Lato w mieście nie musi być nudne. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na drugi piknik, którego tematem będzie design, architektura i sztuka w mieście. Przy nowej siedzibie IKM na Targu Rakowym 11, będzie można wziąć udział w warsztatach fotografii ulicznej, zbudować falowiec, nagrać dźwięki miasta, wyhaftować koszulkę czy zbudować karmnik. Nie zabraknie piknikowych napojów i przekąsek!
Miejsce: przestrzeń między budynkiem Kunsztu Wodnego a Skwerem im. Harcerzy Polskich w Byłym Wolnym Mieście Gdańsku.
Drugi piknik miejski IKM skupia się na tematyce designu, architektury i sztuki w mieście. Warsztaty i aktywności poprzedzi późne śniadanie (11.00 - 13.00) serwowane przez Kolektyw Samo Dobro, Asię Stachowiak (ciasta), Buzz Cafe i Składak (kawy i napoje).
W programie pikniku miejskiego 11 sierpnia m.in.: warsztaty animacji poklatkowej z Konradem Kulczyńskim i Grażyną Rigall (dla dzieci od 6 r.ż.) czy warsztaty fotografii ulicznej z Rafałem Plackiem (Portret Osobisty). Zespół ornitologów i architektów zaprosi dzieci do stworzenia karmników dla ptaków oraz opowie o tym, jak je dokarmiać i poić. Marta Karalus zabierze uczestników i uczestniczki na spacer akustyczny, a grupa byćMORZE na warsztaty modelarskie, podczas których powstanie falowiec. Małgorzata Żmijska zaprosi do stworzenia nieMAPY Gdańska, a z Lucky Shirt będzie można wyhaftować drobne wzory na swoich ubraniach. W planie są także dyskusje o przestrzeni miejskiej oraz aktywności sportowe - acroyoga, która bazuje na gimnastyce akrobatycznej, jodze i masażu tajskim.
Cykl trzech letnich pikników miejskich z IKM to okazja do spędzenia czasu podczas warsztatów i zabaw czy przy wspólnym jedzeniu. To także pretekst do rozmowy o nowych działaniach IKM w Kunszcie Wodnym. Przestrzeń między budynkiem Kunsztu Wodnego a Skwerem im. Harcerzy Polskich w Byłym Wolnym Mieście Gdańsku będzie miejscem podzielonym na strefy: odpoczynku, warsztatów, porad oraz gier i zabaw. Meblami miejskimi zaaranżuje ją Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto przy współpracy z Grupą GDYBY.
Ostatnie wydarzenie - piknik literacki, organizowany razem z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną, odbędzie się 1 września.
Program wydarzeń:
www.ikm.gda.pl/piknikmiejskiSzczegółowy program:
10.00 - 18.00 Punkt Informacji Kulturalnej IKM
11.00 - 13.00 / do wyczerpania zapasów
Wege śniadanie na słono i słodko, kawa, zimne napoje oraz lody naturalne, wegańskie i bezglutenowe
Kolektyw Samo Dobro | Joanna Stachowiak | Café Buzz | Składak | Włoska Robota
Piknik miejski: design, architektura i sztuka w mieście | PROGAM
11.00 - 13.00, późne śniadanie z Kolektywem Samo Dobro, Joanną Stachowiak (ciasta), do 16.00: Cafe Składak (poprowadzi również warsztaty rowerowe), Cafe Buzz, Włoska robota - lody naturalne.
12.00 - 16.00 Papierowy deszcz | warsztaty animacji poklatkowej | Grażyna Rigall i Konrad Kulczyński
Czy z ziemi mogą nagle wyrosnąć rośliny, których nikt wcześniej nie widział i nikt nie zna? Czy wieżowce lub inne budynki mogą wznosić się ku niebu w mgnieniu oka? W animacji poklatkowej wszystko jest możliwe. Wykorzystując wyobraźnię, papier, tusz, pisaki i farby, stworzymy wyjątkowy, papierowy świat, w którym mogą dziać się rzeczy niezwykłe i pojawiać ciekawe stworzenia. Warsztat dla dzieci od od 6 lat. Grupa zbiera się o godz. 12.00 przy tablicy z nazwą warsztatu, prosimy o punktualność. Po wprowadzeniu do techniki animacji zacznie się wspólna praca nad filmem.
12.00 - 16.00 Warsztaty fotografii ulicznej | Rafał Placek (Portret Osobisty)
Prowadzący o swoim warsztacie mówi tak: - Spotkanie to fenomen ponadosobowy - tworzą je co najmniej dwie persony: widzące, czujące, rozumiejące, bądź nie. ze względu na złożoność i nieprzewidywalność dokonującej się między osobami wymiany, nawet marginalny kontakt może nas dotknąć. Dlatego uważność na to, co pojawia się w czasie jego trwania jest nie do przecenienia. Warsztat dla młodzieży od 16 roku życia. Grupa zbiera się o godz. 12.00 przy tablicy z nazwą warsztatu, prosimy o punktualność oraz zabranie własnych aparatów fotograficznych.
12.00 - 16.00 Warsztaty robienia karmników |Lucyna Pilacka, Wojtek Pilacki, Pobereźny / Podgórczyk
Warsztatowi towarzyszyć będzie prelekcja dotycząca życia ptaków, pojenia ptaków miejskich, zasad ich karmienia itp. Każdy uczestnik zabierze do domu własnoręcznie zrobiony karmnik.
12.00 - 16.00 Spacery dźwiękowe | Marta Karalus (Sztuka Cię szuka)
Warsztaty przeprowadzone będą w formie terenowych grupowych, spacerów akustycznych. Uczestnicy i uczestniczki wezmą udział w ćwiczeniach związanych z dźwiękiem, własnym głosem i ciałem w przestrzeni. Głównym elementem spotkania będzie wprowadzenie w praktykę spacerów akustycznych tzw. spacerów ze słuchaniem, w wybranych zaplanowanych wcześniej lokalizacjach. Integralną częścią warsztatów będzie realizacja nagrań terenowych, które zostaną umieszczone na stronie: https://aporee.org/maps/. Grupa zbiera się o godz. 12.00 przy tablicy z nazwą warsztatu, prosimy o punktualność
12.00 - 16.00 Zbuduj falowiec! Warsztaty modelarskie | grupą ByćMORZE
Warsztatowy falowiec będzie zbudowany z tekturowych słupów i stropów. Taka kartonowa konstrukcja (wyglądem nieco przypominająca prostą kratownicę) będzie połamana na cztery segmenty. Każdy uczestnik pokoloruje zadrukowane ściany oraz według własnego pomysłu domaluje i doklei sąsiednie brakujące ściany i podłogę. Po wyjęciu "mieszkania" naszym oczom ukaże się sama konstrukcja nośna budynku, a wybrane mieszkanie każdy z uczestników będzie mógł zabrać do domu.
12.00 - 16.00 Warsztaty z brushletteringu | Irmina Wolniak
Brushlettering to ozdobna technika pisania, która zyskuje coraz więcej fanów. Na warsztatach osoby poznają podstawy tej techniki i sami spróbują swoich sił. Nie trzeba być artystą, aby pięknie pisać.
12.00 - 16.00 nieMAPA - projektowanie mapy miasta | Kamila Szelagowicz
Warsztat w ramach którego projektujemy razem NIEMAPĘ Gdańska. Efektem jest jedna wspólna NIEMAPA z wykreowanymi na warsztacie przez mieszkańców przystankami. Każdy uczestnik otrzyma NIEMAPĘ Gdańska.
12.00 - 15.00 Warsztaty haftowania | Lucky Shirt - Ewelina Klećkowska
W trakcie trzygodzinnych zajęć uczestnicy i uczestniczki nauczą się, jak przenosić wzory na tkaninę, pracować na tamborku oraz najpopularniejsze ściegi oraz sposoby ich wypełniania. Tematem spotkania będą dziewczyny i ich piękne ciała. W efekcie spotkania powstaną gotowe hafty, które mogą być ozdobą ubrania, lub własnoręcznie stworzonym dziełem sztuki.
12.00 - 16.00 Zrób dywan z taśmy bawełnianej | PRULLA - Agnieszka Baaske
Wraz z uczestnikami zgłębimy tajniki podstaw przeskalowanego szydełkowania z taśmy bawełnianej. Zrobimy okrągłe podkładki, a gdy ktoś się pięknie rozpędzi... może wyczarować dywan! Zarówno podkładki pod naczynia jak i okrągłe dywaniki będą stanowiły modny i praktyczny dodatek wnętrzarski.
12.00 - 16.00 Iluzoryczne budowle: kolaż i plakat | Hekla - Paulina Oknińska i Monika Proniewska
By zbudować swoją "iluzoryczną budowlę" każdy uczestnik warsztatów otrzyma unikatowy zestaw do plakatu architektonicznego. Obok wycinków i materiałów wizualnych znajdzie w środku elementy typograficzne: hasła i krótkie teksty do wkomponowania w plakat. Podczas warsztatów będzie również mowa o wykorzystaniu ilustracji i analogowych wycinanek w projektowaniu graficznym.
12.00 - 16.00 Zrób swoje eko-klapki | Marta Morawska-Omalecka
Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się projektować i wykonywać letnie klapki z naturalnych materiałów (m.in. sznurek bawełniany, kokos). Jest to doskonała okazja do zapoznania się z konstrukcją obuwia oraz stworzenia klapek według własnego projektu, bez użycia kleju.
12.00 - 15.00 Acroyoga | Helena Ciszewska i Katarzyna Wysakowska
Acroyoga to połączenie dynamicznej mocy gimnastyki akrobatycznej, świadomości jogi i relaksującego masażu tajskiego. Zawiera w sobie elementy bazujące na świadomości ciała, jak również ćwiczenia o potencjalnym działaniu terapeutycznym dla ciała i ducha." To spotkanie jest dla każdego! Prosimy o przyniesienie maty do ćwiczeń.