Debata z cyklu debat społecznych "Kultura na nowe czasy"Termin: 15.12.2015 r., godz. 19.30
Miejsce: Teatr Miniatura
Bilety: wstęp wolny
FB https://www.facebook.com/events/1667285573515274/
Sylwetki https://kongres.pomorzekultury.pl/debaty/po-co-nam-off/osoby/
Strona cyklu https://kongres.pomorzekultury.pl/
Uczestnicy: artyści i widzowie, przedstawiciele ngosów, organizacji społecznych oraz instytucji kultury, aktywiści, urzędnicy, media.
Moderator: Piotr Wyszomirski
Zagadnienia debaty:
Na debacie spróbujemy jak najpełniej scharakteryzować gdański off, czyli kulturę poza instytucjami.
Paneliści:
Marek BrandUrodzony w 1965 r. Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Wiedzy o Teatrze). Twórca i kierownik artystyczny autorskiego Teatru Zielony Wiatrak. Dramaturg, prozaik, reżyser i aktor.
Trzykrotny laureat stypendium artystycznego Marszałka Województwa Pomorskiego: w roku 2003 na napisanie i realizację autorskiego dramatu "Dyskretne układy dynamiczne", w 2004 roku na napisanie i wydanie autorskiego zbioru opowiadań "W krainie Ogryzka", w 2005 roku na napisanie zbioru opowiadań "Wesołki" oraz napisanie i wystawienie autorskiego dramatu "Dna".
Pomysłodawca i realizator:
1. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Autorskich "Windowisko" w Gdańsku w latach 1999-2003,
2. Spotkań Trójmiejskich Teatrów Niezależnych, realizowanych przez Integracyjny Klub Artystyczny Winda w Gdańsku w latach 1998-2003.
3. Współpomysłodawca i współrealizator projektów realizowanych w Sopockiej Scenie Off de Bicz - Teatr Zajechał i Sopockiego Ogrodu Teatralnego
Laureat nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie "Bliżej Teatru" (2000 r.), organizowanym przez Towarzystwo Kultury Teatralnej oraz laureat nagrody Polsko-Australijskiej Fundacji POLCUL (1999 r.) za działania teatralne i pracę z młodzieżą zagrożoną patologią społeczną.
Laureat wielu nagród teatralnych przyznawanych na ogólnopolskich festiwalach teatralnych m.in. za scenariusz, reżyserię i kreacje aktorskie. Prowadzony prze niego teatr Zielony Wiatrak otrzymał wiele nagród teatralnych. Najważniejsze to Grand Prix XV Łódzkich Spotkań Teatralnych (przyznane po raz pierwszy od piętnastu lat), nominacja do "Sztorm Roku 2006" za najważniejsze wydarzenie teatralne w województwie pomorskim. Oraz wiele innych nagród i wyróżnień
Koordynator sceny Teatr w Blokowisku. Pomysłodawca festiwalu monodramu "MONOBLOK".
Leszek BzdylUrodzony 10 VI 1964 we Wrocławiu - tancerz, choreograf, reżyser, aktor.
W 1990 ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim. W czasie studiów zaangażował się w działalność studenckich grup teatralnych. W latach 1987-90 pracował z Teatrem Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Od 1990 do 1992 związany z gdańskim Teatrem Ekspresji Wojciecha Misiury.W 1992 wspólnie z Katarzyną Chmielewską założył Teatr Dada von Bzdülöw. W kierowanym przez siebie teatrze wyreżyserował i stworzył choreografię do większości spektakli, m.in. do "Magnolii" (premiera 28 VIII 2002), do opartego na "Dziennikach" Witolda Gombrowicza spektaklu "Kilka błyskotliwych spostrzeżeń" (premiera 10 VI 2004), do z realizowanego w USA "Factor T" (1 III 2008) oraz "Le Sacre" (17 XII 2010).
Z Teatrem Dada wystąpił na licznych festiwalach i scenach teatralnych w Polsce, w ponad 20 krajach Europy, jak również w Chinach, Indiach, Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Palestynie. Brał udział w realizacji kilkudziesięciu przedstawień na scenach Warszawy (teatry: Narodowy, Rozmaitości, Powszechny, Polski, Studio), Gdyni (Teatr Miejski), Gdańsk (Teatr Wybrzeże, Legnicy (Teatr im. H. Modrzejewskiej) i Wrocławiu (Teatr Współczesny). Jako reżyser przedstawień dramatycznych zrealizował m.in.: "Cyrano de Bergerac" wg. Edmonda Rostanda - Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy (2009) oraz "Zielone Zoo" - według autorskiego scenariusza - w Teatrze OCH w Warszawie (2010). W Teatrze Miejskim w Gdyni w latach 1997-2000 wraz z zespołem Teatru Dada von Bzdülöw prowadził spotkania artystyczne pod nazwą Dzień Pięknego Towarzystwa. Był koordynatorem gdańskiego festiwalu Korporacja Tańca (od 2002 do 2007).
Bierze udział w projektach międzynarodowych, m.in.: Landscape X (Interkult, Sztokholm), In the body oraz Papugaj (Bałtycki Uniwersytet Tańca - Gdańsk), Drop Dead Gorgeous (koprodukcja Teatru Dada z Vincent Dance Theatre, UK), Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń - Trans Danse Europe (Avignon, Bruksela, Helsinki, Praga, Reykjavik), Out of Bounds oraz Faktor T (Dance Advance, Filadelfia, USA), Co-operacja (CDN - Paryż, Festiwal La Batie - Genewa, Opera Bałtycka, Gdańsk), ODYS-SEAS - europejski projekt na terenach Stoczni Gdańskiej. Prowadzi warsztaty taneczne i aktorskie w Polsce i za granicą, m.in. w Anglii, Francji, Czechach, Szwecji, Finlandii, Niemczech, Zimbabwe i USA. Uczył w gdańskiej Państwowej Szkole Baletowej, w Studium Wokalno-Aktorskim w Gdyni oraz w Akademii Teatralnej w Warszawie.
Jako aktor wystąpił m.in. w spektaklach Teatru Miejskiego w Gdyni w reżyserii Julii Wernio: w szekspirowskiej "Burzy" (premiera 9 VII 1999) oraz w "Życie jest snem" Pedra Calderona de la Barca (premiera 27 VI 2003) oraz w Teatrze Wybrzeże - "Charlie Bokserem" w reżyserii Piotra Cieplaka (premiera 19 IX 2010). Jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie kultury (1999), Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego (2006), nagrody Sztorm Roku -plebiscyt czytelników Gazety Wyborczej (2007), Międzynarodowej Nagrody Teatralnej Theatre Pasta - Indie (2007). W 2010 roku otrzymał Odznaczenie Honorowe - Zasłużony Dla Kultury Polskiej (2010).
Marek KurkiewiczUrodzony w 1980r w Gdańsku. Animator kultury, aktor i reżyser. W okresie między rokiem 2001 a 2012 był jednym z czołowych aktorów Teatru Snów (grał tam m in. w przedstawieniach: "Republika Marzeń", "Szafarz", "Stół", "Imitacje", "Pokój", "Remus", "Ulro"). Był współautorem scenariuszy przedstawień, opracował liczne autorskie ćwiczenia aktorskie i wokalne. Obecnie mieszka i pracuje w Dzierzgoniu (woj. pomorskie). Lider i założyciel Teatru 3.5 , oraz Wytwórni Kultury BO-TAK w Dzierzgoniu.
Michał ŁabuśUrodzony 03.07.1985 r. Dyplomowany tancerz ZASP ; ukończył studia wyższe na kierunku Administracja Publiczna. W swoim dorobku posiada min. dwa tytuły Mistrza Polski w hip hopie oraz Wicemistrza Świata w tej samej kategorii. Instruktor i pedagog w takich technikach tańca jak jazz, modern, taniec współczesny, hip hop. W latach 2003-2007 związany był z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, gdzie występował między innymi w : "West Side Story";"Gorączka";"Swing-Duke Elington Show";"Eurazja";"Operetka";"My Fair Lady";"Bal w Operze";"C-Aktiv". Laureat programu "VIVA Selections Dance Academy". W 2010 roku Laureat nagrody Prezydenta Miasta Gdańsk Dla Młodych Twórców w dziedzinie Kultury.
W latach 2008-2015 związany z Bałtyckim Teatrem Tańca Izadory Weiss oraz Operą Bałtycką w Gdańsku gdzie jako solista występował w takich przedstawieniach jak "Romeo i Julia";"Chopinart";"OUT";"4&4″;"Święto Wiosny";"Czekając na";"Salome";"Kopciuszek";"Windows";"No More Play";"Six Dances";"Cool/Fire";"Sen Nocy Letniej", "Clash";"Fun";"Light","Body Master","Sarabande".
Jest twórcą własnych choreografii do spektakli :"Uwikłani" w ramach projektu Scena dla Tańca, "You Are My Sister" w Teatrze Muzycznym Roma oraz "Legenda Kaliny Jędrusik" koncertu finałowego 27 Przeglądu Piosenki Aktorskiej.Występował na licznych festiwalach w Polsce i na świecie.
W 2014 roku w listopadowym numerze Dance Magazine został wybrany przez krytyka Grahama Wattsa jednym z najlepszych tancerzy w Europie za sezon 2012/13.Od stycznia 2015 skoncentrowany na autorskiej pracy jako członek Dzikistyl, którą łączy z czołowymi tancerzami w kraju oraz poza jego granicami , czego efektem jest najnowszy spektakl "Radio Żelaza" Dzikistyl Company w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca (05.06.2015).
Aneta SzyłakZałożycielka i pierwsza dyrektorka Instytutu Sztuki Wyspa (2004-2014) i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (1998-2001), obecnie prezeska i dyrektorka artystyczna Fundacji Alternativa, pełnomocniczka dyrektora ds. powstania Muzeum Sztuki Współczesnej w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Autorka i dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa. Kuratorka (indywidualnie i zespołowo) m.in. What's plain invites pattern (2015), Wernakularność(2015) Codzienność (2014), Hito Steyerl: Abstrakt (2014), Oliver Ressler: Wizje polityczne - Świat od nowa (2014), The Field is to the Sky, Only Backwards (2013), Materialność (2012), Buildings and Remnants (2012), Praca i Wypoczynek(2011), Estrangement (2010, 2011), Strażnicy Doków (2005), Palimpsest Muzeum (2004), BHP (2004) i Architectures of Gender (2003). Współautorka książki "The Curatorial. A Philosophy of Curating" (2013). Występowała w Bard College, New School, Queens College i NYU; gościnnie pracowała w Akademii Sztuki w Moguncji oraz na Uniwersytecie Kopenhaskim. Obecnie przygotowuje pracę doktorskąCurating Context. The Palimpsest on the Quotidian and the Curatorial w ramach Curatorial/Knowledge na Goldsmiths College oraz Uniwersytecie Kopenhaskim. Działa aktywnie na rzecz ochrony dziedzictwa poprzemysłowego w Gdańsku. Blog
Organizator: Fundacja Pomysłodalnia
Partner: Teatr Miniatura
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska