W ramach Święto Wolności i Solidarności #obchodygdansk poruszamy całe miasto. Chcemy by żyło, rozmawiało, tańczyło i celebrowało 30 lat wolności. Każde z miejsc będzie miało inny charakter i program działań.
Na Skwer Świętopełka chcemy zaprosić wszystkie pokolenia i zachęcić do wzięcia udziału w różnorodnych warsztatach, debatach i koncertach. Będzie okazja do napicia się lokalnego browaru, poćwiczenia jogi na trawie, posłuchania świetnej muzyki i obejrzenia dwóch wystaw, które na te dni przygotowujemy. Zobacz dokładny program poniżej.
1 DZIEŃ - DEMOKRACJA &POKÓJ - 1 CZERWCACały dzień animacje dla dzieci z Merida - Bajeczne Animacje.
12.00 Otwarcie wystaw Otwarcie wystawy DEMOKRACJI ILUSTROWANEJ, wystawy RZECZ O WOLNOŚCI i całych obchodów na Placu Świętopełka.
15.00 Rozmowa MATURZYŚCI 1989 Rozmowa wokół książki 4 czerwca. Aleksandra Boćkowska będzie rozmawiać z maturzystami z roku 1989 o tamtym przełomie.
Prowadzenie: Aleksandra Boćkowska
Uczestnicy:
Ania i Szymon Świtajscy - wydawcy (Smak Słowa)
Joanna Rogowska - dyrektorka szkoły
Małgorzata Kajoto - anglistka
18.00 Rozmowa RZECZ O WOLNOŚCI Rozmowa o wystawie
Prowadzenie Emilia Obrzut
20.00 Koncert dfl - Drewnofromlas Szóstka znajomych z Trójmiasta. Aktualnie w składzie: aga (śpiew, teksty), milo (gitara/space echo, programowanie), orz (bas), jay (perkusja, roland spd-s), jan mru (dub/fx) oraz mic (ableton push). Oprócz grania prowadzą także wydawnictwo pod szyldem tartak records. Na płytach zespół zawarł dotychczasowe fascynacje muzyką taneczną/ klubową, inspirując się mistrzami takich gatunków jak: jazz, soul, dub czy jungle. . Obecnie pracują nad trzecim albumem. Tworzą, nagrywają i produkują kompozycje, w których otwierają się na nowe muzyczne przestrzenie i stylistyki.
2.06 NIEDZIELA - WSPÓLNOTA & PRZYJAŹŃ
Cały dzień będzie czekać na Was Fotobudka Selfie Shooter Trójmiasto, gdzie możecie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie
12.00 | Przedstawienie dla dzieci BŁAŻEJ W GARDEROBIESpektakl dla dzieci autorstwa Krystiana Wieczyńskiego z Teatru Miniatura (dzieci biorą w nim aktywny udział).
15.00 | Warsztaty MIĘDZYPOKOLENIOWA SESJA JOGISesja jogi dla najmłodszych i najstarszych, prowadzona przez Eli Wierkowska Yoga - joginkę i właścicielkę szkoły YOGA House Warsaw
18.00 | Rozmowa SĄSIEDZIRozmowa o budowaniu wspólnoty sąsiedzkiej z przedstawicielami dzielnic gdańskich.
Prowadzenie Jakub Knera
20.00 | Koncert Reuben PalmerTekściarz i wokalista urodzony i wychowany w Barcelonie w Hiszpanii. W jego twórczości wybiją się jednak bardziej jego angielskie korzenie; melodyjne piosenki, folkowa gitara i głos, stwarzają klimat ciepłego wieczoru w Barcelonie zmieszanego z londyńskim deszczem. Wychowany w latach 80' w środowisku angielskich expatów dorastał otaczany muzyką takich artystów jak: Bruce Springsteen, David Bowie, Neil Young oraz Bob Dylan i to oni stworzyli podstawy tego, co póżniej miało stać się jego główną pasją - pisanie piosenek. Jego tęskne gitarowe piosenki czasami przypominają też zespoły takie jak Beirut czy Radiohead.
3.06 PONIEDZIAŁEK - EKOLOGIA&NATURA12.00 | Warsztaty dla dzieci NASZA PLANETAWarsztaty plastyczne dla dzieci o planecie z MAMYWENE
15.00 | Warsztaty EKOKOMSETYKIWarsztaty z tworzenia ekologicznych kosmetyków z Izabela Ryska.
18.00 | Wykład JAK BYĆ EKOLOGICZNYM UPSTANDEREM? Wykład i rozmowa z Mateusz Kozielecki z LoveLasy.org.
20.00 | Koncert Chłopcy Kontra BasiaStarają się tworzyć muzykę świeżą, nieuchwytną; dbają o tę swoistość, lubują się w nieoczywistych rozwiązaniach muzycznych i tekstowych, rozsmakowują się w szeleszczących głoskach, baśniowych historiach, długich frazach kontrabasu, nieregularnych rytmach. Czasami czerpią z tradycji jazzu, ale na tyle subtelnie, aby nie wpaść w jego ramy. Fascynują się dawnymi melodiami kościelnymi, surowymi pieśniami obrzędowymi, balladami, ale zaraz wykonują stylistyczny zwrot, tak że nie sposób określić ich jak zespół folkowy. Ich serce stanowi akustyczne brzmienie kontrabasu, perkusji i dziewczęcego głosu. I tekst.
4.06 WTOREK - RÓWNOŚĆ &SOLIDARNOŚĆ 12.00 | Warsztaty KAŻDY INNY, WSZYSCY RÓWNI Warsztaty plastyczne dla dzieci o solidarności i równości.
15.00 Rozmowa MATURZYŚCI 2019 O rozumieniu solidarności, równości i wolności z młodzieżą z gdańskich liceów
Prowadzenie: Anna Dobiegała
W debacie wezmą udział:
Kaja Kędzioł, XX LO Gdańsk, Julia Borzyszkowska, III LO Gdańsk, Konrad Rola, VIII LO Gdańsk, Filip Augustyniak, II LO Sopot
18.00 | Warsztaty WARSZTATY KULINARNE Z Kuchnia KonfliktuProjektem, w którym biorą udział uchodźcy z całego świata
20.00 | Tańczymy! POTAŃCÓWKA WOLNOŚCIZatańczymy w wieczór 4 czerwca przy zachodzącym słońcu do przebojów, które wszyscy kochają. Piosenki puści nam DJ MNOW.
Wystawy towrzyszące:WYSTAWA PLAKATÓW "30 LAT WOLNOŚCI" | Skwer Razem z Demokracja Ilustrowana
Wystawa 20 plakatów wyłonionych w konkursie. Przedstawi przekrój graficznego spojrzenia na słowo WOLNOŚĆ. Prace oceni jury w składzie Jerzy Janiszewski, Magdalena Ponagajbo, Agata Królak i Luka Rayski. Wernisaż wystawy 1 czerwca będzie jednocześnie oficjalnym ogłoszeniem wyników konkursu.
WYSTAWA "RZECZ O WOLNOŚCI" - NAMIOT2019 rok to 30. rocznica odzyskania wolności nie tylko dla Gdańska, lecz dla całej Polski, jednak nie bez powodu wolnościowy duch jest tak silny właśnie tu. Miasto od zawsze symbolizowało bramę do lepszego świata, będąc domem dla ludzi niebojących się wyzwań, patrzących w przyszłość z odwagą
i ciekawością, małymi krokami dokonujących wielkich zmian. To oni kształtują to miasto. To miasto kształtuje ich.
Zajrzymy do ich domów. Wspólnie wybierzemy przedmioty, nierozerwalnie związane z Gdańskiem i zapytamy o historie ich pozyskania. Zaprezentujemy je w formie wystawy i stworzymy mapę miejsc, z których przywędowały do ich wnętrz. Stworzymy katalog symboli wolności - nie ikonicznych, lecz osobistych, domowych, wyjątkowych.