stat
Impreza już się odbyła

Plac Waryńskiego. Wymyślmy razem Wrzeszcz!

Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego i Biuro Rozwoju Gdańska zaprasza mieszkańców Gdańska do udziału w warsztatach dotyczących zagospodarowania terenu "Placu Waryńskiego" położonego w kwartale ulic L. Waryńskiego, S. Czarnieckiego i Alei Grunwaldzkiej.

Jak przekształcić Plac Waryńskiego? Park? Plac zabaw? Basen? Parking? Usługi?



Celem warsztatów jest rozpoznanie preferencji mieszkańców dotyczących zagospodarowania placu oraz wymiana opinii i poglądów na temat możliwości i pożądanych scenariuszy przekształceń terenu placu. Spotkania poprowadzą socjologowie, architekci oraz planiści. Cykl zakończy spotkanie podsumowujące z udziałem mieszkańców oraz przedstawicieli Biura Rozwoju Gdańska, Urzędu Miejskiego, Rady Dzielnicy, Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego.

Więcej informacji:
mailowo: trojmiasto@poczta.krytykapolityczna.pl
telefonicznie: 58-304-75-22

Więcej o projekcie

Metodologia konsultacji sprzyja rozwojowi platform demokracji deliberacyjnej, ponieważ wychodząc od ścisłej współpracy z władzami miast jest obliczona na dowartościowanie i upodmiotowienie strony społecznej (mieszkańców), tak aby po zakończonej interwencji sami mogli kontynuować konsultacje z przedstawicielami administracji.
Zaproponowany sposób konsultacji jest eksperymentalnym połączeniem technik facylitacji dialogu społecznego, socjodramy, interwencji socjologicznej (inspirowanej socjologią działania A. Touraine'a) i założeń teorii aktora-sieci (B. Latoura).

Potrzeba realizacji projektu wynika z przekonania o kluczowym znaczeniu konsultacji społecznych dla rozwoju demokracji uczestniczącej, a jednocześnie konieczności zaangażowania obywateli i władz w działania dotyczące ochrony środowiska i ekologii. Obecnie konsultacje społeczne są bardzo wąsko rozumiane przez władze (najczęściej są to formalne zabiegi realizowane w oparciu o przepisy określające ocenę skutków regulacji) i nie obejmują nowatorskich badań społecznych czy eksperymentalnych warsztatów. Z kolei samorządy wdrażające formy konsultacji często albo traktują istniejące organizacje pozarządowe jako substytut aktywnego społeczeństwa obywatelskiego współtworzącego swoje otoczenie, albo zapraszają do udziału w konsultacjach nieprzygotowanych i niezorganizowanych obywateli, którym brakuje wiedzy, kompetencji konsultacyjnych itd.