O perspektywach związanych ze wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, o stanie rozwoju energetyki jądrowej na świecie czy o zapobieganiu awariom w tego typu przedsiębiorstwach będzie m.in. mowa podczas konferencji "Energetyka Jądrowa w perspektywie najbliższych lat". Organizują ją koła naukowe - Fizyków i Ochrony środowiska działające na UG. Na obrady zaproszono na nią przedstawicieli rozmaitych poglądów w kwestii energetyki jądrowej. Sympozjum zaplanowano na 14 maja. Odbędzie w Auli Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG.
Jak informują organizatorzy konferencji, prognozy Ministerstwa Gospodarki przewidują, że do roku 2030 roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniesie około 270 TWh, natomiast przewiduje się, że moc w systemie energetycznym kraju będzie na dużo niższym poziomie. Dlatego jasne jest, że do 2030 roku Polska będzie musiała pozyskać energię z innych źródeł niż do tej pory. Zaproszeni goście postarają się wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z tym zagadnieniem. Podczas konferencji poruszone zostaną m.in. następujące zagadnienia:
1. Aktualny stan rozwoju energetyki jądrowej na świecie
2. Korzysci ekonomiczne z wprowadzenia energetyki jądrowej w Polsce
3. Oddzialywanie małych dawek promieniowania podczas normalnej pracy elektrowni na człowieka
4. Zabezpieczenia przed awariami z pokazaniem czemu awaria typu Czarnobyla będzie niemożliwa w reaktorach w Polsce
5. Gospodarka odpadami promieniotwórczymi.
Wśród zaproszonych gości i prelegentów, obok najwybitniejszych ekspertów w Polsce w dziedzinie energetyki jądrowej, znaleźli się również przedstawiciele organizacji ekologicznych. W ten sposób organizatorzy chcą uwzględnić również krytyczne opinie wobec budowy elektrowni atomowych w Polsce.
Wobec tego podczas konferencji będzie można posłuchać wykładów zarówno popierających wprowadzenie energetyki jądrowej w Polsce jak np. doc. dr inż. Andrzeja Strupczewskiego, Dyrektora Instytutu Badań Jądrowych w Świerku jak i wykładu przedstawiającego alternatywne rozwiązania w tej dziedzinie wygłoszonego przez dr Jerzego Wojtkowiaka z Polskiego Klubu Ekologicznego.
Inspiracją do zorganizowania tej konferencji była zapowiedź Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska o budowie dwóch elektrowni atomowych. W związku z tym planujemy również w ramach konferencji, w trakcie drugiego dnia jej trwania, zorganizowanie wycieczki do Żarnowca w celu obejrzenia miejsca planowanej budowy elektrowni atomowej jak i elektrowni wodnej znajdującej się na tych terenach.
"Energetyka Jądrowa w perspektywie najbliższych lat"- program
Termin: 14 maja 2009 roku w godzinach 9:00-15:00 - sesje wykładowe
15 maja 2009 roku w godzinach 9:00-17:00 - wycieczka autokarowa do Żarnowca
Plan konferencji:
9.00-9.15
Otwarcie konferencji
9.15-10.00
Prof. nadzw. PG A. Reński "Zasady funkcjonowania elektrowni klasycznej i jądrowej. Możliwości wykorzystania ciepła wytwarzanego w elektrowni jądrowej" Politechnika Gdańska
10.00-12.00
Doc. dr inż. A. Strupczewski "Perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce" Instytut Badań Jądrowych Świerk
12.00-12.30 Dyskusja
12.30-13.00 Przerwa na kawę
13.00-14.00 Dr inż. W. Głuszewski "Polimery dla energetyki jądrowej" Instytut Chemii i Techniki Jądrowej Warszawa
14.00-15.00 Dr J. Wojtkowiak " Alternatywy dla energetyki jądrowej" Uniwersytet Gdański, Polski Klub Ekologiczny
15.00-15.15 Zakończenie konferencji
Kontakt do organizatorów:
Anna Miotk, koordynator konferencji
tel. 694 887 737
e-mail: aniamiotk@o2.pl