stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu i Grupa Rekreacyjna 3miasto zaprasza na trzecie wydanie cyklu bezpłatnych, rodzinnych wędrówek w ramach programu "Aktywuj się w Gdańsku". W końcu, po dłuższej zapraszamy na wspólne spacery z przewodnikiem w terenie. Czwarte tegoroczna wędrówka odbędzie się w niedzielę, 4 lipca. Podczas jej 6,5 km marszruty pokonamy liczne wzgórza i wzniesienia, na stokach których pozostały ślady skoków narciarskich w Gdańsku. Odnajdziemy fundamenty dawnej skoczni narciarskiej, kamień upamiętniający jej budowę oraz pomnik niemieckiego skoczka, który nie przeżył upadku podczas turnieju.

gru 26

czwartek, g. 10:00 - 13:00

Gdynia Kolibki, Przy bramie głównej do...
bilety 30-50 zł
sty 5-6

niedziela - poniedziałek, g. 9:00

Gdańsk Oliwa
Wstęp wolny
1. Cele zajęć:

-Popularyzacja rekreacji ruchowej, jako jednego z elementów zdrowego trybu życia.
-Promowanie aktywności fizycznej wśród rodzin z dziećmi oraz osób starszych
-Aktywizacja mieszkańców Miasta Gdańska.

2. Do kogo skierowana jest trasa:

Wędrówka adresowana jest do rodzin z dziećmi oraz amatorów aktywnej turystyki pieszej gustujących w spokojnych wędrówkach połączonych z wypoczynkiem na łonie natury. Z naszą trasą powinno poradzić sobie dziecko już w wieku 6 lat. Młodsze szkraby proponujemy zabrać w nosidełku. Tym razem ścieżki są za wąskie na wózek terenowy !

Jeśli nie posiadasz własnego nosidełka lub wózka, wypożycz w Itinere   
Powołując się na nasze wydarzenia, otrzymasz zniżkę 50% (przy wypożyczeniu na weekend)

Z uwagi na dość urozmaicony teren i możliwość wystąpienia po drodze nierówności, korzeni oraz piachu odradzamy zabrania ze sobą wszelakich rowerków biegowych i hulajnóg.

3. Ciekawostki naszej marszruty:

Głównym celem naszej wędrówki są pozostałości po oliwskiej skoczni narciarskiej. Do Gdańska, moda na narciarstwo przyszła ze Skandynawii. W 1904 r. gdy na gdańskiej wyższej uczelni technicznej pojawili się zagraniczni studenci, upodobali sobie w pierwszej kolejności położone nieopodal wzgórza pod kątem aktywności i sportu. Tereny te, ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu i bliskość szeroko rozumianych dzielnic, cieszyły się dużym powodzeniem wśród fanów narciarstwa jeszcze w latach II wojny światowej (ćwiczyli tam na nartach żołnierze Wehrmachtu).

Pierwsza skocznia narciarska znajdowała się na obrzeżach Oliwy, w Dolinie Radości. Nie bez powodu wybrano właśnie to miejsce, albowiem wzgórza otaczające dolinę należą do stosunkowo stromych, a ich szczyty sięgają nawet 120 m n.p.m. Zbudowany w 1932 roku obiekt składał się z drewnianej wieży służącej za rozbieg i wyrównanego wzgórza, czyli tzw. buli. Punkt konstrukcyjny, znany także jako punkt K, według którego ustala się noty za odległość skoku, znajdował się tu na 35 metrze. Natomiast jako odjazd wykorzystano stok wznoszący się po drugiej stronie dolinki. Po skoczni tej nadal w ziemi odnaleźć można jej fundamenty, co oczywiście zrobimy.

W jednym z albumów ilustrujących ciekawostki Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Kamiński wspomina, że swego czasu na skoczni odbywało się wiele zawodów różnej rangi. Dość znanym skoczkiem był wtedy Janusz Kirkor, którego skoki mierzyły między 25 a 30 metrów. Rekordzistą skoczni był jednak zakopiańczyk Józef Kołtuń, który oddał rekordowy skok o długości 39 metrów.

Niestety, nie wszystkie skoki na oliwskiej skoczni kończyły się sukcesem. W 1940 roku upadł śmiertelnie niemiecki zawodnik Ernest Becker-Lee. Jego śmierć upamiętnia płyta granitowa, którą zobaczymy po wspięciu się na liczące ponad 110 m n.p.m. przeciwległe do skoczni wzniesienie. To jednak niejedyna pamiątka związana z dawną oliwską skocznią narciarską. Na tzw. dojeździe skoczni, wśród zarośli, odnaleźć można stary kamień, na którym wyryto datę budowy skoczni. Obecnie kamień leży odwrócony, przez wcześniej powalone drzewo.

>>> Zobacz plan naszej wycieczki na mapie

Przy okazji wycieczki rowerowej poznamy także:

Znakowane szlaki turystyki pieszej i rowerowej przebiegające przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Poznamy ich formy oznakowania, tak aby w przyszłości móc je rozpoznawać i podejmować podczas indywidualnych wycieczek.

4. Dystans do pokonania: max. 6,5 km

5. Prędkość marszu: dopasowana do dzieci

Poznaj ciekawostki krajoznawcze lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Zabierz dzieci, rodziców, dziadków, sąsiadów, przyjaciół i spędzaj aktywnie czas razem z nami. Więcej zdjęć ()

Poznaj ciekawostki krajoznawcze lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zabierz dzieci, rodziców, dziadków, sąsiadów, przyjaciół i spędzaj aktywnie czas razem z nami.

fot. Gdański Ośrodek Sportu

Poznaj ciekawostki krajoznawcze lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zabierz dzieci, rodziców, dziadków, sąsiadów, przyjaciół i spędzaj aktywnie czas razem z nami.

fot. Gdański Ośrodek Sportu



6. Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wędrówki:

Gdańsk Oliwa, leśny parking naprzeciwko Dworu Oliwskiego, ul. Bytowska 4
>>> Zobacz na mapie dokładną lokalizację zbiórki
(ustaw ją jako miejsce docelowe i jedź wg wskazówek mapy Google)

- Zbiórka o godz.9:45 (sprawdzenie obecności / podpisy na liście)
- 10:00 - przywitanie uczestników, idea wędrówek rodzinnych i wyjście w trasę
- 13:00 - przewidywalny powrót i zakończenie wędrówki.

7. Rodzaj nawierzchni, jakie buty?

Nawierzchnia będzie urozmaicona. Przeważać będą szerokie drogi leśne, jednak nie zabraknie także wąskich i krętych ścieżek. Dla komfortowej wędrówki rekomendujemy buty trekkingowe o twardej podeszwie z protektorem. Osobom o słabszej koordynacji ruchowej zalecamy wsparcie się kijami nordic-walking, bądź trekkingowymi.

Dla uwiecznienia pięknych widoków warto wziąć aparat fotograficzny, kamerę.

8. Zgłoszenia i warunki udziału:

Uwaga: organizator nie prowadzi wcześniejszych zapisów internetowych
-Każdy pełnoletni uczestnik wędrówki będzie zobowiązany wpisać się na listę obecności.
(którą organizator dostarczy w dniu wędrówki na miejsce zbiórki)

Rodzice dzieci:

>>>> Prosimy o wydrukowanie i wypełnienie 7 i 8 str. Regulaminu
-W przypadku osób poniżej 18 roku życia, rodzic lub opiekun prawny jest zobowiązany do przedłożenia podpisanego oświadczenia, zgodnie z regulaminem. W celu usprawnienia zapisów dzieci prosimy o samodzielne wydrukowanie i uzupełnienie dokumentu, czyli 7 i 8 strony regulaminu. W punkcie 2 należy wpisać: "Piesze wędrówki z rodziną w roku 2021".

-Każdy uczestnik wędrówki akceptuje REGULAMIN

ZAPRASZAMY !

Kierownik wędrówki:

Krzysztof Kochanowicz
Grupa Rekreacyjna 3miasto 
kontakt:
Mail: kontakt@gr3miasto.pl
Tel. +48 502 778 115

Organizator programu:
Gdański Ośrodek Sportu

Zobacz wideo relację z jednej z wędrówek dla rodzin z dziećmi