stat
Impreza już się odbyła

w każdą niedzielę (od 01.12 do 15.12.2024), g. 11:00

Smoląg, Smoląg 11
bilety 50 zł
ulgowy 40 zł
maj'25 29

czwartek, g. 19:00

bilety 110 zł
Kup bilet
Koncert kameralny
PIEŚNI I LISTY CHOPINA
Rok Chopinowski 2010

Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis aktorzy
Dorota Lachowicz mezzosopran
Ewa Pelwecka fortepian

Muzyka i listy pisane do przyjaciół i najbliższej rodziny. Obraz duszy młodego Chopin.

HALINA WINIARSKA
Jedna z legend polskiego teatru, do którego historii przeszła dwiema wielkimi rolami: Molly Bloom w "Ulissesie" Joyce'a (którą zagrała również na Biennale w Wenecji) i Raniewską w "Wiśniowym sadzie" Czechowa. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Eksternistyczny egzamin aktorski zdała w Krakowie przed Państwową Komisją Egzaminacyjną w roku 1957. Pracowała w teatrach Białegostoku, Rzeszowa, Zielonej Góry, Poznania i wreszcie od 1966 do 2003 - Gdańska, z którym odtąd jest związana na stałe.

Zagrała tu wiele znaczących i nagradzanych różnymi nagrodami ról. Oprócz wyżej wymienionych były to m.in. tytułowa postać w "Matce" Witkacego, Alicja w "Maleńkiej Alicji" Albee'go (nagroda aktorska na festiwalu w Toruniu w 1971), Helena w "Helenie" Eurypidesa (nagroda na FTPP w Toruniu 1973), Rebeka w "Rosmersholmie" Ibsena, Ise' w"Punkcie przecięcia" i Lechy w "Zamianie" Claudela, Bernarda w "Domu Bernardy Alba" Lorki, wspomniana już Raniewska (nagroda aktorska na festiwalu w Kaliszu 1985 i nagroda dziennikarzy na festiwalu w Toruniu 1986), Temida w "Prometeuszu" Adrzejewskiego( gł. nagroda "Złota kareta" na fest. w Toruniu 1986), Żona Hioba w "Hiobie", Anna w "Przed sklepem jubilera" K. Wojtyły, Pastor w "Godzinie kota" Enquista (nagroda na na fesiwalu małych form w Szczecinie ), Helen w "Drodze do Mekki" Fugarda.

Oprócz wymienionych wyróżnień otrzymała jeszcze Order Stańczyka 1969 r., Nagrodę widzów im Iwo Galla w Gdańsku, 1970, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki 1971, Nagrodę Przew. Komitetu ds.RiTV 1974, Tytuł "Gdańszczanina roku 1976" w plebiscycie "Wieczoru Wybrzeża", Złoty Wawrzyn Grzymały Bydgoskiego Towarzystwa Teatralnego, Tytuł "Zasłużony działacz kultury", Medal 30-lecia PRL, Odznaka "Zasłużony Ziemi Gdańskiej", Medal im. Anny Kamieńskiej, Ponadto otrzymała nagrody Gdańskiego Tow. Przyjaciół Sztuki, oraz dwukrotnie Nagrody Wojewody Gdańskiego (1990 i 1997). W roku 2002 otrzymała specjalną nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za całokształt pracy artystycznej.

Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym medalem "Gloria Artis", Dyplomem "Pro Ecclesia et Populo", była przewodniczącą ogólnopolskiej "Solidarności Pracowników Teatru", Internowana wraz z mężem 13 grudnia 1981 r., w latach 1986-1990 uczestniczyła w pracach Prymasowskiej Rady Spolecznej, w 1989 r. - czł. Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie.
19 grudnia 1996 roku została powołana przez Radę miasta Gdańska do Kapituły Medalu św. Wojciecha i Mściwoja II. W pracach tej kapituły uczestniczy w dalszym ciągu.

JERZY KISZKIS
Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoly Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 1961. Pracował w teatrach Zielonej Góry, Katowic, Poznania. Od 1966 roku związany na stałe z Gdańskiem, gdzie pracował w Teatrze "Wybrzeże" nieprzerwanie do września 2003 roku. Zagrał tu wiele różnorodnych ról, jak Leon w "Matce" Witkacego, Dr Stockman we "Wrogu ludu", Lenin w sztuce Grubińskiego, Hiob w "Księdze Hioba", Mendel Krzyk w "Zmierzchu" Babla, Kalmita w "Chlopcach" Grochowiaka, Kreon w "Antygonie" Sofoklesa, Przełęcki w "Uciekła mi przepióreczka" Żeromskiego, tytułowe postaci Vatzlava i Ambasadora w sztukach Mrożka, Horodniczy w "Rewizorze" Gogola czy Nils Bohr w "Kopenhadze" Frayna ( za tę rolę otrzymał nagrodę aktorską)".

Poza teatrem występował tez sporadycznie w filmie i telewizji. Trwalszy charakter ma jego współpraca z Polskim Radiem, za co otrzymał tytuł "Radiowej osobowości roku 1999", przyznany przez Radio Gdańsk. Przez ponad 40 lat wykładał fonetykę i uczył kultury żywego słowa w Gdańskim Seminarium Duchownym. W podobnym charakterze współpracował z Seminarium w Pelplinie a także na Wydziale Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Z klerykami obu Seminariów przygotował też wiele spektakli teatralnych. Często, przy różnych okazjach, występuje z recytacjami poezji i prozy. Szczególnie ceni sobie udział w dorocznej prestiżowej wielkiej gali słowa VERBA SACRA w Filharmonii Poznańskiej, a także występy na Ołowiance.

13 grudnia 1981 był internowany na podstawie decyzji Komendy Woj. MO, która głosiła, że "pozostawanie na wolności obywatela Kiszkis Jerzy Kazimierz zagrażałoby bezpieczeństwu Państwa i porządkowi publicznemu przez to, że podejmuje działania o skutkach anarchizujących życie społeczeństwa wojew. gdańskiego" !

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,
Srebrnym Medalem Gloria Artis oraz, wspólnie z żoną Haliną Winiarską, Dyplomem Pro Ecclesia et Populo "za popularyzację kultury chrześcijańskiej i czytelne świadectwo wiary, a także wspieranie działalności m.in. Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz Gdańskiego Seminarium Duchownego...w okresie stanu wojennego i po jego zakończeniu przygotowywali oprawę artystyczną nabożeństw i Mszy świętych sprawowanych w intencji Ojczyzny, a także włączali się w wymiarze artystycznym podczas ważnych uroczystości religijnych i patriotycznych na terenie Archidiecezji Gdańskiej". Dwukrotnie wyróżniany nagrodami Prezydenta Miasta Gdańska, jak również otrzymał dwie nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki: Jedna indywidualna w 1996 roku, a druga - otrzymana wspólnie z żoną w 2000 r.

DOROTA LACHOWICZ - mezzosopran
Jest absolwentką Wydziału Wykonawstwa Instrumentalnego i Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. Studiowała w klasie Grażyny Krajewskiej, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, między innymi u Nelli Anfuso, Fedory Barbieri, Ch. Elsnera.

Zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, w roli Jasia w operze " Jaś i Małgosia" E. Humperdincka. Od 1993 r. jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. W swoim repertuarze posiada partie z dzieł operowych m.in. C. Monteverdiego ( Penelopa w "Powrocie Ulissesa", Arianna w "Lamencie Arianny", Ottavia w "Koronacji Poppei"), G. Rossiniego ( Izabella- "Włoszka w Algierze", Rosina w "Cyruliku sewilskim"), W.A. Mozart ( Trzecia Dama w "Czarodziejskim flecie"). Kreowała również role: Olgi w "Eugeniuszu Onieginie" P. Czajkowskiego, Clorindy w " Tankredzie" A. Campry, Dorabelli w "Cosi fan tutte" W.A. Mozarta i w wielu innych. Posiada w swym dorobku artystycznym partie w operach kompozytorów współczesnych m.in. wystąpiła jako Antygona w operze Z. Rudzińskiego, w "Zbrodni i Karze" B. Matuszczak. Razem z zespołem WOK występuje na scenach teatrów operowych Francji, Hiszpanii, Niemiec, Japonii, Libanu.

W 1999 r. zadebiutowała w Teatrze Narodowym w Warszawie jako Jadwiga w "Strasznym Dworze" St. Moniuszki. Jako śpiewaczka oratoryjno-kantatowa, wykonuje utwory różnych epok muzycznych, od baroku do współczesności ( m.in. partie altowe w dziełach J.S. Bacha, Haendla, Pergolesiego, Vivaldiego, Scarlattiego, Mozarta, Rossiniego, Szymanowskiego). Dysponuje również rozległym repertuarem pieśniarskim. Szczególną uwagą darzy twórczość kompozytorów polskich, Chopina, Moniuszki, Karłowicza, Niewiadomskiego, Paderewskiego. W recitalach artystka prezentuje zróżnicowany stylistycznie program. Role operowe, koncerty oratoryjne, recitale przynoszą jej uznanie krytyki i publiczności.

Śpiewaczka współpracowała z takimi dyrygentami jak: Kazimierz Kord, Jacek Kasprzyk, Agnieszka Duczmal, Stefan Stuligrosz, Nello Santi, Michaił Jurowski, J.-C. Malgoire'a.
Występowała z Orkiestrą Teatru Wielkiego w Warszawie, Orkiestrą Norddeutsche Philharmonie Rostock, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia" Amadeus", Orkiestrą Sinfonia Varsovia, z zespołami: Il Tempo, Concerto Avenna.
Jako solistka brała udział w festiwalach muzycznych w Polsce i na świecie m.in.: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Festiwal Mozarta w Madrycie, Festiwal Ludwiga van Beethovena, Al. Bustan Festiwal w Bejrucie, Wiener Musiksommer, Mecklenburg-Vorpommern w Rostoku, Letnich Koncertach Brandenburskich, Musica Religiosa w Hiszpanii, Muzyczny Festiwal w Łańcucie.
Jako solistka współpracowała w nagraniu 12 płyt CD:
• Ludwig van Beethoven: V Symfonia, Msza C- dur ( Polskie Nagrania' 99)
• Polskie kolędy i pastorałki
• I.A. Hasse" Zenobia"
• I.Peri" Euridice"( nominacja do Fryderyka '01)
• D. Scarlatti" Tetide In Sciro"
• W. Dankowski" Missa Solemnis" i " Litania De B.W.V."
• F. Caccini " La liberazione Di Ruggiero" ( nominacja do Fryderyka ' 96)
• Haydn " Msza Nelsońska", Te Deum ( Polskie Nagrania ' 99)
• J.S. Bach " Pasja wg. Św. Jana"
• Krzysztof Knittel" Męka Pańska" wg. św. Mateusza ( Polskie Radio' 05)
• M. Karłowicz" Pieśni, Serenady"( Polskie Radio' 06, nominacja do Fryderyka '07).
• G. F. Haendel " Giulio Cesare"( 2008r.)