Wraz z Miastem Gdańsk i Gdańskim Ośrodkiem Sportu zapraszamy na cykl bezpłatnych, rodzinnych wędrówek, które odbywać się będą w niedziele wolne od handlu, w ramach programu "Aktywuj się w Gdańsku.". Druga wędrówka odbędzie się 17 lutego. Topografia Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego jest bardzo zróżnicowana i warto wziąć to pod uwagę o różnych porach roku. Zimą, kiedy na drzewach nie ma liści, z pewnością dużo łatwiej będzie dostrzec skrywające się w lesie głazy narzutowe.
Cele zajęć:-Popularyzacja rekreacji ruchowej, jako jednego z elementów zdrowego trybu życia.
-Promowanie aktywności fizycznej wśród rodzin z dziećmi oraz osób starszych
-Promocja Miasta Gdańska, jako miejsca przyjaznego mieszkańcom
-Aktywizacja mieszkańców Miasta Gdańska.
Do kogo skierowana jest trasa?Wędrówka adresowana jest do rodzin z dziećmi oraz amatorów aktywnej turystyki pieszej gustujących w spokojnych wędrówkach połączonych z wypoczynkiem na łonie natury. Z naszą trasą powinno poradzić sobie dziecko już w wieku 8 lat. Młodsze szkraby proponujemy zabrać w wózku terenowym, bądź w nosidełku.
Niedziela, 17 lutego 2019 r.:Dystans do pokonania: max. 12,5 km
Prędkość marszu: dopasowana do dzieci
Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wędrówki:-Gdańsk Oliwa, parking przed Kuźnią Wodną, ul. Bytowska 1
-Zbiórka o godz.9:45 (sprawdzenie obecności / podpisy na liście)
- 10:00 - przywitanie uczestników, idea wędrówek rodzinnych i wyjście w trasę
- 14:00 - przewidywalny powrót i zakończenie wędrówki
Opis trasy:Wędrówkę rozpoczynamy i kończymy w tym samym miejscu, czyli przy zabytkowej Kuźni Wodnej, w Gdańsku Oliwie. Następnie zagłębimy się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym aby w leśnej gęstwinie odnaleźć kilka ciekawych głazów narzutowych i kamieni, które zostały objęte ochroną. Na trasie naszej wędrówki odnajdziemy ich łącznie pięć. Najmniejszy z nich to tzw. Kamienna Twarz, zaś największy to Diabelski Kamień.
Przy okazji wędrówki poznamy także:Znakowane szlaki turystyki pieszej przebiegające przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Poznamy ich formy oznakowania, tak aby w przyszłości móc je rozpoznawać i podejmować podczas indywidualnych wycieczek.
Prowiant na drogę:Na czas wędrówki warto zabrać ze sobą suchy prowiant i coś do picia, najlepiej w termosie, gdyż trasa wiedzie z dala od cywilizacji.
Rodzaj nawierzchni, jakie buty?Nawierzchnia będzie urozmaicona. Przeważać będą szerokie drogi leśne, jednak nie zabraknie także wąskich i stromych ścieżek, w końcu musimy dostać się na niejeden szczyt. Dla komfortowej wędrówki rekomendujemy buty trekkingowe za kostkę, o twardej podeszwie z protektorem. Osobom o słabszej koordynacji ruchowej, szczególnie zimą przy zmrożonej lub oblodzonej nawierzchni zalecamy stosowanie gumowych, nitowanych nakładek na buty oraz wsparcie się kijami nordic-walking, bądź trekkingowymi.
Dla uwiecznienia pięknych widoków warto wziąć aparat fotograficzny, kamerę.
Zgłoszenia i warunki udziału:-Każdy uczestnik wędrówki będzie zobowiązany wpisać się na listę obecności
-w przypadku osób poniżej 18 roku życia, rodzic lub opiekun prawny jest zobowiązany do przedłożenia podpisanego oświadczenia, zgodnie z załącznikiem nr 2 do regulaminu.
-Każdy uczestnik wędrówki przyjmuje do wiadomości i akceptuje poniższy regulamin
REGULAMIN UCZESTNICTWA (kliknij i zapoznaj się)Zobacz wideo relację z ostatniej rodzinnej wędrówki
ZAPRASZAMY !
Wędrówkę prowadzą: Krzysztof Kochanowicz i Marek Zięba
WWW: Grupa Rowerowa 3miasto kontakt:
Mail: gr3miasto@gmail.com
Tel. +48 502 778 115
Organizator programu:Gdański Ośrodek Sportu