Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na monodram Piotra Cyrwusa "Zapiski oficera Armii Czerwonej" na podstawie powieści Sergiusza Piaseckiego w ramach projektu Biblioteka Jednego Aktora - 28 sierpnia 2020 r.godz. 17:00 Sopoteka - galeria kultury multimedialnej Sopot Centrum, Kościuszki 14 obowiązują zapisy - liczba miejsc ograniczona. Monodram swoją premierę miał w Teatrze "Stu" w Krakowie.
Na wydarzenie można zapisać się w dowolnej Filii Biblioteka Sopocka (również telefonicznie). Po zapisaniu się należy odebrać darmową wejściówkę w Sopotece maksymalnie 20 minut przed planowanym wydarzeniem.
Starszy lejtnant Michaił Zubow 14 września 1939 roku wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym Polska to kraj sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy i komiczny. Czas jednak jest nieubłagany, wypadki wojenne doświadczają naszego bohatera. Jakie wyciąga wnioski?
"Zapiski oficera Armii Czerwonej" (od 17 września 1939 roku) - powieść Sergiusza Piaseckiego wydana po raz pierwszy w 1957 w Londynie nakładem wydawnictwa GRYF. Satyra ta opisuje pobyt oficera Armii Czerwonej Michaiła Zubowa w okupowanej przez Sowietów, a później Niemców Wileńszczyźnie widziany jego własnymi oczami.
Pisanie powieści trwało od maja 1946. Książka odtworzona została przez autora z pamięci oraz notatek. O jej napisaniu Piasecki myślał już w 1940. Ta groteskowa powieść napisana została w formie pamiętnika prowadzonego od 22 września 1939 do 1 stycznia 1945, który zostaje dedykowany (w zależności od sytuacji politycznej) Stalinowi, Hitlerowi, Churchillowi, Sikorskiemu i Raczkiewiczowi i znów Stalinowi. Styl nawiązuje do składni i formułowania zdań typowego w języku rosyjskim.Akcja rozgrywa się w Wilnie, w Lidzie i okolicach.Powieść jest przede wszystkim psychologicznym obrazem typowego przedstawiciela mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich, który nie potrafi zdobyć się na samodzielne myślenie, człowieka o zachowaniu zmechanizowanym i opartym na strachu, posłuszeństwie, ideologii bolszewickiej oraz nienawiści do wyimaginowanych "burżuazyjnych" wrogów. Jednocześnie powieść przedstawia obraz sytuacji ludności polskiej na Wileńszczyźnie i Grodzieńszczyźnie w latach II wojny światowej.
Po spektaklu zapraszamy na rozmowę pospektaklową, której nagranie będzie do obejrzenia na fanpage'u Sopoteka następnego dnia (29 sierpnia) o 17:00.
W związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 wydarzenie odbędzie się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego, obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa