stat
Impreza już się odbyła

Pierwsza Liturgia w języku polskim prawosławnej cerkwi katedralnej w Gdańsku

W najbliższą niedzielę, tj. 20 września o godz. 8:00 odbędzie się pierwsza Liturgia w języku polskim prawosławnej cerkwi katedralnej w Gdańsku. Celebrować będzie ks. ppłk Daniel Popowicz. Chór przygotowała i poprowadzi pani Aleksandra Wieliczko. Liturgie z błogosławieństwa Abpa Jakuba odbywać się będą raz w miesiącu.

w każdą sobotę (do 29.06), g. 9:00 - 13:00

Gdańsk, Piecki-Migowo skwer przy...
Wstęp wolny

w każdy wtorek (od 18.06 do 27.08.2024), g. 10:00 - 12:30

Wstęp wolny
Parafianie gdańskiej katedry prawosławnej pw. św. Mikołaja otrzymali błogosławieństwo Najprzewielebniejszego Jakuba, arcybiskupa białostockiego i gdańskiego na regularne odprawianie liturgii w języku polskim. Cykliczne nabożeństwa odbywać się będą w każdą czwartą niedzielę miesiąca. Inauguracja nabożeństw nastąpi w dniu 20 września br. o godz. 8.00
Z inicjatywą do Abpa Jakuba wystąpili wierni, których łączy polska tradycja, kultura i język. Jest on dla nich nie tylko istotnym narzędziem jasnej komunikacji w cerkwi, ale przede wszystkim narzędziem służącym ewangelizacji, szczególnie w środowisku najmłodszych, dzieci i młodzieży. Swoją prośbę motywowali dobrem wspólnoty i pragnieniem wzmocnienia prawosławnej wiary.

Jest to bardzo ważne wydarzenie dla kilkutysięcznej diaspory prawosławnej na Pomorzu. Trzeba bowiem wiedzieć, że w naszym kraju języka polskiego liturgicznego w cerkwi prawosławnej używa się na co dzień tylko w kilku parafiach: w Warszawie, we Wrocławiu i w Białymstoku. W pozostałych parafiach korzysta się z redakcji ruskiej języka cerkiewno-słowiańskiego, a tam, gdzie większość stanowią wierni narodowości ukraińskiej i łemkowskiej teksty liturgiczne słowiańskie czyta się z wymową ukraińską i łemkowską.

Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub udzielając błogosławieństwa powierzył ks. proboszczowi Dariuszowi Jóźwikowi zapewnienie właściwej organizacji i przygotowanie chóru. Chórzyści zapowiadają, że w swojej pracy skorzystają z doświadczeń warszawskiej parafii św. Grzegorza Peradze i wrocławskiej parafii pw. świętych Cyryla i Metodego.