Warsztaty z Mateuszem Marczewskim odbędą się w dniach 6-7 maja w Goyki 3 Art Inkubatorze. W ramach dwudniowego warsztatu Pisanie jako proces będziemy pisać i badać nasze umysły w procesie twórczym. Będziemy szukać metod usprawniających rzemiosło, przyjrzymy się blokadom i spięciom, a także popracujemy nad lękiem przed mówieniem własnym językiem.
Będziemy pisać, ale nie będziemy budować scen powieściowych, konstruować narracji reporterskich, czy badać języka eseju. Skupimy się raczej na trzonie pisania jakim jest relacja umysł- tekst. Sam tekst nigdy nie jest zły, a raczej niedokończony. W procesie pisarskim sprzyja nam pokazując co możemy zrobić lepiej i w końcu co tak naprawdę chcemy powiedzieć.
Pisanie jako proces to autorska metoda, która zakłada, że każdy kto posiada bazowe przygotowanie (czyta książki i bardzo chce pisać) jest w stanie pisać językiem literackim. Metoda zakłada również, że każda osoba posiada unikalny sposób postrzegania świata, a ten sposób należy chronić i wzmacniać.
Mateusz Marczewski, doktor nauk humanistycznych, w pracy badawczej zajmuje się relacją ciała i języka, wiedzą asystemową, performatywnością języka oraz pojęciem procesu. Twórca metody nauczania i opartego na niej kursu pisania Pisanie jako proces organizowanego wraz z Instytutem Badań Literackich PAN w Warszawie. Wykłada na IBL PAN w Warszawie oraz na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Autor książki Niewidzialni (Czarne 2008, włoskie tłumaczenie: Gli Invisibli Bianca et Volta Edizioni 2010, książki Koliste jeziora Białorusi (Czarne 2017). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotny stypendysta Fundacji La Fondation Jan Michalski pour lécriture et la littérature. Publikował m.in. w Polityce, Dwutygodniku, Tygodniku Powszechnym, Gazecie Wyborczej i Kontekstach.
Koordynatorka projektu: Marta Czarnecka