stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pod tym hasłem młode polskie zespoły rockowe będą walczyć o sesję nagraniową w studiu. Oprócz tego warsztaty i dyskusje. Na koniec Muchy, Transsexdisco i Clintwood - tak, w skrócie przedstawia się tegoroczna edycja Pif Paf Music Festival, która już 15 i 16 listopada odbędzie się w Gdyni.

sty 11

sobota, g. 18:00

Gdynia,
bilety 60 - 80 zł
lip'25 2-5

środa - sobota

bilety 519 - 1089 zł
Kup bilet
W tym roku na festiwalu usłyszymy szereg młodych zespołów tworzących w granicach szeroko rozumianego rocka. Od hipnotycznych, eksperymentujących z elektroniką Brainfreezer Soundsystem po łączący rocka z hiphopem OiOM. Fanom indie rocka na pewno spodobają się zespoły Mniejsze Zło i Kompleks Małego Miasteczka. Dla miłośników cięższych brzmień wystąpi elbląski Messter. Inspirujący się rockiem brytyjskim FairyTaleShow i Klinton, a także trójmiejski The Noiz dopełniają line-up. Późnym wieczorem pierwszego dnia usłyszymy poznańskie Muchy, a drugiego dnia w sobotę zagrają Transsexdisco i Clintwood. Wybór tych zespołów nie jest przypadkowy. Każdy z nich przebył inną drogę do popularności. Wszystkie jednak łączy energia oraz dobre polskie teksty - cecha, którą odznaczają się także młodzi uczestnicy festiwalu wyłonieni w drodze eliminacji.

festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście


Cześć warsztatowa poświęcona będzie problemom z jakimi zmagają się młode zespoły. Na pytanie, jak wydać płytę nie mając pieniędzy, będą starali się odpowiedzieć eksperci - Przemek Corso z Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu oraz członkowie zespołu Drewnofromlas - którzy swoją debiutancką płytę wydali dzięki finansowaniu społecznościowemu. O marketingu muzycznym opowiadać będą zarówno praktycy, jak i specjaliści z zakresu ochrony własności intelektualnej w sieci. Na koniec sobotnich dyskusji, które odbywać się będą w Dyskusyjnym Klubie Filmowym, spróbujemy zastanowić się, czy warto wydać płytę, czy lepsza jest publikacja swojej twórczości w sieci. Dzień wcześniej, w piątek o godzinie 16:00 odbędą się warsztaty home recordingu.

Festiwal tworzą członkowie Stowarzyszenia Twórców Kultury "Kulturnatywa" we współpracy z miastem Gdynia. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.pifpaffestival.pl oraz na profilu wydarzenia na portalu facebook.

Strona internetowa: Pif Paf Festival
Facebook: Pif Paf Festival




MUCHY

Grupa została założona w Poznaniu w 2004 roku przez Michała Wiraszko, Piotra Maciejewskiego i Szymona Waliszewskiego. W styczniu 2008 roku do zespołu dołączył Tomasz Skórka, który wystąpił po raz pierwszy podczas koncertu transmitowanego na antenie Programu 3. Polskiego Radia w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Zespół został obwołany odkryciem roku 2006 przez miesięcznik "Machina" i Program 3. Polskiego Radia. Pierwszy singel formacji pt. "Miasto doznań" osiągnął w maju 2007 roku 7. miejsce na Liście Przebojów Polskiego Radia 3. Wielokrotnie nazywany "najlepszym polskim zespołem bez wydanej płyty".

19 listopada ukazał się debiutancki album grupy, noszący tytuł "Terroromans", uznany za "Płytę Roku" m.in. przez słuchaczy PR3 i magazyn muzyczny "Pulp". Pozytywne reakcje na płytę pozwoliły zespołowi wyruszyć w samodzielną trasę koncertową oraz otworzyły drzwi do największych i najważniejszych polskich festiwali (Heineken Open'er, Jarocin Festival, Off Festival, Cracow Screen Festival, EkoUnionRock w Węgorzewie itd.).

Jesienią 2009 roku Muchy podpisały kontrakt z wytwórnią Sony Music, a przy współpracy z producentem Marcinem Borsem zarejestrowały materiał na drugą płytę zatytułowaną "Notoryczni debiutanci". W sierpniu 2010 roku, w odpowiedzi na oczekiwanie fanów, do sklepów trafiła reedycja debiutanckiego "Terroromansu". W roku 2010 zespół zagrał w sumie ponad 80 koncertów! Rok 2011 rozpoczął się od nagrody portalu uwolnijmuzyke.pl dla "Notorycznych debiutantów" jako "Płyty roku". Zespół został również po raz drugi nominowany do "Fryderyków" (w kategorii "Muzyka alternatywna").

18 września 2012 to data premiery nowego albumu, który będzie nosił tytuł "chcecicospowiedziec". Pierwszy singiel "Nie przeszkadzaj mi, bo tańczę" zdołał wspiąć się na szczyt list przebojów (m.in. Eska Rock, Afera, Egida itp.), a czytelnicy portalu uwolnijmuzyke.pl uznali go za najlepszy singiel roku! "chcecicospowiedziec" to podwójne wydawnictwo zawierające oprócz nowej muzyki, również film fabularno-dokumentalny o zespole. Film oraz teledysk do kolejnego singla ("Zamarzam") wyprodukowała zielonogórska grupa filmowa SkyPiastowskie.

Obecnie Muchy występują w składzie:

Michał Wiraszko - wokal, gitara
Tomasz Skórka - bas
Damian Pielka - gitara
Łukasz Stachowiak - perkusja
Krzysztof Zalewski-Brejdygant - gitara, klawisze, śpiew


TRANSSEXDISCO

Transsexdisco intensywnie działa i koncertuje od czerwca 2007 roku. Założycielem formacji jest Damian Lange. Muzyka transów to przede wszystkim rock, ale można się doszukać brzmień popowych z elektronicznym klimatem. Zespół tworzy czterech muzyków: Damian Lange - gitara, śpiew, jak i również teksty oraz kompozycje, Krzysiek Napiórkowski - bas, Marcin Matyszewski - klawisze i Paweł Łach - perkusja. Grupa ma na koncie wiele wyróżnień na festiwalach i przeglądach, m.in. jest laureatem Eko Union Of Rock w Węgorzewie (2009). 10 lipca 2010 roku ukazała się debiutancka płyta TSD - "Ultrachemia".


CLINTWOOD

Zespół powstał w maju 2012 roku. Jest wypadkową czterech nici, które plączą się i wiją, by w końcu w sali prób mógł powstać ten pulowerek. Po tym jak dołączył do niego Piotrek Zalewski (EXCESSIVE MACHINE, ALTERS, RITA PAX) - świetny basista, sprawy nabrały tempa. Jego świeże podejście do muzyki w zetknięciu z doświadczeniem Posejdona (CLOSTERKELLER, ALBERT ROZENFIELD, VIRGIN, JOHN POTRTER BAND) i Zawadki (ODZIAŁ ZAMKNIĘTY, DAAB, T.LOVE, CHŁOPCY Z PLACU BRONI, JOHN POTER BAND) fajnie się miksuje. Kluczowe w tym całym bałaganie jest rozpoczęcie współpracy z CHAOS MANAGEMENT GROUP firmą która ma pod swoją opieką MYSLOVITZ, COOL KIDS OF DEATH, OSZIBARACK, TRES.B czy PUSTKI.

Skład:

Darek Boratyn - wokal, gitara
Krzysiek Zawadka - gitara
Piotrek Zalewski - bas
Piotr "Posejdon" Pawłowski - perkusja


MESSTER

Zespół Messter powstał w Elblągu na przełomie listopada i grudnia 2011 roku z inicjatywy basisty (Barthass) i byłego obecnie gitarzysty (Kuba). W tym czasie w skład wchodzili jeszcze gitarzysta (Adrian) i perkusista (Adek). Wszystko zadziało się bardzo szybko, gdyż już 3.12.11r odbyła się pierwsza próba. Od początku coverowaliśmy różne zespoły, szukaliśmy swojego stylu, staraliśmy się zainspirować i przejść do własnej twórczości. Zaczęło się od Metallici, Deep Purple, czy Acid Drinkers, graliśmy głównie dla przyjemności płynącej ze wspólnej pasji. Ostateczny kształt i kierunek nadał nam wokalista (Piter), który wstąpił do zespołu wiosną 2012 roku, a w późniejszym czasie przejął również gitarę po Kubie. Zadecydowaliśmy spróbować sił w thrash metalu, później z nutą melodeath. Oficjalnie pod nazwą Messter zespół wyszedł na światło dzienne w czerwcu 2013, kiedy zagraliśmy dwa urodzinowe koncerty, jeden z innym zespołem, drugi solo, na początku i na końcu miesiąca. Jako że od dłuższego czasu chcieliśmy wyjść z "piwnicy", pokazać się światu, podzielić się tym, co mamy, te właśnie dwa koncerty były iskrą, która podpaliła lont.

Skład:
Piotr Barniak - wokal, gitara rytmiczna
Adrian Stępkowski - gitara solowa
Bartosz Piotrzkowski - gitara basowa
Adrian Kujawski - perkusja

KOMPLEKS MAŁEGO MIASTECZKA

Zespół z Brodnicy działający od sierpnia 2012 roku. Po pół roku spotykania się na próbach dał debiutancki koncert w brodnickim klubie "Stajnia". W marcu wystąpił na toruńskim Katarze i odebrał przyznaną mu przez internautów Nagrodę Publiczności. W kwietniu decyzją słuchaczy Programu Trzeciego Polskiego Radia został laureatem II etapu konkursu o nagrodę Grand Prix Seven Festival w Węgorzewie i 13 lipca tam wystąpił. Również w lipcu wygrał regionalny konkurs Fonografika Young Stage w Toruniu. 14 września w Łodzi w Ogólnopolskim Finale tego konkursu wywalczył III miejsce.

Skład:
Michał Hildebrandt - wokal
Kacper Zakrzewski - gitara elektryczna
Paweł Knorps - gitara elektryczna
Marek Orłowski - gitara basowa
Witold Wierzbowski - perkusja

FAIRYTALESHOW

Zespół założony w 2011 roku w Ząbkowicach Śląskich przez czterech kumpli z podwórka: wielbiciela wiejskich krajobrazów, niepoprawnego marzyciela, wrażliwego kuglarza i Gościa uwielbiającego koszulki - remanówki. Między licznymi koncertami chłopaki studiują na wrocławskich uczelniach.

Skład:
Tomasz Grządkowski - wokal,gitara
Michał Mazur - gitara
Tomasz Grządkowski - wokal,gitara
Michał Mazur - gitara
Michał Paczkowski - perkusja
Adam Gleń - bas

OIOM

OiOM powstał w listopadzie 2012 roku. W 2013 roku zespół rozpoczął działalność koncertową wliczając udział w międzynarodowym EMERGENZA FESTIWAL 2013 gdzie dotarł do finału regionalnego i wystąpił w CK ZAMEK w Poznaniu. W chwili obecnej zespół przygotowuje materiał na debiutancki LP. Muzyka jaką gramy to połączenie rapu z gitarowymi brzmieniami określana mianem Rapcore.

Skład:
Szymon Grzymski - G-L(bas)
Mateusz Grzymski - Młody(perkusja)
Mateusz Walenczewski - Specu(wokal)
Rafał Iks - X(gitara)

THE NOIZ
...
Skład:
Jakub Gimiński - Perkusja, wokal
Jędrzej Żurek - Gitara, wokal
Bartosz Frankiewicz - Bas

BRAINFREEZER SOUNDSYSTEM


Zespół powstał z inicjatywy Krzysztofa "Brainfreezera" Spychały w roku 2011. W utworach "Soundsystemu" oprócz mroźnej elektroniki można usłyszeć bogate instrumentarium, od skrzypiec przez trąbkę, wiolonczelę po sekcję rytmiczną i sporą ilość zaproszonych wokalistów. Muzyka kolektywu oscyluje między takimi gatunkami jak glitch-hop, downtempo, chillout po dubstep, hip-hop, drum&bass czy jazz. Najważniejsze wydarzenia z życia zespołu - Występ na festiwalu Juwenalia Poznań 2013, jako oficjalny support Brodki - Support Jamala na poznańskim "Projekcie X" - Współpraca z zespołem Sorry Boys (oficjalny remix ich utworu pt. "The sun") - Utwór "Halo halo" - pierwsze miejsce w notowaniu najlepszych utworów miesiąca na portalu Gorilla.fm - Występ na poznańskim festiwalu ARTenalia.

Skład:
Krzysztof Spychała- Elektronika, wokal
Urszula Pietz - Skrzypce
Maciej Kujawa- Gitara
Tomasz Orłowski- Trąbka
Łukasz Gronowski- Gitara Basowa
Michał Bocek- Perkusja
Marta Nowakowska- Wokal
Patrycja Michalczak- Wokal
Adam "Hazet" Góralski- Rap

KLINTON
Zespół Klinton powstał w czerwcu 2012 r. Jednak obecny skład zespołu ukształtował się pod koniec 2012 r. Założeniem grupy jest pisanie polskojęzycznych utworów rockowych o niebanalnych formach, łączenie tradycyjnego gitarowego brzmienia z charyzmatycznym i wiodącym wokalem. Klinton to połączenie niebanalnych brzmień piątki młodych muzyków, tworzących w pełni świadomie, z otwartą głową! ;)

Skład:
Michał Białas - gitara
Maciej Czuchraniuk - instrumenty klawiszowe
Mariusz Oborski - wokal
Bartek Rogula - perkusja
Dominik Waszczak - bas

MNIEJSZE ZŁO

Rok 2009, garaż w Brwinowie. To tam zaczęła powstawać muzyka. To tam zapuścił swoje korzenie zespół Mniejsze Zło (wtedy Tears Of Happiness). Początki nie były łatwe. Graliśmy covery, wzorowaliśmy się na innych, szukaliśmy czegoś. Jednak przełomowy moment nastąpił jeszcze w tym samym roku. Powstały pierwsze numery. Proste, łatwe. Co dalej? Następnie pierwsze występy, koncerty. W 2011 roku dołączyłdo nas gitarzysta solowy Leon Zaporski i wniosło to za sobą diametralne zmiany w brzmieniu i sposobie grania. Przede wszystkim zaczęliśmy grać elektrycznie, a nie na akustyku jak przedtem. Wpadało wiele pomysłów, które miały w sobie już coś co brzmiało charakterystycznie dla nas. W tym samym roku odszedł klawiszowiec, współzałożyciel Mateusz Gałązka oraz perkusista Paweł Rosiński. Z klawiszy zrezygnowaliśmy całkowicie, a na perkusji zasiadł Paweł Wiśniewski co jest absolutnym strzałem w dziesiątke! To krótka historia zespołu. Jako Mniejsze Zło, w tym składzie i z tą twórczością gramy około roku.

Finaliści Hortex Rytmy Młodych (Jarocin 2013) Graliśmy w Jarocinie! Zespół ma już na koncie ponad 20 autorskich utworów. W planach mamy nagranie pierwszego longplaya.

Skład:
Damian Bartosiewicz - Gitara 1, wokal,
Leon Zaporski - Gitara 2,
Kuba Modzelewski - Bas,
Paweł Wiśniewski- Perkusja.
Załącznik: dyskusje i warsztaty

WARSZTATY HOME RECORDING
Temat spotkania: "Jak nagrywać w domowych warunkach"
Data: piątek 15.11.2013, godz. 16:00
Miejsce: Dyskusyjny Klub Filmowy, ul. Waszyngtona 2.
Prowadzący: Dawid Gorgolewski.

Coraz więcej zespołów próbuje nagrywać swoją twórczość w domu. Brak profesjonalnego studia i doświadczonego realizatora dźwięku nie zawsze musi jednak oznaczać słabą jakość nagrania. W czasie warsztatów młodzi muzycy będą mogli dowiedzieć się jak najefektywniej nagrywać domowymi sposobami.

CROWDFUNDING, CZYLI JAK NAGRAĆ PŁYTĘ NIE MAJĄC PIENIĘDZY
Temat spotkania: "Jak nagrać i wydać płytę nie mając pieniędzy. Podstawy finansowania społecznościowego"
Data: sobota 16.11.2013, godz. 12:00
Miejsce: Dyskusyjny Klub Filmowy, ul. Waszyngtona 2.
Uczestnicy: Przemek Corso, Drewnofromlas.

Profesjonalna wytwórnia nie jest jedyną drogą do wydania własnej płyty. Coraz większą popularnością cieszy się finansowanie społecznościowe. Mecenasem sztuki może zostać wierny fan, a także osoba, której twórczość zespołu przypadła do gustu. Wątpliwości rozwiewają oraz na pytania odpowiadają Przemek Corso z Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu oraz Drewnofromlas, zespół który wydał swoją debiutancką płytę dzięki finansowaniu społecznościowemu.


MARKETING MUZYCZNY

Temat spotkania: "Podstawy marketingu sieciowego dla zespołów muzycznych"
Data: sobota 16.11.2013, godz. 13:30
Miejsce: Dyskusyjny Klub Filmowy, ul. Waszyngtona 2.
Uczestnicy: Konrad Spuła, dr Marek Chrabkowski.

Obecność w sieci to najtańsza i najskuteczniejsza forma promocji artystów. Jednak, pomimo iż niemal każdy zespół posiada własną witrynę oraz wykorzystuje media społecznościowe, działania promocyjne często pozbawione są przemyślanej strategii i konsekwencji. Brakuje również nowatorskich pomysłów, które pozwolą wyróżnić się na tle dziesiątków tysięcy artystów, walczących o zdobycie uwagi w sieci. Spotkanie poprowadzi specjalista ds. promocji w sieci, były dziennikarz i bloger - Konrad Spuła.

INTERNET CZY PŁYTA

Temat spotkania: "Sposoby dystrybucji własnej twórczości"
Data: sobota 16.11.2013, godz. 15:00
Miejsce: Dyskusyjny Klub Filmowy, ul. Waszyngtona 2.
Uczestnicy: Karol Schwarz, Clintwood.

Rosnąca popularność serwisów muzycznych oferujących prawie nieograniczone możliwości przesłuchiwania muzyki, rodzi pytanie o metody dystrybuowania własnej twórczości. Konwencjonalna płyta przeciwstawiana jest nowoczesnym drogom udostępniania twórczości w sieci. W czasie tego panelu dyskusyjnego zastanowimy się nad konsekwencjami wybrania jednej z tych dróg.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15, 20 zł
Bilety na Pif Paf Music Festival dostępne na www.eventim.pl oraz w punktach dystrybucji sieci Eventim, w tym w EMPiK-ach.

Wkrótce również w Klubie Muzycznym "Ucho".

Cena:

15 listopada (Muchy) - 15 zł
16 listopada (Transsexdisco, Clintwood) - 15 zł
15-16 listopada - karnet - 20 zł

Przeczytaj także