło siedemnastu uczestników z całej Polski. Projektanci zaprezentowali swoje wyroby tj.: ceramika, tekstylia, akcesoria domowe, oświetlenie, biżuterię. Targowisko tworzyli sprzedający produkty: AleAle, Anna Szczęsna, AtDesign, EkoDizajn, EnDesign, Gabukow, Katarzyna Chrzanowska&Barbara Sniegula, Limo, OO Design, Pinkpug Design, Projekt Mleko, Razy2, Shumik 100%, Siss, Sticky Story, Suchorz&Mucha, Twins oraz Koneserzy Designu-Kupujący.

Drugie otwarcie zrealizowane zdecydowanie z większym impetem podczas Gdynia Design Days 2012 odbyło się w Terminalu design na Skwerze Kościuszki w dniach 14-15 lipca 2012. Gdynia może pochwalić się stworzeniem możliwość promocji marki oraz sprzedaży produktów dla takich Projektantów jak: AGATA MOCARSKA, BOMBAKI, CODE ZERO, FLORABO, KOTY NA PŁOTY, KOLOROWE KABLE, MAKI, METR64, NUDAKILLERS, SANKOWO, STICKY STORY, PATKAS, NIEBO, MANA MANA, KUKLIKI, PAN PEPE.

Udało się nam stworzyć nieskrępowany dostęp do przestrzeni, w której korzystali Sprzedający promując swoją markę, sprzedając autorskie produkty i Kupujący, którzy mieli okazję nabyć przedmioty niepowtarzalne. Zainteresowanie prezentowanymi produktami zaskoczyła większość Wystawców, niektórzy wysprzedali przywieziony towar prawie w całości.

Pokazy filmowe


Hanoi-Warszawa

Historia młodej Wietnamki Ahn, która przedostaje się do Polski przez zieloną granicę. Musi dotrzeć do Warszawy, gdzie czeka na nią narzeczony. Młoda dziewczyna wyrywa się brutalnym przewoźnikom i na własną rękę, bez grosza przy duszy i znajomości języka, próbuje dostać się do stolicy. Scenariusz filmu wygrał w 2008 roku organizowany przez telewizję Kino Polska konkurs "Młode Kadry: Debiutanci".
Reżyseria: Katarzyna Klimkiewicz
Scenariusz: Katarzyna Klimkiewicz
Zdjęcia: Andrzej Wojciechowski
Kierownik produkcji: Paweł Sosnowski
Montaż: Andrzej Dąbrowski
Muzyka: Marzena Majcher
Obsada: Thu Ha Mai, Le Thanh Hunh, Michał Podsiadło, Klaudia Barcik, Przemysław Modliszewski, Viet Dung

Ciemnego pokoju nie trzeba się bać jest opowieścią o bezgranicznej miłości jedenastoletniej dziewczynki, Łaty, do jej ojca.

Łata przygotowuje piosenkę na szkolną akademię, zorganizowaną z okazji zbliżającego się dnia taty. To sprawia, że dziewczynka przygląda się ojcu baczniej niż zwykle. Chcąc jak najlepiej opisać swoje uczucia, powoli zaczyna odsłaniać skrywane przez niego tajemnice...
scenariusz i reżyseria: Kuba Czekaj
zdjęcia: Adam Palenta
kierownik produkcji: Tomasz Kozera
II kierownik produkcji: Katarzyna Górka
muzyka: Zygmunt Konieczny
scenografia i kostiumy: Bogusław Nobel - Nobielski, Agata Uchman
dźwięk: Zofia Kucharska - Kowalik
montaż i udźwiękowienie: Daniel Gąsiorowski
choreografia: Anna Godowska
charakteryzacja: Żaneta Stefańska
obsada: Emilia Stachurska, Przemysław Bluszcz, Jowita Budnik, Anna Ilczuk, Andrzej Mastalerz, Bogusława Jantos, Krzysztof Czeczot, Henryk Niebudek, Violetta Arlak, Jan Prochyra.

Glasgow
Wychowywany przez samotną matkę 12-letni Damian opowiada kolegom, że jego ojcem jest znany piłkarz Celticu Glasgow. W czasie wakacji chłopak pracuje przy remontach mieszkań razem z emerytowanym budowlańcem Mieciem, a pieniądze odkłada na podróż do Szkocji. Między chłopcem a starszym mężczyzną rodzi się przyjaźń. Kiedy Mieciu ulega wypadkowi, Damian staje przed dramatycznym wyborem...
reżyseria: Piotr Subbotko
scenariusz: Piotr Subbotko
zdjęcia: Wojciech Staroń
dźwięk: Małgorzta Staroń
kierownik produkcji: Alicja Kizińska
obsada: Zygmunt Malanowicz, Rafał Garnecki, Sandra Korzeniak, Adam Graczyk, Aneta Thoung Majchrzak, Filip Garbacz, Jowita Budnik.
Producent: Stowarzyszenie Filmowców Polskich - Studio Munka
Koprodukcja: Wajda Studio, TVP
Współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej


"Tancereczka i kominiarczyk"

wg baśni Hansa Christiana Andersena
Reżyseria: Luba Zarembińska
Obsada: Luba Zarembińska

Teatr Stacja Szamocin

Na obracającym się stoliku Luba Zarembińska realizuje spektakl w jednoosobowym wykonaniu w formie okrągłych pudeł, pudełek i pudełeczek, które ujawniają się widzowi wraz z akcją i kolejnymi scenkami. Oprócz tego, najmłodszych widzów czeka wiele niespodzianek scenicznych, a wśród nich rekwizyty ozdabiane modną obecnie techniką decoupage, które oczarowują i zaskakują. Użyte są pozytywki, tym razem z muzyką Mozarta, a piosenki są śpiewane a capella.

"Tancereczka i kominiarczyk" stwarza magiczną atmosferę do spotkania w teatrze dziecka i dorosłego, by porozmawiać na tematy ważne i bliskie sercu. Po spektaklu omówienie i prezentacja różnych technik lalkowych, "zabawa w teatr", nauka piosenki i rozmowa o Mozarcie.


"ŚPIĄCA KRÓLEWNA"
Adaptacja i reżyseria: Luba Zarembińska
Obsada:  Luba Zarembińska, Piotr Srebrowski
Projekt i wykonanie lalek: Grażyna Rigall
Zdjęcia promocyjne: Bogna Kociumbas

Baśń "Śpiąca królewna", zaadaptowana z motywów braci Grimm i Charles"a Perraulta, opowiada historię pary królewskiej, której urodziła się córeczka. Szczęśliwi rodzice wydali wielką ucztę, Zaproszono na nią wróżki z całego królestwa. Zapomniano o jednej, która urażona rzuciła zaklęcie na królewnę: w piętnastym roku życia, dziewczyna ukłuje się wrzecionem i zapadnie w stuletni sen. Król chcąc uchronić dziecko, kazał zniszczyć w państwie wszystkie kołowrotki i wrzeciona.

Niestety, gdy dziewczynka dorosła, znalazła się w wieży, gdzie stara kobieta przędła płótno. Królewna ukłuła się i pogrążyła się we śnie a wraz z nią całe królestwo. Po stu latach przybył młody królewicz i odczarował pocałunkiem królewnę. Zbudził się wówczas i cały dwór, a wszyscy odtąd żyli długo, długo i szczęśliwie.

Za pomocą wyrafinowanych i ręcznie robionych lalek na małej scence, dwójka aktorów przenosi widzów, nie tylko w świat baśni o zaklętym królestwie. Odkryją także tajemne przestrzenie snu, który przynosi inspiracje i działa oczyszczająco. A zakończenie daje nadzieję i wiarę w wiecznie spełniającą się miłość.
 
Spektakl dofinansowany ze stypendium twórczego Urzędu Miasta Sopotu

Przeczytaj także