Piotr Mikołajczak: Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii Uniwersytet Gdański Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Piotr Mikołajczak: Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Piotrem Mikołajczakiem - Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii - prowadzenie dr Jakub Sebastian Konefał (UG).

Miejsce: aula 1.43, Wydział Filologiczny UG

Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii
Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak
Wydawnictwo Czarne

W 1952 roku ostatni islandzcy osadnicy odpłynęli z Hornstrandir. Ślady ich życia powoli zaczęły znikać, a półwyspem znów zawładnęła natura. Mieszkańcy przeprowadzili się w przyjaźniejsze rejony, zostawiając za sobą ponadtysiącletnią historię ujarzmiania ziemi, będącej dziś jednym z najpiękniejszych rezerwatów przyrody na świecie. Wielu współczesnych Islandczyków twierdzi, że Hornstrandir opustoszał, ponieważ był jednym z najtrudniejszych do życia zakątków kraju. Sądzono, że jego mieszkańcy pochodzili z innego świata.

Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak, autorzy bestsellerowego reportażu Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii, zabierają nas w podróż po półwyspie: do dawnej norweskiej stacji wielorybniczej, amerykańskiej bazy wojskowej na szczycie góry, w rejs statkiem po fiordach. Odwiedzają także dolinę, w której mieszkał najsłynniejszy islandzki pustelnik, zaglądają do domu najbardziej radykalnego komunisty w historii kraju i rozmawiają z prezydentem Islandii. Poznają historie kapitanów, myśliwych, hodowców owiec, artystów i dziennikarzy oraz ludzi, których życie naznaczyły wielkie tragedie. Zostanie tylko wiatr to zbiór opowieści z pozornie znanej, lecz odległej wyspy - ze świata, który warto ocalić.

Piotr Mikołajczak (ur. 1983) - współzałożyciel strony Icestory.pl oraz współautor reportażu Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii. Publikował w "Angorze", "Kontynentach" oraz na polskich i islandzkich portalach internetowych. Od 2019 roku jest właścicielem firmy IceStory oferującej nieszablonowe wyjazdy na północ Europy. Po przeprowadzce z Norwegii na Islandię zamieszkał w Reykjaviku.

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/zostanie-tylko-wiatr

Partner wydarzenia: Wydawnictwo Czarne