stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

W dniach 7-10 listopada 2018 w ramach ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości "Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na rozmowy o wolności
pod hasłem "PO CO NAM WOLNOŚĆ?".

lis 26

wtorek, g. 17:00

Wstęp wolny
gru 23

poniedziałek, g. 18:00

bilety 30,90 zł
przedsprzedaż 19,90 - 28,90 zł
"Naród jest duszą, duchową zasadą. Dwie rzeczy, które tak naprawdę są jednym, tworzą tę duszę bądź duchową zasadę. Jedna w przeszłości, druga zaś w teraźniejszości poczywa. Jedna to wspólne posiadanie bogatego dziedzictwa wspomnień, druga to obecna zgoda, pragnienie, aby żyć razem, wola, aby podtrzymywać wartość otrzymanego dziedzictwa w nienaruszonej formie".
- Ernest Renan w eseju "Czymże jest naród?" (1882).

Ludzka istota staje się osobą przez to, że wyrasta w danej kulturze. Narodowa tożsamość obejmuje wspólne dziedzictwo takiej jak historia, literatura, ojczysty język aż wreszcie wspólne życie razem w obrębie społeczności. Tożsamość ta dla jednych (osób czy wspólnot) może być bardziej, dla innych mniej ważna. Na drodze wartościowania jej istnieje ryzyko popadnięcia w groźną przesadę czy wreszcie dokonania politycznego podziału

Rodzi się zatem pytanie czy pomiędzy unitaryzmem a nacjonalizmem możliwa jest postawa, która z jednej strony unika wrogości wobec innych narodów, z drugiej zaś ratuje przed beznarodowościowym monolitem? Jeśli tej przesady uda się uniknąć, tożsamość narodowa staje się naturalną konsekwencją faktu, że człowiek, jak to ujął Arystoteles, jest zwierzęciem społecznym. I to w tej realności musimy zmierzyć się z różnymi światopoglądami oraz osobistymi refleksjami na temat rodzących się pytań:

- Czym jest ojczyzna?
- Czy to jest naprawdę moja ziemia?
- Czy chcę na polskiej ziemi żyć, mieszkać?
- Co mnie tu właściwie trzyma i dlaczego tak silnie? Rodzina, przyjaciele? A może unikalna mieszanka klimatu, krajobrazu, światła, koloru nieba?
- Czy wolność jest najważniejsza?
- Na czym mógłby polegać zdrowy kompromis pomiędzy unitaryzmem, a nacjonalizmem? Jakie wynikałyby z niego nasze moralne zobowiązania?
- i wreszcie...

PO CO NAM W O L N O Ś Ć ?


W programie:

7 listopada 2018 (środa), godz. 18.00-19.30
- rozmowa o wolności z filozofem dr Tomaszem Mazurem, pisarzem, współczesnym stoikiem.


Świętujemy stulecie odzyskania niepodległości, które dla wielu jest przede wszystkim świętem wolności. Ale czym jest wolność według filozofów?

Do rozmowy zachęca dr Tomasz Mazur tymi słowami:

"O wolności mówić można w wielu znaczeniach, niektórzy filozofowie odróżniają wolność negatywną od pozytywnej, ale przede wszystkim wtedy, gdy rozważają wolność w kontekście politycznym. Inni mówią o wolności w bardziej duchowym znaczeniu, o warunkach, w jakich czujemy się naprawdę wolni, wyzwoleni. Jeszcze inni badają wolność jako wartość i zestawiają ją z innymi wartościami.
Czy wolność jest najważniejsza? Czy można wyrzec się wolności w imię innych wartości? Ale w imię jakich? Jeszcze inni wreszcie dowodzą, że wolność jest złudzeniem, tak na poziomie fizycznym, jak i psychologicznym - ale czy to powód do przygnębienia? A może wręcz przeciwnie?"

Tomasz Mazur (ur. 1972) - współczesny praktykujący stoik, dr filozofii, absolwent Instytutu Filozofii UW, gdzie przez dwanaście lat wykładał filozofię i prowadził seminaria poświęcone filozofii stoickiej. W roku 2009 założył nieformalne Centrum Praktyki Stoickiej i rozpoczął organizację publicznych spotkań, wykładów, warsztatów i seminariów zorientowanych na popularyzację stoicyzmu jako sztuki życia. Od roku 2017 jest zaangażowany w projekt Stoic Way, w ramach którego uruchomiony został kurs praktyki stoickiej online. Wydał szereg książek popularyzujących filozofię jako taką, a także filozofię stoicką, między innymi: O stawaniu się stoikiem (2014), oraz Wielki spokój. Trzydzieści antycznych lekcji dobrego życia według Muzoniusza Rufusa. Zawodowo pełni obecnie funkcję Koordynatora Programu Matury Międzynarodowej (IBDP) w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym "Dwójka" im. Pawła Jasienicy, w codziennej pracy wykorzystując strategie i wartości
stoickie.

www.tomaszmazur.edu.pl
www.stoicway.net

8 listopada (czwartek), godz. 18.00-19.30
- rozmowa o wolności z pisarzem Pawłem Smoleńskim, reportażystą, dziennikarzem.


Paweł Smoleński - reporter, publicysta, od 1989 r. dziennikarz "Gazety Wyborczej", wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Napisał m.in.: Pokolenie kryzysu, "Gazeta Wyborcza" - lustro demokracji, Salon patriotów, Pochówek dla rezuna, Irak. Piekło w raju, Izrael już nie frunie, Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), Balagan. Alfabet izraelski, Oczy zasypane piaskiem, Szcze ne wmerła i nie umrze - wywiad rzekę z Jurijem Andruchowyczem, Zielone migdały czyli po co światu Kurdowie, Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew oraz Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk (wraz z Bartłomiejem Kurasiem) oraz Syrop z piołunu. Wygnani w akcji "Wisła". Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska "Kultura". Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 r. za książkę Pochówek dla rezuna, ukraińskiego orderu "za odwagę intelektualną", przyznawanego przez środowiska związane z lwowskim pismem "JJ". W 2006 r. otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży Izrael już nie frunie. Mieszka w Warszawie.

10 listopada 2018 (sobota) godz. 12.00-16.00 /
godz. 16.30 - prezentacja pieśni przez uczestników warsztatów.

Tradycyjne pieśni wojackie
- warsztaty przeznaczone dla grupy mężczyzn
Prowadzenie: Marcin Lićwinko.

"Mój koniku, mój bułany.." to wstęp do spotkania z męskim śpiewem tradycyjnym. Tematem i obszarem warsztatów będą pieśni wojackie i rekruckie. W repertuarze odnaleźć będzie można elementy pieśni miłosnych, dziadowskich czy ballad. Zapraszamy także na spotkanie z lokalnym dialektem i wschodniosłowiańską gwarą północnego Podlasia.

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.
Kontakt tel. 58 323 91 15 lub wyspaskarbow@gak.gda.pl

Marcin Lićwinko z Rogożynka. Absolwent wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Animator kultury, realizuje działania na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego w społecznościach wsi i małych miast. Śpiewak ludowy i badacz tradycji muzycznych Suwalszczyzny i Podlasia. Zajmuje sie popularyzacją śpiewu tradycyjnego poprzez prowadzenie warsztatów, jak i organizowanie różnorodnych działań artystycznych. Obszarem jego szczególnych zainteresowań jest pogranicze tradycji polskiej i tzw. Rusi Czarnej (obszar województwa grodzieńskiego Białorusi), na tych terenach przez szereg lat prowadził własne eksploracje w zakresie tradycyjnego repertuaru i wokalnej praktyki wykonawczej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku. Laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Warsztaty dofinansowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Programu Rozwoju Społecznego Wyspy Sobieszewskiej. Przedsięwzięcie wykonywane w ramach programu TERAZ WYSPA SOBIESZEWSKA realizowanego przez ZHP Chorągiew Gdańska.

10 listopada 2018 (sobota) godz.17.00

"Pan Tadeusz" - specjalny pokaz filmu niemego z autorską muzyka graną na żywo przez Marcina Pukaluka


"Pan Tadeusz" - specjalny pokaz filmu niemego z 1928 r. - pierwszej filmowej wersji epopei narodowej Adama Mickiewicza z 1928 r. /reż. Ryszard Ordyński/w roli Zosi Zofia Zajączkowska, Tadeusz Soplica - Leon Łuszczewski. Ekranizacji będzie towarzyszyła autorską muzyka grana na żywo przez Marcina Pukaluka - kompozytora, performera, producenta muzycznego.

Marcin Pukaluk - Kompozytor, performer, producent muzyczny. Artysta o sobie: "Od 7 lat zajmuję się wykonywaniem muzyki na żywo do filmów niemych. Mam na swoim koncie 2 solowe płyty z muzyką filmową oraz prawie 200 seansów z muzyką na żywo! Grałem do filmów niemych na prestiżowych festiwalach w Polsce (American Film Festival, Plus Camerimage czy Sputnik nad Polską) oraz na dużych, międzynarodowych festiwalach, m.in. Denver Film Festival, Batumi International Art-House Film Festival czy też najstarszy i największy festiwal filmu niemego na świecie Pordenone Silent Film Festival. Jestem zwycięzcą organizowanego przez Vivarto konkursu na najlepszą autorską muzykę do słynnej komedii "Generał" Bustera Keatona (2011) oraz laureatem I nagrody w konkursie taperskim festiwalu Muzyka na Plan w Tarnowskich Górach (2012). Od dwóch lat zasiadam tam w jury konkursu na najlepsze wykonanie muzyki do filmu niemego. Moja muzyka pojawiała się w pierwszej dziesiątce Listy Przebojów Muzyki Filmowej RMF Classic.

Informacja o biletach

- obowiązują zapisy