stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Zapraszamy do KinoPortu w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 na przegląd filmowy i spotkanie autorskie z Piotrem Dumałą. Spotkanie poprowadzi Paweł Sitkiewicz, filmoznawca, profesor Uniwersytetu Gdańskiego zajmujący się historią polskiej animacji.

gru 27-29

piątek - niedziela, g. 17-22

Gdańsk,
bilety 23 zł
Kup bilet
7 grudnia 2014 r.
Godz. 17.30
KinoPort - CSW Łaźnia 2
ul. Strajku Dokerów 5
Gdańsk - Nowy Port
Wstęp bezpłatny



W ramach przeglądu zostaną zaprezentowane takie filmy jak:

Łagodna, 1985, 12 min
Franz Kafka, 1991, 16 min
8 kwartet smyczkowy Dymitra Szostakowicza, 2010, 20 min
Dr Charakter przedstawia 1, 2010, 8 min
Dr Charakter przedstawia 2, 2011, 8 min
Hipopotamy, 2014, 13 min

Podczas przeglądu będzie możliwość zakupienia książki pt. Dumała, będącej nietypowym autoportretem jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich reżyserów, wydanej przez Słowo/obraz terytoria.





Piotr Dumała
Polski reżyser, scenarzysta i autor oprawy plastycznej filmów animowanych. Pisarz, rysownik i grafik. Studiował w pracowni animacji pod kierunkiem wybitnego reżysera filmów animowanych, Daniela Szczechury. Jako twórca animacji debiutował w 1981 roku filmem Lykantropia. Jest wykładowcą w łódzkiej PWSFTviT.

Jest laureatem wielu nagród za twórczość w dziedzinie filmu animowanego - m.in. nagrody artystycznej młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1986), nagrody Wielki FeFe (2003), Nagrody Luna de Valencia za całokształt twórczości (2003) oraz wielu nagród głównych na festiwalach filmowych, m.in. w Krakowie, Mannheim, Łagowie, Oberhausen, Huesca, Orlando i Los Angeles. Komercyjnie pracował ze stacją MTV, dla której tworzył animowane czołówki i zapowiedzi.

Animacje Piotra Dumały to filmy psychologiczne, cechujące się oryginalnym i rozpoznawalnym stylem. Filmy jego autorstwa można rozpoznać już po obejrzeniu pierwszych kadrów. Jest to zasługa zastosowanej przez artystę nowej techniki animowania na płytach gipsowych, którą Dumała wymyślił dzięki doświadczeniom wyniesionym ze studiów na wydziale rzeźby w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.


Polska Szkoła Animacji składa się z cyklicznych spotkań z szeroko pojętą sztuką animowania - jej historią, dokonaniami współczesnymi i różnorodnymi technikami. W ramach wydarzenia organizowane są cykliczne przeglądy filmowe, spotkania autorskie i warsztaty prowadzone przez mistrzów animacji.

Podczas każdej edycji zapraszani są twórcy reprezentujący różne szkoły i studia animowania. Artyści, nie tylko prezentują swoją twórczość, ale także prowadzą dwudniowe warsztaty filmowe, podczas których uczestnicy realizują własne projekty.


Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego