stat
Impreza już się odbyła

Planetoidy Heweliusza

Niezwykłe wydarzenie na promenadzie prowadzącej do molo na gdańskiej Zaspie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 27 listopada 2011.

wrz 28

sobota, g. 11:00 - 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
paź 5

sobota, g. 12.00

bilety 80 zł
W samo południe zabrzmią tam dźwięki gdańskiego mobilnego carillonu i nastąpi symboliczne odsłonięcie formy przestrzennej "Planetoidy Heweliusza".

Oryginalna metalowa instalacja autorstwa Sebastiana Warszawy dedykowana gdańskiemu astronomowi, to praca która zajęła pierwsze miejsce w konkursie ogłoszonym przez Fundację Wspólnota Gdańska.

W niedzielne południe wernisaż uświetni występ carillonerki, Moniki Kaźmierczak, która zagra muzykę dedykowaną planetoidom nazwanym na cześć gdańskiego astronoma skomponowaną przez Magdalenę Cynk.

Naukowa działalność gdańskiego astronoma i wszechstronność jego zainteresowań zostały docenione przez innych uczonych, którzy nazwali trzy planetoidy w hołdzie Heweliuszowi. Są to: 5703 HEVELIUS na cześć astronoma, 12625 KOOPMAN, gdyż takie było nazwisko rodowe drugiej żony i współpracowniczki Heweliusza oraz 764 GEDANIA, bo Heweliusz żył i działał w Gdańsku.
Realizatorem projektu jest Fundacja Wspólnota Gdańska. Pomysłodawcą i współorganizatorem projektu jest Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Gdańsk. Sponsorem jest gdańska spółka ASTE.

W jury konkursu zasiadali:
Mieczysław Kotłowski, Dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku
Monika Mikołajczyk, Biuro Prezydenta Gdańska ds. Kultury
Grzegorz Szychliński, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska      
Maciej Mikołajewski, Polskie Towarzystwo Astronomiczne
Adriana Sitkiewicz, artystka rzeźbiarka

Nagrodzeni artyści:
I nagroda - Sebastian Warszawa
II nagroda - Jerzy Dobrzański
III nagroda - Tomasz Tomaszewski

PLANETOIDY HEWELIUSZA: Gedania, Hevelius, Koopman

764 GEDANIA - planetoida okrąża Słońce w ciągu 5 lat i 251 dni, w średniej odległości 3,19 j.a. Została odkryta 26 września 1913 roku w Landessternwarte Heidelberg-Königstuhl w Heidelbergu przez Franza Kaisera. Nazwa planetoidy pochodzi od łacińskiej nazwy miasta Gdańsk, gdzie odkrywca był pierwszym asystentem i nawiązuje do heweliuszowskiej tradycji miasta.

5703 HEVELIUS - planetoida z grupy pasa głównego asteroid, okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 56 dni, w średniej odległości 2,58 j.a. Została odkryta 15 listopada 1931 roku w Landessternwarte Heidelberg-Königstuhl w Heidelbergu przez Karla Reinmutha. Nazwa planetoidy została nadana na cześć polskiego astronoma Jana Heweliusza.

12625 KOOPMAN - planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 5 lat i 190 dni w średniej odległości 3,12 j.a. Została odkryta 17 października 1960 roku w Leiden przez Cornelisa van Houtena, Ingrid van Houten oraz Toma Gehrelsa. Nazwa planetoidy pochodzi od nazwiska panieńskiego Elżbiety Koopman (1647-1693), żony Jana Heweliusza. Nazwa została zaproponowana przez R. H. van Genta. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (12625) 9578 P-L.

RIMAE HEVELIUS - grupa rowów na powierzchni Księżyca o średnicy około 182 km. Znajduje się po zachodniej stronie Planitia Descensus na współrzędnych selenograficznych Księżyc 1,0 N 68,0 W. Nazwa tego systemu kanałów została nadana w 1964 roku przez Międzynarodową Unię Astronomiczną i pochodzi od krateru Heweliusz nazwanego od polskiego astronoma Jana Heweliusza. Rimae Hevelius znajduje się zarówno wewnątrz krateru jak również przecina jego brzeg od strony południowo-wschodniej.