stat
Impreza już się odbyła

Plac Waryńskiego. Zróbmy razem!

Kolejne spotkanie w ramach cyklu warsztatów "Plac Waryńskiego. Zróbmy razem!", podczas którego przedstawiony zostanie projekt skweru i wspólnie przedyskutujemy zaproponowane rozwiązania na skwerze w Gdańsku Wrzeszczu, odbędzie się we wtorek 24 kwietnia o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej nr 17 na ul. Czarnieckiego 2 w Gdańsku.

paź 24

czwartek, g. 09:00

bilety 299 zł
przedsprzedaż 199 zł
Na poprzednich spotkaniach mieszkańcy i projektanci omówili podstawowe funkcje, które miałby po przekształceniach spełniać Plac Waryńskiego i zapoznali się z możliwymi rozwiązaniami praktycznymi dotyczącymi roślinności i tzw. małej architektury. Na najbliższym spotkaniu uczestnicy zapoznają się z przygotowanym ostatecznym projektem transformacji skweru przygotowanym przez zespół projektantów, który uwzględniać będzie wybrane wcześniej pomysły. Po zaakceptowaniu wszystkich jego elementów, zadecydujemy o terminach, kolejności i częstotliwości prac, które wspólnie z mieszkańcami prowadzone będą na terenie Placu Waryńskiego.

Dzięki wspólnej pracy mieszkańców Wrzeszcza stworzono kilka projektów zagospodarowania placu. Podczas spotkania podsumowującego 28 listopada 2011 organizatorzy wypracowali wspólne stanowisko uczestników na temat wszystkich kwestii poruszonych na wcześniejszych warsztatach oraz stworzyli podstawy do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Architekt Biura Rozwoju Gdańska Tomasz Lewandowski zaprezentował wizualizacje projektów wypracowanych podczas wcześniejszych warsztatów. Uczestnicy spotkań mieli szanse na przedyskutowanie i wzajemne przekonywanie się do któregoś z rozwiązań. Adresatami projektu byli głównie mieszkańcy pobliskich osiedli, ale również mieszkańcy całego Wrzeszcza i sympatycy tzw. Placu Waryńskiego. Każdy bez względu na wiek uczestniczył w procesie projektowym. Zarówno dzieci, planując miejsce zabaw, jak i osoby starsze, planując miejsce odpoczynku i sugerując nowe rozwiązania. Zwycięska okazała się opcja "zielona", czyli zachowanie w dotychczasowym miejscu rekreacyjnego skweru.

Dalsze działania mają na celu stworzenie nowej atrakcyjnej przestrzeni publicznej we Wrzeszczu. Do projektu na każdym etapie zostaną zaproszeni mieszkańcy Gdańska. W podjęciu świadomych decyzji pomogą zaproszeni specjaliści w dziedzinach architektury, architektury krajobrazu, zieleniarstwa i ekologii. W projekcie wezmą również udział studenci architektury/urbanistyki oraz architektury krajobrazu. Od zaprojektowania aż po wykonanie projekt ma na celu wspólne zagospodarowanie placu.

Projekt miał na celu rozbudzenie życia społecznego w przestrzeni publicznej, dzięki czemu przestrzeń ta stanie się dla mieszkańców Wrzeszcza jeszcze bardziej atrakcyjna i przyjazna. Ma być szansą na pogłębienie więzi mieszkańców z miastem. Pozwoli również uczestnikom na bezpośrednie zetknięcie się z demokracją uczestniczącą. Celem jest też poprawa jakości przestrzeni publicznej w tej części Wrzeszcza oraz promocja rozwiązań ekologicznych w projektowaniu przestrzeni miejskich.