Piękno symfoniki neoromantycznej Polska Filharmonia Bałtycka Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza odwołana
PATRONAT

Piękno symfoniki neoromantycznej Opinie (3)

Zarówno Elgar, jak i Rachmaninow w swoim czasie mogli być uważani za konserwatystów. Nigdy nie starali się być kompozytorami awangardowymi, wręcz przeciwnie nie przyjmowali do wiadomości ostatnich nowinek stylistycznych. Obaj pisali w stylu mocno osadzonym w romantycznej tradycji, choć nie pozbawionym w każdym wypadku odrębnego, indywidualnego charakteru.

w każdą niedzielę (do 31.05), g. 17:00

Gdańsk, online
Koncert skrzypcowy Elgara należy do najbardziej wymagających w literaturze skrzypcowej. Przy czym nie jest to dzieło wirtuozowskie, ale całkowicie przepełnione lirycznymi tematami. Początkowo znane tylko w Anglii, gdzie Elgar jest wysoko ceniony jako narodowy kompozytor, obecnie staje się dziełem coraz częściej grywanym przez wszystkich czołowych skrzypków świata.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Sergiusz Rachmaninow znany jest głównie z dzieł fortepianowych (był zresztą wyśmienitym pianistą), niemniej stworzył trzy symfonie. Symfonia a-moll jest ostatnią symfonią, ale nie ostatnim dziełem symfonicznym (Tańce symfoniczne powstały w 1940). Powstałe w czasie pobytu w Szwajcarii w 1935-1936 dzieło jest pełne szlachetnego liryzmu, i chociaż z początku nie zostało dobrze przyjęte ani przez krytykę, ani przez publiczność, dziś jest uważane za jedno z najwybitniejszych dzieło rosyjskiej symfoniki.

Orkiestra Symfoniczna PFB
Paweł Przytocki - dyrygent
Michael Foyle - skrzypce

Program:
Edward Elgar - Koncert skrzypcowy h-moll op. 61 [44']
Przerwa [20']
Sergiusz Rachmaninow - III Symfonia a-moll op. 44 [39']