stat
PATRONAT

Zapraszamy na wiosenną odsłonę cyklu spotkań literackich "Po drugiej stronie"! W tym sezonie ponownie otwieramy przestrzeń do rozmowy i refleksji, podążając śladem literatury non-fiction. Zapraszamy autorki i autorów najciekawszych nowości wydawniczych, a także twórczynie i twórców, którzy podejmują pogłębione próby uchwycenia współczesnego świata w całej jego złożoności.

W nowej edycji cyklu koncentrujemy się na emocjach i zjawiskach, które wymykają się prostym definicjom, a którym społeczeństwo późnego kapitalizmu zbyt często odwraca wzrok - takich jak bezsilność, bezradność, smutek czy żałoba. Zastanawiamy się również nad życiem prywatnym znanych postaci, które toczy się po drugiej stronie oficjalnych narracji i medialnych biografii.

W kameralnej przestrzeni przy Jaśkowej Dolinie 4 spotkamy się z dwiema wyjątkowymi autorkami, które od lat z empatią i wrażliwością dokumentują rzeczywistość: Agnieszką Daukszą i Magdaleną Grzebałkowską. To będą spotkania z literaturą, która nie tylko opisuje świat, ale też zachęca, by się zatrzymać, spojrzeć głębiej i zadać sobie kilka ważnych pytań.
Agnieszka Dauksza / 28.05.2025 / 19.00
Po drugiej stronie porażki - o czerpaniu z bezsilności jako strategii oporu


Spotkanie poświęcone będzie pojęciom porażki i bezsilności. W świecie, gdzie model sukcesu i produktywności stopniowo się kruszy, pojawia się przestrzeń na akceptację własnej niemocy jako narzędzia zmiany. Agnieszka Dauksza bada strategie oporu i taktyki przetrwania, przyglądając się postaciom literackim, artystkom, osobom publicznym, a nawet zwierzętom. Jak przekształcić porażkę w twórcze doświadczenie? Jak słabość może stać się siłą? Czy bezsilność może prowadzić do społecznej zmiany? To zaproszenie do refleksji nad nowym modelem istnienia, w którym to, co nieznaczne i niedoskonałe, staje się kluczem do przetrwania i solidarności.

Agnieszka Dauksza
Gdańszczanka w Krakowie, autorka książek: Jaremianka. Biografia (2019), Afektywny modernizm (2017), Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców (2016, 2021), Kobiety na drodze. Doświadczenie przestrzeni publicznej w literaturze przełomu XIX i XX wieku (2013). Finalistka Nagrody Nike, laureatka Nagrody "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej, Nagrody Fundacji Nauki Polskiej, Nagrody Naukowej "Polityki", Nagrody im. Adama Włodka, Nagrody "Gryfia", Nagrody "Juliusz", Nagrody KMLU, stypendiów twórczych Miasta Krakowa i Miasta Gdańska, stypendiów MNiSW i MKiDN. Na co dzień ponosi też wiele porażek. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim.