Gra w Palanta to bardzo widowiskowy polski zapomniany sport. W wydaniu plażowy widowiskowość jeszcze rośnie, dlatego organizujemy drugi w 400-letniej historii dyscypliny Plażowy Puchar Polski! Drużyny z całej Polski, wyjątkowa oprawa i atmosfera! Wstęp oczywiście darmowy, a na miejscu możecie nabyć wyjątkowe gadżety i pamiątki!
Start: 11.00Rozpoczęcie, losowanie, start turnieju.
Finały: 15.00Najważniejsze mecze, dekoracja zwycięzców!
Palant, to ciekawa gra sportowa o silnych związkach z polską tożsamością kulturową. Źródła gry w palanta sięgają w Polsce średniowiecza. Przez stulecia rozwijała się ona nie tylko na ziemiach polskich, stanowiąc ciekawą, ruchową, zespołową formę gry. Według niektórych źródeł, to właśnie Palant mógł mieć istotny wpływ na rozwój innych, podobnych gier,
w tym amerykańskiego baseballu.
Słowo "palant" wywodzi się od włoskiego słowa pallante oznaczającego gracza w piłkę. Istotą gry w palanta jest wybijanie piłki za pomocą drewnianego kija w pole, a następnie zdobywanie biegiem kolejnych "baz". Gracze drużyny przeciwnej starają się w tym czasie złapać wybitą piłkę i trafić nią w biegnącego rywala, bądź uniemożliwić mu zdobycie kolejnych baz poprzez wybicie piłki poza boisko.
Ten zasłużony, polski sport tradycyjny, to źródło dobrej okazji dla promowania w społeczeństwie aktywności fizycznej poprzez dobrą zabawę. Gra w Palanta pozwala kształcić nawyki czynnego wypoczynku oraz stanowi świetne źródło integracji środowisk lokalnych.
Pomysł na plażowy puchar zrodził się w trójmiejskim klubie palanta, który jest dwukrotnym Mistrzem Polski w tej dyscyplinie. Zapowiada się więc ciekawe widowisko, tym bardziej, że sprinty na plaży nie należą do najłatwiejszych, a zdobywanie baz na piasku bywa dość spektakularne.