Piosenki Starszych Panów ponownie zabrzmią w cyklu Głosy dla Hospicjów. Tego wieczoru gwiazdy: Magda Umer, Piotr Machalica i Grzegorz Małecki, wykonają najbardziej znane piosenki Kabaretu Starszych Panów. Finezyjne, inteligentne, dowcipne, wiecznie aktualne piosenki Przybory i Wasowskiego zachwycają kolejne pokolenia. Zapowiada się przyjemny wieczór, w szczytnym celu.
Październikowy koncert oparty zostanie na programie "Zimy żal" z 1989 roku. Wykonawcom będzie towarzyszył zespół w składzie: Wojciech Borkowski - piano, Adam Cegielski - bas oraz Czesław Mały Bartkowski - perkusja.
poezja śpiewana - koncerty w Trójmieście
Magda Umer tak wspomina popularność utworów Kabaretu: "Kiedy miałam dziewięć lat, moja sąsiadka, pani Rena, kupiła telewizor. Co to było za wydarzenie!!! Wszyscy schodzili się do niej na "Kabaret Starszych Panów" i byli, chociaż tego wieczora, szczęśliwsi.". W rozmowie z Markiem Górlikowskim mówi: "Ja byłam dzieckiem szczęścia, bo między 14 a 18 rokiem życia, czyli wtedy kiedy kształtuje się wrażliwość młodego człowieka - w radio śpiewała mi Ewa Demarczyk i Wojtek Młynarski, w telewizji królował "Kabaret Starszych Panów". Artystka nie ukrywa, że ważne jest dla niej utrwalanie utworów wybitnych wykonawców ku pamięci kolejnych pokoleń: "Dopóki będę widziała, słyszała i miała siły, to będę starała się przekazać młodszym to, co uważam za najbardziej wartościowe w dziedzinie kultury"*.
Głosy dla Hospicjów to cykl koncertów organizowanych przez hospicja w całej Polsce z okazji Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Od 14 lat rozpoczynają one kampanię Fundacji Hospicyjnej: "Hospicjum to też Życie", podejmującą różne aspekty opieki nad osobami u kresu życia. Wśród gwiazd, które dotychczas wystąpiły w ich ramach, są m.in.: Hanna Banaszak (2009), Justyna Steczkowska (2012), Krystyna Janda (2015) i Kayah (2016).
Fundacja Hospicyjna prowadzi największe Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych na Pomorzu, nazwane imieniem ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC - jego założyciela, a także inicjatora ruchu hospicyjnego w Polsce. Rocznie udziela wsparcia około 1000 chorym. Pomoc kieruje także do rodzin i bliskich pacjentów - zarówno w okresie choroby, jak i w żałobie. Z myślą o osieroconych dzieciach rozwija program "Tumbo Pomaga". Od zeszłego roku, wraz z hospicjami z całej Polski, fundacja chce zwrócić uwagę na rolę opiekunów rodzinnych, czyli osób samodzielnie opiekujących się swoimi bliskimi (zarówno dziećmi i jak i dorosłymi) w domach. Hasło kampanii, którą otwiera artystyczne wydarzenie na Ołowiance, brzmi: "Opiekun rodzinny - nie musi być sam".
*Gazeta Wyborcza, 23 marca 2016
O artystach
Magda UmerPiosenkarka, aktorka, scenarzystka, felietonistka, dziennikarz i reżyser, Mistrz Mowy Polskiej. Jej koncert "Polska poezja śpiewana" z 1974 r. w Opolu zapoczątkował rozwój tego gatunku muzycznego. Zagrała rolę Racheli w "Weselu" w Teatrze Narodowym, wyreżyserowała poetyckie spektakle teatralne: "Biała bluzka", "Kobieta zawiedziona", "Zimy żal", "Big Zbig Show"; zrealizowała przedstawienia dla Teatru TV, m.in. "Heloiza i Abelard", oraz cykl telewizyjnych wywiadów z Agnieszką Osiecką i Jeremim Przyborą. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i nagrodzona Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Piotr Machalica Aktor związany z Teatrem Polonia, Och-Teatrem, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Zagrał m.in. w "Dekalogu VI", "Dekalogu IX" i "Krótkim filmie o miłości" Krzysztofa Kieślowskiego, w "Złocie dezerterów" Janusza Majewskiego i w "Dniu świra" oraz "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego. W 2002 roku, w serii "Złota kolekcja Polskiego Radia", ukazała się pierwsza płyta aktora, pt. "Brassens i Okudżawa". Kolejne to: "Moje chmury płyną nisko" i "Piaskownica". Artysta zasłynął także doskonałymi interpretacjami piosenek Jana Wołka i Wojciecha Młynarskiego.
Grzegorz MałeckiAktor teatralny, filmowy i dubbingowy, zatrudniony w Teatrze Narodowym w Warszawie. Współpracował także z Teatrem Polonia, Teatrem WARSawy, Och-Teatrem, a także z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Zagrał w kilkudziesięciu sztukach teatralnych, za które był nominowany do wielu prestiżowych nagród aktorskich, m.in. Feliksy Warszawskie, nominacje do Nagrody Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida, nominacje do nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza. Zagrał m.in. w filmach "Lejdis", "Och, Karol 2", "Wałęsa".
Więcej informacji na
www.fundacjahospicyjna.plPatronat honorowy:Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Business Centre Club Loża Gdańska, Gdański Klub Biznesu, Pracodawcy Pomorza
Sponsorzy:
Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Mercedes Benz Witman, Grafito, Hotel Królewski, Mercure Hotels Gdańsk Stare Miasto, Empik
Partnerzy:
Lotto, Polska Filharmonia Bałtycka
Patronat medialny:
TVP3 Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Trójka Polskie Radio, Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, Prestiż Magazyn Trójmiejski