stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Bardzo ciekawy koncert Piotra Kajetana Matczuka - fortepian i śpiew - zwycięzcy VI Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego Nadzieja. W programie "Rozmowa z piramidami" usłyszymy w nowoczesnych i dynamicznych aranżacjach, piosenki z tekstami polskich poetów okresu romantyzmu: Słowackiego, Mickiewicza, Norwida i Asnyka. Ta część koncertu to także promocja nowej płyty po tym tytułem. Oprócz tego zabrzmią utwory Włodzimierza Wysockiego, Jacquesa Brela i Jacka Kaczmarskiego.

lut 21

piątek, g. 19:00

bilety 40 zł
Kup bilet
mar 25

wtorek, g. 19:00

bilety 50 zł
Piotr Kajetan Matczuk zwycięzca VI Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego Nadzieja, zaprezentuje w swoim opracowaniu nowoczesne i dynamiczne aranżacje, składający się z tekstów polskich poetów okresu romantyzmu: Słowackiego, Mickiewicza, Norwida i Asnyka.

poezja śpiewana - koncerty w Trójmieście


Usłyszymy wybór z tych piosenek, które znalazły się na płycie wydanej przez Wytwórnię MTJ o tytule Rozmowa z piramidami - autorstwa Piotra Kajetana Matczuka (premiera płyty odbyła się 10 października w Warszawie). Oprócz tego zabrzmią utwory Włodzimierza Wysockiego, Jacquesa Brela i Jacka Kaczmarskiego.

O "Rozmowie z piramidami" tak pisał Rafał Żebrowski, siostrzeniec Zbigniewa Herberta:
(...) Dlaczego więc romantyzm? Wszak to w Polsce nie tylko nurt kulturowy, czy epoka w dziejach literatury, ale i tożsamość narodowa. Kiedy wraz z upadkiem Rzeczpospolitej Obojga Narodów w przeszłość odszedł duch sarmacki, któremu skrycie niejeden z nas dochowuje wierności (np. Jarosław Marek Rymkiewicz), bynajmniej nie powstała próżnia, choć wiele na to wskazywało. Pamiętnikarze zaświadczają, że w końcu XIX w. ludzie pytali bliźnich i samych siebie, co to panie teraz z nami będzie... oraz skrupulatnie kupowali tytuły hrabiowskie od obcych - swoich cesarzy. Jednak nieco tylko później ich synowie szarżowali w wąwozie Somosierry, zawsze "rozumni szałem". W prezentacji ducha romantyzmu, jaką jest Rozmowa z piramidami, wielkie sprawy uciemiężonego narodu, ludzkości, czy problemy metafizyczne przeplatają się z opowieściami o miłości. Robiono zaś to w ten sposób, by - tak jak w życiu i literaturze - nie były to dwa obce sobie żywioły, lecz by współgrały.

Puszkin ujął tę jedność w triadę pojęć: "I naród mnie po wieczny czas w sercu swym utwierdzi, za to żem lutnią w ten nielitościwy wiek, wysławiać wolność śmiał i wzywał miłosierdzia, i szlachetności uczuć strzegł". Romantyzm w istocie jest bowiem wielką opowieścią o podróży i nieprzypadkowo tym toposem często się wówczas posługiwano. Wędrówka owa przez przestrzeń i czas, często w ucieczce przed losem lub samym sobą, bądź po drogach wygnania, zawsze była szlakiem ku pięknu i prawdzie, tak jak winno być w życiu, a dobór wierszy programu czyni temu zadość..."

Po koncercie będzie możliwość nabycia płyty.