stat
PATRONAT

Po Drugiej Stronie | Cykl spotkań wokół literatury non-fiction

Zapraszamy na cykl spotkań w ślad za książkami non-fiction, które ukazują się na polskim rynku i eksplorują tematy tożsamości, krajobrazu, regionalności, architektury. Razem z ich twórcami i twórczyniami chcemy porozmawiać o tym, co i jak wpływało na kształtowanie się naszej tożsamości, rozumianej w mikro, jak i makro skali.

Chcemy także podkreślić rolę współczesnej literatury w kształtowaniu debaty nad przemianami społeczno-kulturalnymi jakie dzieją się na Pomorzu, ale i w całej Polsce, jaka jest w tym rola pisarek i pisarzy, a także jak wzmocnić wiedzę na temat historii i zmian zachodzących w najbliższej okolicy.

Zapraszamy do siedziby Fundacji Palma!

Ze względu kameralną przestrzeń i ograniczoną liczbę miejsc zapraszamy do zajmowania miejsc od godz. 17:30.


Grzegorz Piątek - po drugiej stronie architektury
6 listopada, godz. 18:00


Rozmowa wokół architektury, funkcji jakie pełni i książek "Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego czy "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939".

Architekt, krytyk i historyk architektury. Autor książek m.in. "Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego" (2016) "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" (2020) czy "Niezniszczalny Bohdan Pniewski Architekt salonu i władzy" (2021). Jego ostatnia książka "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939" przyniosła mu liczne wyróżnienia: Paszport Polityki w kategorii literatura, nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2023 w kategorii esej oraz Nagrodę Czytelników Nagrody Literackiej "Nike" w 2023 roku.

Jarosław Kurski - po drugiej stronie tożsamości
13 listopada, g. 18.00


Rozmowa wokół książki "Dziady i dybuki" o odkrywaniu przez Polaków tożsamosci żydowskiej, a także o tym jak rozmawiać o niej we współczesnej Polsce.

Dziennikarz, reporter. Pracował dla hiszpańskiej agencji prasowej EFE i w "Tygodniku Gdańskim". Autor książki "Wódz" o Lechu Wałęsie, którego był rzecznikiem, esejów o Raymondzie Aronie oraz biografii Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Od stycznia 1991 r. publicysta "Wyborczej", a od 2006 r. jej wicenaczelny. Przez lata rekonstruował prawdę o swojej rodzinie, celowo wypieraną, przeinaczaną i pomijaną przez innych, w tym przez jego ukochaną matkę. Efektem zdumiewającego, pełnego zawirowań śledztwa historycznego są dzieje rodu rozsianego od Ukrainy po Brazylię i od Wielkiej Brytanii po Australię, z miejscem urodzenia autora - Gdańskiem, w samym sercu.

Kora Tea Kowalska - po drugiej stronie przedmiotów
20 listopada, godz. 18:00


Rozmowa wokoł książki "Patrz pod nogi. O zbieraniu rzeczy", o dostrzeganiu dawnego świata w rzeczach i tym jak pozwalają zrekonstruować ułamki codzienności

Archeolożka i kulturoznawczyni, wykładowczyni akademicka. Zajmuje się teorią i praktyką kolekcjonerstwa. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury, współtworząc kolekcje, projekty kulturalne, wystawy i instalacje artystyczne. Jest autorką tekstów z zakresu historii kultury materialnej, zajmuje się także historią dizajnu oraz dokumentacją zabytków powojennego modernizmu. Kolekcjonerka rzeczy wyrzuconych i nieoczywistych, ekspertka w programie telewizyjnym o antykach i kolekcjonerach oraz autorka strony @odrzeczysklad.

Kora Tea Kowalska, archeolożka, kulturoznawczyni i kolekcjonerka w pasjonującym eseju bada, co powoduje, że jednych urzekają lalki sprzed stu lat, a innych klucze, szyldy albo monidła. Sięga do własnych pasji, związanych z odkrywaniem przeszłości rodzinnego Gdańska, tropi powiązania i odkrywa barwne historie skrywane przez niepozorne drobiazgi. W rzeczach dostrzega powidok dawnego świata. Pozwalają jej one zrekonstruować ułamki codzienności zwykłych ludzi, tak odmiennej od naszej, i tak fascynującej.


Stasia Budzisz - po drugiej stronie Kaszub
27 listopada, godz. 18:00


Rozmowa wokół książki "Welewetka", tego jak jest pielęgnowane dziedzictwo Kaszubów, jak funkcjonują na tle Polski i jak są postrzegani w zakresie polityczno-kulturowym

Reporterka. Pisze dla OKO.press, Krytyki Politycznej, Nowej Europy Wschodniej i Przekroju. Zajmuje się Kaukazem, Europą Wschodnią i Kaszubami. W 2019 roku zadebiutowała książką reporterską "Pokazucha. Na gruzińskich zasadach". W 2023 roku ukazał się jej drugi reportaż "Welewetka. Jak znikają Kaszuby". To ksiązka, w której kieruje spojrzenie na Kaszuby, krainę własnego dzieciństwa. Z zachowanych zdjęć, rodzinnych wspomnień i legend oraz rozmów ze świadkami burzliwych dziejów regionu buduje intrygujące połączenie reportażu historycznego i rodzinnej sagi. Kkaszubskiej mniejszości, cały czas będącej w rozdarciu, poszukującej własnej tożsamości.

Zbigniew Rokita - po drugiej stronie Polski wiślanej
4 grudnia, godz. 18:00


Rozmowa wokół książki "Odrzania" i "Kajś" tego jaką przemianę przeszły ziemie północnej Polski w okresie powojennym, a także jaką historię sprzed wojny za sobą kryją.

Reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książki "Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium", dutor sztuk teatralnych Nikaj i Weltmajstry (Teatr Korez, reż. Robert Talarczyk). Jego książka "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsk" została wyróżniona Nagrodą Literacką Nike oraz Nike Czytelników, była nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, nagrody Ambasador Nowej Europy i Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. "Odrzania" (2023) opowiada o dziejach Ziem Odzyskanych - przypomina, że historia nigdy nie jest tak oczywista jak w szkolnych podręcznikach.

Filip Springer - po drugiej stronie polskich przestrzeni
11 grudnia, godz. 18:00

Rozmowa wokół książek "Szara godzina. Czas na nową architekturę" i "Mein Gott, jak pięknie" o tym jak krajobraz i przestrzeń publiczna buduje narrację o codzienności

Reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski. "Mein Gott, jak pięknie" to na poły fabularyzowana, na poły dokumentalna opowieść, której głównym bohaterem jest pejzaż. Przemierzając rowerem tereny wschodnich prowincji Prus nazwanych później Ziemiami Odzyskanymi, autor podąża śladami ludzi, którzy - ogarnięci wizją postępu - włączyli się w rewolucję przemysłową, stopniowo przekształcając otaczający ich świat.



Organizator: Fundacja Palma
Patroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
paź 19

sobota, g. 12:00 - 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

w każdą środę (do 21.12), g. 18:00

Gdańsk Osowa,
Wstęp wolny