stat
Impreza już się odbyła
gru 14-15

sobota - niedziela, g. 19:00

Wstęp wolny
Zapraszamy na kolejną projekcję filmową z cyklu Kinoteatr, prezentującą najciekawsze spektakle z polskich scen teatralnych.

Plac Wolności

Na scenie w zręcznych metaforach przewija się ponad sto lat historii. Całość zaczyna się od małego miasteczka w Polsce na początku XX wieku; rodzinie podrzucone zostaje dziecko - chłopiec nienawidzi światła, przewiduje przyszłość, widzi więcej niż inni. Ucieleśnia pogmatwane losy całego stulecia. Jesteśmy świadkami dwóch wojen i powiązanych z nimi zdarzeń; wymordowania Żydów, działalności ruchu oporu, międzywojennych konfliktów socjalnych, stalinizmu. W te wydarzenia wpisują się indywidualne historie i z pozoru niezwiązany powtarzalny motyw - cyrk. Dochodzimy w końcu do obecnych czasów - Placu przemianowanego na "Wolności". Współczesność nie jest teatrem ale cyrkiem, panuje nadmiar i nadprodukcja, wszystko jest bardziej rzeczywiste od rzeczywistości, czy - mówiąc językiem baurdrillardowskim - hiperrealne. Prawdziwa władza to zdolność wzbudzania śmiechu, strachu lub podziwu. Pojawia się w tym świecie tęsknota, ale nie za bardzo wiadomo za czym, bo przecież nie za przeszłością?

Plac Wolności, spektakl inspirowany powieścią Antonia Tabucchiego Piazza Italia

Reżyseria: Lech Raczak
Scenografia: Bohdan Cieślak, Piotr Tetlak
Kostiumy: Małgorzata Bulanda
Muzyka: Lech Jankowski
Muzycy: Cyprian Komza (kontrabas), Robert Kamalski (saksofon), Łukasz Matuszyk (akordeon), Amadeusz Naczyński ( instrumenty perkusyjne)
Obsada: Katarzyna Dworak/Magda Skiba (Maria-córka, siłaczka), Justyna Pawlicka (dziewczynka, chłopiec), Anita Poddębniak (towarzyszka w lisach), Małgorzata Urbańska (matka, rzecznik nowych czasów), Ewa Galusińska (Anna-córka, nieznajoma), Daria Anfelli (Pantera-Ariel), Przemysław Bluszcz (Franciszek-syn, ubek, Stalin, milicjant), Bogdan Grzeszczak (dr Speranza, generał, biskup, towarzysz, szef), Tomasz Radawiec (Ignac-Ariel, pacjent z manią proroka), Tadeusz Ratuszniak (Stanisław-syn, milicjant), Paweł Wolak (dyrektor cyrku, ksiądz Wacław), Lech Wołczyk (ojciec, cyrkowiec, żołnierz, strażnik, konferansjer, motocyklista, poeta), Paweł Zdun (Piotr, żołnierz, iluzjonista, robotnik), Tomasz Sobczak (cyrkowiec, oficer, płk Krzyżaniak, reporter, lekarz), Rafał Cieluch (syn towarzyszki)