Piesze wędrówki z rodziną, edycja 3/2021 Gdańsk Sprawdź!
stat
PATRONAT

Piesze wędrówki z rodziną, edycja 3/2021

Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu i Grupa Rekreacyjna 3miasto zaprasza na trzecie wydanie cyklu bezpłatnych, rodzinnych wędrówek w ramach programu "Aktywuj się w Gdańsku". W końcu, po dłuższej zapraszamy na wspólne spacery z przewodnikiem w terenie. Trzecia tegoroczna wędrówka odbędzie się w niedzielę, 27 czerwca. Podczas jej 7,5 km marszruty zapoznamy się z licznymi głazami narzutowymi, które tysiące lat temu pozostawił lądolód skandynawski. Zobaczymy sprytnie schowany głaz zwany Smoczym Jajem, dwa o podobnej wielkości: głaz w wykopie oraz głaz na wzgórzu. Największym eraktykiem na naszej trasie będzie Diabelski Kamień.

1. Cele zajęć:

-Popularyzacja rekreacji ruchowej, jako jednego z elementów zdrowego trybu życia.
-Promowanie aktywności fizycznej wśród rodzin z dziećmi oraz osób starszych
-Aktywizacja mieszkańców Miasta Gdańska.

2. Do kogo skierowana jest trasa:

Wędrówka adresowana jest do rodzin z dziećmi oraz amatorów aktywnej turystyki pieszej gustujących w spokojnych wędrówkach połączonych z wypoczynkiem na łonie natury. Z naszą trasą powinno poradzić sobie dziecko już w wieku 6 lat. Młodsze szkraby proponujemy zabrać w wózku terenowym, bądź w nosidełku.

Jeśli nie posiadasz własnego nosidełka lub wózka, wypożycz w Itinere   
Powołując się na nasze wydarzenia, otrzymasz zniżkę 50% (przy wypożyczeniu na weekend)

Z uwagi na dość urozmaicony teren i możliwość wystąpienia po drodze nierówności, korzeni oraz piachu odradzamy zabrania ze sobą wszelakich rowerków biegowych i hulajnóg.

3. Ciekawostki naszej marszruty:

W Dolinie Radości skrywa się mnóstwo przyrodniczych ciekawostek, a wśród nich liczne głazy narzutowe. Na naszej trasie poznamy cztery z nich: najmniejszy zwany Smoczym Jajem, dwa o podobnej wielkości: głaz w wykopie oraz głaz na wzgórzu. Największym eraktykiem na naszej trasie będzie Diabelski Kamień. Z nim związana jest też ciekawa legenda, którą odnaleźć można w jednym z naszych artykułów

Głazy na naszej trasie:

Głaz w wykopie:
spoczywa w gęstym zagajniku u stóp Czarciej Góry. Jak sama nazwa mówi - znajduje się w dole, poniżej poziomu gruntu i jest mało widoczny nawet z bliska. Tytułowy wykop powstał ręką człowieka, niestety brak danych kiedy to się stało - szacuje się na połowę XX wieku, może nawet wcześniej - na czasy Wolnego Miasta Gdańsk. W środku głazu wmurowana jest plakietka z kaszubskim gryfem.

Diabelski Kamień:
znajduje się po przeciwnej stronie Czarciej Góry, powyżej leśnej drogi wiodącej nad Potokiem Zajączkowskim. Jest on pamiątką po lądolodzie skandynawskim, co oznacza, że ma już dobre kilkanaście tysięcy lat. Głaz rozłupany jest na trzy części. Obwód największego kawałka wynosi 12,3 m, wysokość 2 m, przy czym zagłębiony jest na 1 m w ziemi. Mniejszy ma 8 m obwodu, wysokości ok. 1,75 m, licząc z częścią leżącą w gruncie. Najmniej widoczna jest część zagłębiona w glebie, trudno też określić jej wymiary.

Głaz na wzgórzu
nie wiele o nim wiemy, tylko tyle, że zbudowany jest z czerwonego granitu skandynawskiego. Obwód głazu wynosi 8,85 m, długość 3 m, szerokość 2,5 m, a wysokość 1,6 m. Jak sama nazwa podpowiada znajduje się na zboczu wzgórza w dość gęstym zagajniku.

Smocze Jajo
To najmniejszy z kamieni, który skrywa się pod konarami drzewa, które przypomina nieco smoka. Górne konary przypominają dwie smocze szyje, dolne to podwinięte nogi, a długi i cienki, boczny konar, to ogon.

Przy okazji wędrówki poznamy także:

Znakowane szlaki turystyki pieszej i rowerowej przebiegające przez lokalne lasy. Poznamy ich formy oznakowania, tak aby w przyszłości móc je rozpoznawać i podejmować podczas indywidualnych wycieczek.

4. Dystans do pokonania: max. 7,5 km

5. Prędkość marszu: dopasowana do dzieci

Poznaj ciekawostki krajoznawcze lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zabierz dzieci, rodziców, dziadków, sąsiadów, przyjaciół i spędzaj aktywnie czas razem z nami. Więcej zdjęć ()

Poznaj ciekawostki krajoznawcze lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zabierz dzieci, rodziców, dziadków, sąsiadów, przyjaciół i spędzaj aktywnie czas razem z nami.

fot. Gdański Ośrodek Sportu

Poznaj ciekawostki krajoznawcze lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zabierz dzieci, rodziców, dziadków, sąsiadów, przyjaciół i spędzaj aktywnie czas razem z nami.

fot. Gdański Ośrodek Sportu6. Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wędrówki:

Gdańsk Oliwa, leśny parking naprzeciwko Dworu Oliwskiego
>>> Zobacz na mapie dokładną lokalizację zbiórki
(ustaw ją jako miejsce docelowe i jedź wg wskazówek mapy Google)

- Zbiórka o godz.9:45 (sprawdzenie obecności / podpisy na liście)
- 10:00 - przywitanie uczestników, idea wędrówek rodzinnych i wyjście w trasę
- 13:00 - przewidywalny powrót i zakończenie wędrówki.

7. Rodzaj nawierzchni, jakie buty?

Nawierzchnia będzie urozmaicona. Przeważać będą szerokie drogi leśne, jednak nie zabraknie także wąskich i krętych ścieżek. Dla komfortowej wędrówki rekomendujemy buty trekkingowe o twardej podeszwie z protektorem. Osobom o słabszej koordynacji ruchowej zalecamy wsparcie się kijami nordic-walking, bądź trekkingowymi.

Dla uwiecznienia pięknych widoków warto wziąć aparat fotograficzny, kamerę.

8. Zgłoszenia i warunki udziału:

Uwaga: organizator nie prowadzi wcześniejszych zapisów internetowych
-Każdy pełnoletni uczestnik wędrówki będzie zobowiązany wpisać się na listę obecności.
(którą organizator dostarczy w dniu wędrówki na miejsce zbiórki)

Rodzice dzieci:

>>>> Prosimy o wydrukowanie i wypełnienie 7 i 8 str. Regulaminu
-W przypadku osób poniżej 18 roku życia, rodzic lub opiekun prawny jest zobowiązany do przedłożenia podpisanego oświadczenia, zgodnie z regulaminem. W celu usprawnienia zapisów dzieci prosimy o samodzielne wydrukowanie i uzupełnienie dokumentu, czyli 7 i 8 strony regulaminu. W punkcie 2 należy wpisać: "Piesze wędrówki z rodziną w roku 2021".

-Każdy uczestnik wędrówki akceptuje REGULAMIN

ZAPRASZAMY !

Kierownik wędrówki:

Krzysztof Kochanowicz
Grupa Rekreacyjna 3miasto 
kontakt:
Mail: kontakt@gr3miasto.pl
Tel. +48 502 778 115

Organizator programu:
Gdański Ośrodek Sportu

Zobacz wideo relację z jednej z wędrówek dla rodzin z dziećmi 


Poznaj ciekawostki krajoznawcze lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zabierz dzieci, rodziców, dziadków, sąsiadów, przyjaciół i spędzaj aktywnie czas razem z nami.

Czytaj także