Najnowsza wystawa Zofii Błażko - Piękno melancholii, to malarska opowieść o subtelnych stanach emocjonalnych, zamkniętych w intymnych wizerunkach kobiecych postaci. Artystka, czerpiąc z tradycji mistrzów Renesansu, łączy w swoich pracach klasyczny ideał piękna z nowoczesnymi akcentami inspirowanymi sztuką XX wieku. Charakterystyczny dla twórczości malarki jest kontrast pomiędzy wyrazistymi, niemal komiksowymi formami, a wyraźnie odczuwalnym wewnętrznym spokojem i zamyśleniem bohaterek jej obrazów. Kobiety, które widzimy na płótnach, wydają się pogrążone w melancholii, nieobecne, jakby zamknięte we własnych refleksjach, dalekie od otaczającej rzeczywistości.
Kompozycje Zofii Błażko wyróżniają się śmiałą kolorystyką i wyrazistymi, harmonijnymi kształtami, które przywołują na myśl twórczość Tamary Łempickiej oraz amerykański pop-art. Jednakże nie tylko forma, ale i głęboka treść emocjonalna jej dzieł przyciąga uwagę. Artystka wprowadza nas w świat delikatnych, ulotnych momentów zamyślenia i oczekiwania, oddając w swoich obrazach stan psychicznego wyciszenia i odłączenia od zgiełku codzienności.
Zofia Błażko, mimo że pozostaje wierna klasycznym inspiracjom, tworzy malarstwo głęboko współczesne, w którym dialog pomiędzy tradycją a nowoczesnością jest stale obecny. Jej prace to swoista ucieczka od zgiełku świata, skierowanie uwagi ku wewnętrznemu życiu bohaterek, zanurzonych w nostalgii i pięknej melancholii. W każdym obrazie pulsuje napięcie między zewnętrzną ekspresją a wewnętrzną ciszą, co czyni tę wystawę osobistą podróżą po zakamarkach kobiecej emocjonalności Piękno melancholii to nie tylko estetyczna uczta, ale i zaproszenie do refleksji nad kondycją współczesnej kobiety, jej miejscem w świecie, oraz sposobem, w jaki poprzez sztukę może wyrazić swoją indywidualność i emocjonalne przeżycia.
Kuratorka: Diana Stajszczak
Zofia Błażko urodzona w 1986 roku w Gdyni. Ukończyła Wydział Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom u prof. Macieja Świeszewskiego, oraz studia pierwszego stopnia na kierunku Fotografia, dyplom u prof. Witolda Węgrzyna. Jest również absolwentką studiów podyplomowych z zakresu arteterapii w Akademii Medycznej w Gdańsku. Zafascynowana życiem i twórczością malarzy francuskich. Po ukończeniu nauki wyjechała do Paryża, gdzie przebywała na rezydencji artystycznej Jour et Nuit Culture, a następnie w Rivoli 59. W 2014 r., jako pierwsza w historii Polka, uzyskała możliwość zaprojektowania i zrealizowania dekoracji fasady sześciopiętrowego budynku na 59 rue de Rivoli, który stanowi kolebkę artystyczną bohemy współczesnego Paryża. W poszukiwaniu nowych inspiracji Artystka w 2015 r. wyjechała na rezydencje artystyczne: najpierw do stolicy Senegalu Dakaru, potem do Shangyuan Art Museum w Pekinie, a w 2018 r. do St. Petersburg Art Residency w St. Petersburgu. Autorka dziewięciu wystaw indywidualnych, m.in.: Jour et Nuit Culture w Paryżu, 2012, Galeria Teatru Witkacego w Zakopanem, 2016, V.A Gallery Poland w Wysogotowie, 2022, Galeria 101 Projekt w Warszawie, 2023 oraz Galeria Triada w Gdańsku, 2024. Artystka brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych, m.in. w: Narodowym Muzeum Historii w Tiranie w 2021, Visual Art Centre w Singapurze w 2021, Sunny Art Centre w Londynie w 2022, Galerii Triada w Gdańsku w 2022, Rivoli 59 w Paryżu w 2023 oraz Arkadach Kubickiego w Warszawie w 2024.
kiedy: 24.10.2024godzina: 19.00wystawa potrwa: do 29 listopada 2024
gdzie: salon Goldenmark | Rajska 8, Gdańsk bilety: wstęp wolny
Do zobaczenia!
W Goldenmark pomagamy w wyborze pięknych, drogocennych przedmiotów, takich jak złote monety i sztabki, kamienie szlachetne, biżuteria i wydawnictwa artystyczne. Nasi doradcy wspierają też w doborze dzieł sztuki. Artyści, których prace znajdują się w naszej galerii, wypowiadają się przy pomocy malarstwa, grafiki, fotografii, rzeźby czy tkaniny artystycznej. Są to zarówno wybitne postaci świata sztuki, jak i młodzi, ambitni twórcy.