Napisali, wciągnęli w historie i... zostawili na kacu książkowym. Pisarze. A Ty teraz czekasz z utęsknieniem na ich kolejne dzieła. Wypatrujesz nowej książki. Choćby rozdziału, strony. Choćby zdania. Spokojnie, nie musisz włamywać się do ich komputerów. Wystarczy, że przyjdziesz do Biblioteki Gdynia na Pierwsze czytanie.
Pierwsze czytanie to cykl epizodów literackich, w trakcie których pisarze czytają fragmenty nowych, niepublikowanych wcześniej tekstów. Wydarzenie dedykowane jest wielbicielom dobrej literatury, tym, którzy stoją w kolejce po autografy i nie mogą doczekać się kolejnej książki ulubionego autora. Do filii Biblioteki Gdynia zapraszani są przedstawiciele nowej prozy polskiej.
W ramach cyklu odwiedzili nas już Jakub Małecki i Joanna Bator. Naszym kolejnym gościem będzie
Jakub Żulczyk.
Do przeczytania (dotąd) nieprzeczytanego zachęcać pisarzy będzie Olga Kowalska, gdynianka, autorka popularnego bloga i vloga literackiego WielkiBuk.com. Prowadząca spotkania blogerka będzie też rzucała twórcom wyzwania...
Epizody literackie odbywają się w różnych filiach biblioteki. Na spotkanie z Jakubem Żulczykiem zapraszamy do Biblioteki z Pasją (al. Zwycięstwa 96/98, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni - budynek IA).
Spotkanie z Jakubem Żulczykiem, to trzeci i ostatni epizod pierwszego sezonu - kolejny rozpocznie się w roku 2018.
SEZON 1, EPIZOD 3
Epizod literacki z Jakubem Żulczykiem - pisarzem, publicystą, scenarzystą.Jakub Żulczyk (ur. 1983) - za powieść, "Ślepnąc od świateł", brutalny kryminał dziejący się w Warszawskich realiach, otrzymał nominację do Paszportu Polityki. Jego najnowsza książka "Wzgórze Psów" potwierdza, że jest jednym z najciekawszych pisarzy młodego pokolenia.
Zadebiutował w 2006 roku przygodową powieścią o miłości, "Zrób mi jakąś krzywdę". 2008 rok przyniósł "Radio Armageddon", powieść, która w 2014 doczekała się teatralnej adaptacji we Wrocławskim Teatrze Współczesnym oraz przeredagowanego wznowienia na początku 2015 roku. Napisał również powieść grozy "Instytut", fantastyczno-przygodową dylogię o przygodach Tytusa Grójeckiego - "Zmorojewo" oraz zilustrowaną przez Agatę Bogacką książeczkę dla dzieci "Zdarzenie nad strumykiem". Był stałym felietonistą "Elle", "Wprost", "Przekroju", "Dziennika" oraz "Exklusiva". Publikował również w "Playboyu", "Tygodniku Powszechnym", "Lampie", "Ha!Arcie" oraz "Notesie na sześć tygodni". Współprowadził programy telewizyjne i radiowe. Oprócz pisania prozy i publicystyki, pracuje także jako scenarzysta serialowy (jest współtwórcą serialu "Belfer"). Był stypendystą programu Willa Decjusza oraz zwycięzcą międzynarodowego konkursu na esej Young Euro Connect.