Miłość, polityka i nauka w epoce heroicznych wypraw zapraszamy na spotkanie z Dagmarą Bożek i Katarzyną Dąbkowską, autorkami pierwszej biografii Henryka Arctowskiego (1871195, jednego z najwybitniejszych polskich uczonych i badaczy swojej epoki, którego prace w Antarktydzie przyczyniły się do rozwoju wiedzy o tej części świata.
Do tej pory nikt nie odważył się napisać książki biograficznej o Henryku Arctowskim światowej sławy meteorologu, geofizyku i polarniku, który brał udział w legendarnych ekspedycjach u boku największych odkrywców, m.in. Roalda Amundsena. Tego niełatwego wyzwania ze względu na ogrom rozproszonych po całym świecie materiałów podjęły się Dagmara Bożek i Katarzyna Dąbkowska. Efektem ich współpracy jest monumentalna biografia Henryk Arctowski. W świecie myśli (wyd. BoSz, 2024). Książka rzuca nowe światło na życie prywatne i dorobek zawodowy słynnego badacza, a także stanowi pasjonującą lekturę na temat eksploracji ostatnich niezbadanych zakątków planety na przełomie XIX i XX wieku.
Spotkanie z autorkami publikacji poprowadzi
Adam Majewski, publicysta, edytor, nauczyciel akademicki, autor książek literackich i twórca fotografii podróżniczej.
/ Książkę będzie można zakupić podczas wydarzenia w promocyjnej cenie 70 zł, płatność gotówką i kartą
Dagmara Bożek | Pisarka i tłumaczka języka rosyjskiego. Uczestniczyła w wyprawach do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (20122013) oraz do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (20152016). Autorka książek Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna (wyd. Bezdroża, 2017), Ryszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze (wyd. Bezdroża, 2019), za którą otrzymała Nagrodę Magellana 2020, oraz Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata (wyd. Mando, 2021). Autorka projektu Polarniczki.pl, poświęconego uczestniczkom wypraw polarnych do polskich stacji badawczych w Arktyce i w Antarktyce.
Katarzyna Dąbkowska | Reżyserka i autorka filmów dokumentalnych, m.in. Gorączka polarna o naukowcach na Spitsbergenie (2009), Między światami poświęconego pladze samobójstw wśród kanadyjskich Inuitów (2016) oraz Zmysł wolności o niewidomych żeglarzach (2016). Wielokrotnie nagradzana na festiwalach filmowych za dokument Niebo bez gwiazd (prod. TVP i TFT, 201o miłości między tracącym wzrok ojcem a jego synkiem. Reżyserowała spektakle teatralne oraz doceniane w konkursach słuchowiska radiowe.