Wraz z Miastem Gdańsk i Gdańskim Ośrodkiem Sportu zapraszamy na cykl bezpłatnych, rodzinnych wędrówek, które odbywać się będą w niedziele, głównie wolne od handlu, w ramach programu "Aktywuj się w Gdańsku.". Piętnasta wędrówka odbędzie się 6 października. Podczas jej marszruty zapoznamy się z ciekawostkami przyrodniczymi zachodniej części Wyspy Sobieszewskiej. Wędrówka skupi się na pętli w obrębie Rezerwatu Przyrody Mewia Łacha, plaży oraz lasach.
Cele zajęć:-Popularyzacja rekreacji ruchowej, jako jednego z elementów zdrowego trybu życia.
-Promowanie aktywności fizycznej wśród rodzin z dziećmi oraz osób starszych
-Promocja Miasta Gdańska, jako miejsca przyjaznego mieszkańcom
-Aktywizacja mieszkańców Miasta Gdańska i nie tylko.
Do kogo skierowana jest trasa?Wędrówka adresowana jest do rodzin z dziećmi oraz amatorów aktywnej turystyki pieszej gustujących w spokojnych wędrówkach połączonych z wypoczynkiem na łonie natury. Z naszą trasą powinno poradzić sobie dziecko już w wieku 5 lat. Młodsze szkraby proponujemy zabrać w nosidełku bądź wózku terenowym.
UWAGA: tym razem psy pozostają w domu (poruszamy się przez rezerwat ptactwa!)
Niedziela, 6 października 2019 r.:Dystans do pokonania: max. 6,5 km
Prędkość marszu: dopasowana do dzieci
Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wędrówki:- Świbno, parking przy lesie na końcu ul. Swibnieńskiej
--> na miejsce zbiórki można dojechać
autobusem linii 112 i 212(należy wysiąść na przystanku: Przystań i udać się do końca ul. Swibnieńskiej
- Zbiórka o godz.9:45 (sprawdzenie obecności / podpisy na liście)
- 10:00 - przywitanie uczestników, idea wędrówek rodzinnych i wyjście w trasę
- 13:30 - przewidywalny powrót i zakończenie wędrówki
Opis trasy:Rezerwat Przyrody Mewia Łacha ma na celu ochronę ostoi ptactwa wodnego i błotnego. Podczas migracji i zimowania zaobserwować można tu różne gatunki kaczek, łabędzi i gęsi, a także mew, rybitw i ptaków siewkowatych. Bogactwo i różnorodność wędrownych ptaków przyciąga także drapieżniki: bieliki, sokoły wędrowne, myszołowy, jastrzębie i krogulce. Ze względu na bogactwo ptasiej fauny obszar ten ma wysoką rangę w skali międzynarodowej. Przez rezerwat ptactwa udamy się specjalnie wyznakowaną w terenie ścieżką edukacyjną. Przy okazji zapoznamy się z różnorodnym oznakowaniem ścieżek tego typu.
Po wyjściu z rezerwatu, dalszą część wędrówki kontynuować będziemy częściowo plażą, a następnie leśnymi duktami, tak aby z powrotem wrócić w miejsce rozpoczęcia wędrówki.
Przy okazji wędrówki poznamy także:Znakowane szlaki turystyki pieszej i rowerowej przebiegające przez lasy Wyspy Sobieszewskiej.
Prowiant na drogę:Na czas wędrówki warto zabrać ze sobą suchy prowiant i coś do picia, gdyż trasa wiedzie z dala od cywilizacji.
Rodzaj nawierzchni, jakie buty?Nawierzchnia będzie urozmaicona. Przeważać będą szerokie drogi leśne, jednak nie zabraknie także wąskich i krętych ścieżek. Dla komfortowej wędrówki rekomendujemy buty sportowe. Osobom o słabszej koordynacji ruchowej zalecamy wsparcie się kijami nordic-walking, bądź trekkingowymi.
Dla uwiecznienia pięknych widoków warto wziąć aparat fotograficzny, kamerę.
Zgłoszenia i warunki udziału:Uwaga: organizator nie prowadzi wcześniejszych zapisów internetowych
-Każdy pełnoletni uczestnik wędrówki będzie zobowiązany wpisać się na listę obecności.
(którą organizator dostarczy w dniu wędrówki na miejsce zbiórki)
Rodzice dzieci:W przypadku osób poniżej 18 roku życia, rodzic lub opiekun prawny jest zobowiązany do przedłożenia podpisanego oświadczenia, zgodnie z
REGULAMINEM UCZESTNICTWA. W celu usprawnienia zapisów dzieci, prosimy o samodzielne wydrukowanie i uzupełnienie dokumentu,
czyli 7 i 8 strony regulaminu. W punkcie 2 należy wpisać: "Piesze wędrówki z rodziną w roku 2019". Jednorazowe uzupełnienie dokumentu pozwala na uczestnictwo dziecka w wędrówkach przez cały rok kalendarzowy.
ZAPRASZAMY !
Wędrówkę prowadzą: Krzysztof Kochanowicz i Marek Szypulski
WWW: GR3miasto kontakt:
Mail: gr3miasto@gmail.com
Tel. +48 502 778 115
Organizator programu:Gdański Ośrodek SportuZobacz wideo relację z jednej z ostatnich wędrówek: